Eigen huis toch vermogen? Ahold en Delhaize: geen fusiebonussen 'Slapend dienstverband' omzeilt wet Asscher Stinkend obstakel 20 0,3 procent groei eurozone Reorganisatie bij Britse tak RWE Zieke werknemers staan vaker voor nul uur op de loonlijst. Dan hoeft er geen ontslagvergoeding te worden betaald. De economie van de eurozone is in het vierde kwartaal van 2015 met 0,3 procent gegroeid ten opzichte van het voorgaan de kwartaal. Daarmee was de groei even sterk als in het der de kwartaal, stelt Eurostat. De Britse tak van de Duitse ener giereus RWE schrapt ruim een vijfde van zijn personeelsbestand, oftewel 2.400 banen. Dat heeft RWE, het moederbedrijf van het Nederlandse Essent, gisteren naar buiten gebracht. HUISVUILSTAKING MALAGA DEN HAAG. Opnieuw is er een plei dooi om het eigen huis als vermo gen te belasten. Dat is vooral gun stig voor dertigers en veertigers met een hoge hypotheek. Wie al heeft afgelost, betaalt juist het ge lag. Op het Binnenhof lijkt het voorstel tamelijk kansloos. Vooral jonge ouders betalen zich vaak blauw aan hypotheek, pensioen en kinderopvang, ter wijl hun nettosalaris vaak pas piekt als de kinderen alweer bijna het huis uit zijn. Logischer is het om die kosten beter over de le vensloop te spreiden, stelt het Centraal Planbureau (CPB). De rekenmeesters stellen voor om huiseigenaren 1,2 procent be lasting te laten betalen over iedere euro van het huis die al 'vrij' is. Dat wil zeggen: wie een huis van 3 ton heeft waarop een hypotheek van 200.000 euro rust, betaalt jaar lijks 1.200 euro aan belasting. De hypotheekrenteaftrek wordt hele maal afgeschaft en volledig terug gegeven door bijvoorbeeld de ta rieven in de inkomstenbelasting te verlagen. Jongeren houden daar door extra over. Later gaan ze meer betalen. Op het Binnenhof is en blijft het zeer omstreden. Vooral WD en CDA vonden de inperking van de hypotheekrenteaftrek een uiter mate lastige horde en benadruk ken dat er nu juist behoefte is aan rust op de woningmarkt. Boven dien zijn er ook praktische bezwa ren: de hypotheekrenteaftrek komt ten goede aan woningeigena ren, van een tariefsverlaging in de inkomstenbelasting profiteren ook huurders. Huizenbezitters zijn dan weer slechter af. Andere voorstellen die het CPB doet, lijken meer kans van slagen te hebben. Zo stellen ze voor huis eigenaren te laten kiezen voor een lagere, verplichte pensioenop bouw of om een deel van de pre mie te gebruiken om extra af te lossen op het huis, waardoor woonlasten sneller dalen. Een an dere suggestie die het CPB doet, is de vereiste volledige aflossing van hypotheken te verlagen naar 50 procent. De maandlasten kunnen dan omlaag, zodat jonge gezinnen financieel meer lucht krijgen. ZAANDAM. De topmannen van Ahold en Delhaize zien af van de aandelenbonussen die zou den worden uitgekeerd mocht de fusie tussen de bedrijven sla gen. Ahold maakte gisteren be kend dat er onder 'investeerders en andere belanghebbenden' te weinig draagvlak is om de bo nussen toe te kennen. Aandeel houders stemmen op 14 maart over de fusie tussen de twee be drijven. In een aparte stemming zou ook over de bonussen voor het topmanagement worden be slist. Dat agendapunt is nu ge schrapt. „Als supermarkt sta je midden in de samenleving. We merkten dat we met de zogehe ten retentiebeloning een ver keerd signaal zouden afgege ven", aldus een Ahold-woord- voerder. Uit het voorstel bleek dat topman Dick Boer tot een vol jaarsalaris in aandelen zou opstrijken als de geplande fusie met Delhaize een succes wordt. Voor zijn collega Frans Muller van Delhaize lonkte bij afron ding van de deal een bonus van 1,5 miljoen euro, en daarnaast een vergelijkbaar aandelenplan waarvan de waarde kon oplopen tot anderhalf jaarsalaris. Ook an dere bestuurders zouden een 'eenmalige erkenningsbeloning' ter waarde van maximaal een jaarsalaris hebben gekregen. DEN HAAG. De nieuwe ontslagre- gels zijn oneerlijk, vinden werkge vers. Zij waren al verplicht om zie ke werknemers twee jaar lang door te betalen. Sinds juli moeten ze na deze periode bij ontslag ook nog een transitievergoeding over maken. Werkgevers omzeilen deze nieuwe regel door de werknemer voor nul uur op de loonlijst te la ten staan, waardoor ze geen sala ris en geen transitievergoeding hoeven te betalen. Arbeidsjuris- ten, kantonrechters en belangen- club MKB-Nederland zien steeds meer van deze 'slapende contrac ten'. Een 52-jarige receptioniste van het Leger des Heils in Almere, ze wil anoniem blijven, stapte om de ze reden eind vorig jaar naar de rechter. Ze had, volgens haar door de hoge werkdruk, angst- en pa niekklachten en kon niet langer dan een half uur zitten zonder pijn in haar rug en schouders. Haar werkgever betaalde haar drie jaar door. Na die tijd verwachtte de nog altijd zieke receptioniste haar ontslag te krijgen. Volgens de nieuwe Wet werk en zekerheid had ze recht op bijna 30.000 euro transitievergoeding. Alleen weiger de het Leger des Heils haar te ont slaan. Volgens het Leger des Heils was er nog steeds 'de intentie om haar aan het werk te krijgen', zegt woordvoerder Menno de Boer. Maar de rechter noemt het 'aanne melijk' dat de stichting op deze manier de transitievergoeding wil de ontlopen. Toch kon de receptioniste naar haar geld fluiten. Een slapend con tract is juridisch niet 'ernstig ver- wijtbaar van de werkgever', oor deelde de rechter, en dus geen re den voor een vergoeding. Ook twee andere werknemers kregen nul op het rekest. „Een werkgever is niet ver plicht om een arbeidsovereen komst te beëindigen", legt kanton rechter Wim Wetzels uit. „Je kunt je ook afvragen of het onder alle omstandigheden redelijk is dat een werkgever een transitievergoe ding moet betalen. Bijvoorbeeld als je twee jaar lang salaris en kos ten voor de reïntegratie hebt be taald en de zieke werknemer nooit meer aan het werk komt." De receptioniste blijft met ge mengde gevoelens achter. „Het voelt onrechtvaardig", zegt haar advocaat Mariëlle Ducaat. „Als je de wet strikt volgt heeft ook een zieke werknemer recht op een transitievergoeding." Hoe vaak werkgevers deze truc gebruiken om de wet te omzeilen is onbekend. „Maar dit zijn geen incidenten. Een fors aantal werk gevers kan de transitievergoeding na ziekte niet betalen", ziet ar- beidsjurist Pascal Besselink van ju ridisch dienstverlener DAS. Uit een interne enquête van DAS blijkt dat 80 procent van de ar beidsjuristen ziet dat werkgevers contracten 'slapend' in stand hou den. Het is echter niet zonder risi co's voor werkgevers, waarschuwt kantonrechter Wetzels. „Stel dat een werknemer beter wordt en na vijf jaar weer op de stoep staat. Dan moet hij gewoon weer loon krijgen en toegelaten worden tot het werk." De Kamer is kritisch over de transitievergoeding voor zieke werknemers. „Asscher moet dit met de sociale partners gaan be spreken. Maar als er een wetswijzi ging nodig is, ga ik daar niet voor liggen", zegt WD'er Bas van 't Wout. Asscher moet als een leeuw vechten om zijn wet over eind te houden. Vorige week gaf hij aan dat hij de kritiek snapt en bereid is de regels aan te passen. Economie 6 Bij zes BP-tankstations wordt vanaf de herfst een proef gedaan met 'AH to go'- winkels met onder meer vers eten en drinken. door Laurens Kok Werkgever vindt gat in flexwet door Deborah Jongejan 80 Uit een interne enquête van DAS blijkt dat 80 procent van de arbeidsjuristen ziet dat werkgevers contracten 'slapend' in stand houden MALAGA. Een inwoonster van de Zuid-Spaanse stad Malaga probeert zich een weg te banen langs een enorme stapel huisvuil. Al een week lang heeft de vuilophaaldienst het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20