Oude rockers doof door de decibellen Plasterk: loon Delta directeur is van de gekke Appels en peren uit de automaat C8 is volgens wetenschappers kankerverwekkend Medewerkers van de chemische fabriek Dupont willen een nieuw onderzoek op kosten werkgever. Ook topschaatser Koelizjnikov op doping betrapt In Krabbendijke koop je groente en fruit niet meer in een stalletje bij de boer, maar uit de automaat. Vers, goedkoop, makkelijk en hufterproof. Ook elders in Zeeland rukt de boerderijautomaat op. DORDRECHT. Werknemers van het Dordtse bedrijf Dupont willen weten of de chemische stof C8 in hun bloed zit. Sommige medewer kers werkten hun hele leven met deze giftige stof waarmee teflon werd gemaakt, de anti-aanbaklaag in pannen. Ze zijn bang voor ge zondheidsproblemen. Dupont deed in haar eigen me disch centrum decennialang bloedonderzoek bij de mannen die teflon maakten. Maar het be drijf meldde niet bij de Arbeidsin spectie dat het dat deed en zorgen had over de uitkomst. C8 maakt proefdieren ziek en zou bij bepaalde hoeveelheden kankerverwekkend kunnen zijn, zeggen wetenschappers. Een oud-medewerker meldt hartklop pingen en 'malaria-achtige ver schijnselen'. Toxicologen noem den de bloedwaarden van destijds 'onverantwoord hoog'. Zij vinden dat alle werknemers medisch on derzocht moeten worden, omdat ze kans lopen op gezondheids schade. Eenmaal in bloed en lever blijft C8 jarenlang in het lichaam. Mensen van de ondernemings raad van Dupont uit de jaren ne gentig en zes medewerkers die in de fabriek werkten, zeiden onaf hankelijk van elkaar dat Dupont/Chemours opnieuw een groot gezondheidsonderzoek Toxicologen noemen de bloedwaarden die zijn aangetroffen bij werknemers 'onverantwoord hoog' moet doen. „We hebben met het giftige C8 gewerkt. Dupont weet dat het in ons bloed zat. Het be drijf heeft de plicht ons te onder zoeken." Een OR-lid vindt dat al le huidige en de nog levende oud-werknemers een medisch on derzoek moeten ondergaan. Chemours/Dupont zegt zich be wust te zijn van de recente on rust maar noemt de zorgen bij oud-werknemers onnodig. „Du pont heeft altijd verantwoord ge handeld, waarbij de gezondheid en veiligheid van werknemers de grootst mogelijke aandacht heb ben gekregen." Het bedrijf in Dor drecht is in 2012 gestopt met het maken van teflon met C8. RIJSWIJK. Een hele reeks met na me Russische topsporters is be trapt op het gebruik van het ver boden middel meldonium. Schaat ser Pavel Koelizjnikov, wereld kampioen op de sprint, en tennis ster Maria Sjarapova zijn de groot ste namen die de afgelopen dagen zijn betrapt, maar ze zijn zeker niet de eersten. Naast schaatsgrootheid Koelizjni kov kwamen daar gisteren ook nog shorttracker Semen Elistra- tov en volleyballer Alexander Mar- kin bij. Elistratov won goud op de aflossing op de Spelen in Sotsji en werd dit jaar Europees kampioen. Markin haalde vorig jaar de kwart finales op het EK met zijn team en pakte het brons op de Europe se Spelen in Bakoe. Het middel meldonium is per ja nuari van dit jaar verboden door het mondiale antidopingbureau Wada. PAGINA 23 www.pzc.nl Editie WALCHEREN WOENSDAG 9 maart 2016 258e jaargang nr. 58 Los nummer €2,00 Abonneeprijs 1,11 o Kans op een bui PAGINA 2 [io ZEELAND 8&9 foto Mechteld Jansen Bloedonderzoek bij Du pont geëist door Ingrid de Groot Lees meer op pagina 7 Lees meer op pagina 16&17 7 11688 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1