'Ik kom op de laatste plaats' Mede dankzij gejaagd gevoel werkt driekwart vrouwen in deeltijd 8 NIEUWS Weer roep om andere PvdA- lijsttrekker Ministerie staat te kijk 'Aanslagen schuld België' Vrouwen - met én zonder kinderen - hebben meer moeite om te ontspannen dan mannen en kunnen werk en vrije tijd lastig scheiden. In de gelederen van de PvdA klinkt opnieuw een roep om een andere lijsttrekker voor de verkiezingen dan Diederik Samsom. Op de site van Links om!, dat zich een 'sociaalde mocratische beweging bin nen onze Partij van de Ar beid' noemt, wordt Samsom opgeroepen op te stappen. An dere prominenten zouden zich moeten melden. Jacques Monasch, Tweede Kamerlid en oud-campagnestrateeg van de partij, deed die oproep al eerder. De brief op Linksom! is ondertekend door Gerard Bosman van de PvdA in Rid derkerk. Linksom! wordt vol gens hem gedragen door zo'n honderd kaderleden van de partij. Het Britse ministerie van Emancipatie betaalt vrouwen gemiddeld bijna 2 pond (2,60 euro) per uur minder dan mannen. Minister Nicky Mor gan van Onderwijs en Eman cipatie kondigde onlangs nog aan dat ze bedrijven die man nen en vrouwen niet gelijk be talen aan de schandpaal zou nagelen. Nu blijkt uit cijfers van het ministerie dat het de partement zich daaraan zelf ook schuldig maakt, meldt The Independent. Daarnaast voldoet het departement niet aan het regeringsdoel dat ze ker een derde van de leiding gevenden in een grote organi satie vrouw moet zijn. De nabestaanden van een van de slachtoffers van de aansla gen in Parijs klagen België aan bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Bel gië zou het recht om te leven van de slachtoffers niet heb ben geëerbiedigd. „Hij is dood omdat de Belgische auto riteiten hebben gefaald in de verplichtingen die ze had den", zei hun advocate tegen zender Francetv. Negen van de dertien terroristen die op 13 november aanslagen pleeg den, kwamen uit België. Dat land heeft volgens de advoca te onvoldoende gedaan om aanvallen te voorkomen. AMSTELVEEN. Poging één tot contact. Josine Grafe (37) mailt dat ze 'drrrruk' is. 'Vier kids, geen schoonmaakster', mailt ze. Poging twee. Josine zit in een training. Poging drie. „Kun je me horen? Ik zit onder tussen op de fiets." De moeder uit Amstel veen sjeest naar huis voor het avondeten en maakt in haar hoofd vast to-dolijstjes. 's Avonds hetzelfde ta fereel. „Ik kan niet nor maal tv-kijken. Ik heb altijd het gevoel dat ik iets nuttigs moet doen en probeer intussen de was te vouwen. Mijn vriend heeft daar geen last van." Vrije tijd? „Vroeger ging ik spor ten, winkelen of's avonds een borreltje. Nu zit ik in de speel tuin. Kleding koop ik al leen nog online." Vorig jaar verkocht ze haar bedrijf: een sport school waar drukbezet te moeders hun kind mochten meenemen. „Handig, dacht ik. Neem ik die van mij ook mee. Maar het werk ging de hele dag door. Stond ik net te ko ken, hét spitsuur, werd ik gebeld: 'Gaat het door? Wat moet ik aan?"' Ze doet nu hetzelfde werk in loondienst, drie dagen. „Maar nog steeds pro beer ik voor alles en ie dereen te zorgen. Zelf kom ik op de laatste plaats." Eten, slapen, douchen niet meegerekend, hebben de meeste Ne derlanders veertig uur in de week vrije tijd. Maar ontspan nen voelen veel vrouwen zich lang niet altijd, blijkt uit het on derzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) dat vandaag naar buiten komt. Hun vrije tijd en werk loopt meer door elkaar dan bij mannen. Een van de belangrijkste verkla ringen is dat vrouwen zich sterker dan mannen verantwoordelijk voe len voor het reilen en zeilen thuis, maar ook in de gaten houden of ie dereen zich goed voelt. „Op een kinderfeestje zal een moeder met een schuin oog op haar kind blij ven letten. Vaders zijn daar min der mee bezig", legt SCP-onder- zoekster Wil Portegijs uit. „Dit zo genaamde emotion work' kan onge merkt in die vrije tijd sluipen." Het gejaagde gevoel is een van de redenen waarom driekwart van de vrouwen nog altijd in deel tijd werkt. Zelfs als de kinderen groter worden, willen zij hun uren niet uitbreiden. De overheid probeert al jaren te stimuleren dat vrouwen meer gaan werken, maar dat heeft amper effect gehad. Daar om onderzocht het SCP nu of de vrije tijd daar een rol in speelt. Dat blijkt, bevestigt onderzoek ster Portegijs. „Wanneer vrouwen meer zouden werken, zouden zij nog meer tijdsdruk ervaren." Veel moeders brengen een groot Alleenstaande mannen zijn de meest relaxte groep. Zij zijn beter in staat iets voor zichzelf te gaan doen deel van hun vrije tijd, meer dan hun partner, door in aanwezig heid van kinderen en kiezen va ker voor activiteiten die het kroost leuk vindt. Portegijs: „Sa men met je kind naar de speeltuin of het zwembad zullen veel ouders belangrijk en leuk vinden, maar dit kan ten koste gaan van de eigen ontspanning of ontwikke ling." Veel vrouwen, ook die zón der kinderen, vinden het boven dien lastig om te ontspannen wan neer nog allerlei huishoudelijke karweitjes op hen wachten. De meest relaxte groep is die van alleenstaande mannen, stelt het SCP. „Zij zijn beter in staat iets voor zichzelf te gaan doen." Dit laatste geldt niet voor vaders met jonge kinderen. Die hebben het zelfs iets drukker dan hun partner, omdat ze naast hun vaak fulltimebaan nog extra bijsprin gen in het huishouden en zorg. Deze vader hebben ook de minste vrije tijd, zo'n 32 uur. Ruim een derde van de vrije tijd brengen de vrouwen en mannen door voor de tv of de computer. Of ze daar zelf voor hebben gekozen is niet duide lijk, stellen de onderzoekers. „Het kan zomaar dat die gejaagde vrou wen geen puf meer hebben om iets anders te doen." DEN HAAG Diederik Samsom. foto Robin Utrecht/ANP LONDEN BRUSSEL Vrouw moet alles... door Hanneke van Houwelingen Josine Grafe op pad met haar zoon Adam. foto's Shody Careman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8