Nog 80 man op onderzoek MH17 Dieven halen streep door droomreis Sven (8) Plan gaat piloten nog met ver genoeg 6 NIEUWS Twintig maanden na ramp met MH17 moet overheid overeenkomst met de luchtvaart gaan sluiten. DEN HAAG. Een convenant, geld voor inlichtingendiensten en een certificaat voor goed veiligheidsbe leid. Met deze drie zaken wil de Tweede Kamer vandaag het vlie gen door Nederlandse luchtvaart maatschappijen veiliger maken. De maatregelen zijn ingegeven door de ramp met MH17. Een Ka mermeerderheid steunt het plan, maar piloten zijn sceptisch. De afgelopen maanden lobby de het kabinet bij internationale organisaties en kwam er een onli ne naslagwerk met onveilige gebie den. Ook is er vaker overleg tus sen inlichtingendiensten en Ne derlandse luchtvaartmaatschappij en. En toch bleek een Kamermeer derheid vorig week tijdens het de bat over de MHi7-ramp ontevre den: De website met luchtvaartge varen is niet actueel en niet volle dig, de internationale molens draaien traag en het huidige over leg is te vrijblijvend. „Vier keer per jaar overleggen is niet voldoende. We kunnen niet verwachten dat diensten de hele wereld monitoren, maar er komt daar veel informatie samen en als de lijnen met luchtvaartbe drijven korter zijn, kan dat veilig heid ten goede komen", zegt Ka merlid Michiel Servaes (PvdA). Zijn voorstel voor een conve nant tussen overheid en lucht vaartmaatschappijen kan vandaag, bij de stemmingen in de Tweede Kamer, rekenen op een meerder heid. Dat geldt ook voor de op roep van D66 om voldoende geld beschikbaar te stellen, zodat inlich tingendiensten ook echt betere in formatie voor de luchtvaart kun nen verzamelen. „Premier Rutte deed wel heel luchtig over de oproepen en dat is niet goed. Het kabinet moet echt meer vaart maken. Er was een compleet gebrek aan daadkracht de afgelopen anderhalf jaar", rea geert Steven Verhagen van de Ver eniging van Nederlandse Verkeers vliegers (VNV). Hij is blij dat als nog een Kamermeerderheid in ziet dat er meer moet gebeuren. De huidige plannen gaan hem ech ter niet ver genoeg. „We willen dat duidelijk in de wet komt te staan dat inlichtingen diensten óók een taak hebben voor de luchtvaart. Een convenant is te vrijblijvend. Dat wordt maan denlang tijdrekken. We moeten uitkijken dat we uiteindelijk niet met een kluitje in het riet worden gestuurd." Het convenant is een afgezwak te variant op het idee om de inlich tingendiensten een wettelijke plicht te geven om informatie over luchtvaart te vergaren. Pre mier Rutte was daar vorige week fel op tegen. Een motie van de WD om luchtvaartmaatschappijen te belo nen of te straffen voor hun veilig heidsbeleid zal vandaag ook ge noeg steun krijgen. „De KLM-afde- ling die risico-inschattingen maakt, kost geld. Geld dat andere maatschappijen soms niet uitge ven. Terwijl de consument zo vei lig mogelijk wil vliegen", zegt VVD-Kamerlid Han ten Broeke. Ten Broeke vindt dat lucht vaartmaatschappijen veel beter dan de AIVD of MIVD met een 'luchtvaartbril' naar gevaren kun nen kijken. Daar ligt de echte ken nis en dus de eindverantwoorde lijkheid, vindt het WD-Kamer- lid. Verhagen van pilotenvereni ging VNV erkent dat piloten uit eindelijk altijd de beslissende keu- ze zullen maken, maar is teleurge steld in het WD-voorstel. „Zorg eerst dat de informatie voorziening vanuit de overheid perfect geregeld is, voordat je ons wil gaan straffen als we geen goe de afwegingen maken", zegt de WD'er „Zorg dat het overleg - desnoods via een convenant - goed verloopt. Laat het alsjeblieft na bijna twee jaar praten niet als nog een papieren tijger blijken te zijn." NIEUWEGEIN. Een team van tachtig politiemen sen is nog steeds fullti me bezig met het on derzoek naar de daders van de aanslag op de MH17. Dat heeft Wilbert Pau- lissen, hoofd van de lan delijke recherche, giste ren gezegd op een bij eenkomst voor nabe staanden van de ramp met de MH17. „Dat is echt heel veel. Bij een groot onderzoek zijn meestal vijftien tot twintig mensen betrok ken. Dit is een club met een groot commit ment." Ze werken van uit Nederland en Kiev. „Het is lastig en inge wikkeld dat we zoveel informatie nog niet kunnen delen, terwijl we met zoveel bezig zijn", blikte hoofdoffi cier van justitie Fred Westerbeke, de leider van het onderzoek, te rug. Het Openbaar Mi nisterie meldde verder dat het rond de zomer klaar denkt te zijn met het technische onder zoek naar het type en de lanceerlocatie van de raket waarmee MH17 is neergehaald. Ook moeten er dan da ders in beeld zijn. Er is inmiddels 'heel veel materiaal'. „Maar we hebben op dit moment nog geen concrete ver dachten", aldus Wester beke. Het onderzoeksteam praat nog met Rusland over het krijgen van meer radarbeelden, maar deze zijn volgens Westerbeke niet meer het allerbelangrijkste. „Met andere gegevens hebben we al kunnen vaststellen dat er geen andere toestellen in de buurt van MH17 vlo gen." Oekraïne heeft het OM aangegeven dat niet al le radardata kon geven omdat twee radarsta tions defect waren ge raakt en een station in onderhoud was. Beteuterd kijkt Sven Schrandt i Pantebre in zijn lege schatkist je van de film Pirates of the Ca ribbean. De 8-jarige Dordtenaar, die zijn bijzondere achternaam dankt aan zijn Nederlandse vader en moeder uit Andorra, ziet één schamel muntje van 50 cent. De overige 179,50 euro namen dieven zaterdag mee bij een inbraak. „Dit is niet leuk, want het is mijn geld", zegt Sven als hij uit school komt. „Ik ben boos." Het zakgeld van Sven Schrandt i Pantebre wordt wekelijks in twee spaarpotten gestopt, zo legt zijn moeder Anyal uit. „Hij krijgt van mij elke week 2 euro. Eén eu ro gaat dan in zijn eigen spaarpot, de andere euro in onze gezamenlij ke vakantiepot. Daar gooi ik zelf al le losgeld uit mijn portemonnee in." In rap tempo groeide het be drag om uiteindelijk samen naar Los Angeles af te reizen. „Hij wil dolgraag naar de Warner Bros. Stu dios. Dat zit in zijn hoofd. Ik heb hem gezegd: als we nou twee jaar sparen dan kunnen we de reis ma ken. Dan doen we het ook gelijk goed, want zo vaak kom je daar niet." Die droom is echter wreed ver stoord toen Anyal zaterdagavond met haar vriend thuis kwam. Sven was op dat moment bij zijn vader. „Ik kwam thuis en zag op de eettafel het deksel van de vakan tiespaarpot liggen. Die hadden ze van mijn slaapkamer gehaald. Ik wist toen gelijk dat er was ingebro ken. Ze hebben heel het huis door zocht. Ook de kamer van Sven, waar zijn schatkist je stond", ver telt ze. De daders kwamen het huis binnen door de beproefde 'hengel- methode', waarbij een gat in het raam wordt gemaakt en met een hengel de knip omhoog wordt ge trokken. Anyal, van wie zelf ook nog een laptop werd gestolen, is woest. Maar het ergste vindt ze het nog voor Sven. „Ik haalde hem de volgende dag op bij zijn vader. Eerst wilde ik niks zeggen, maar hij is zo bijdehand dat hij er toch wel achter was gekomen. Toen ik het op de gang aan hem vertelde, zag ik dat hij moest huilen. Maar dat is natuurlijk niet stoer met je vader en oudere stiefbroer er bij. Dus zag ik een pruillipje ontstaan en hem naar de grond staren. Dat was verschrikkelijk om te zien." Inmiddels zijn Sven en zijn moeder weer begonnen met spa ren. De verzekering vergoedt geen gestolen contant geld. „Zijn grote stiefbroer van 21 gaf Sven gelijk 50 euro om weer te starten. Heel lief, maar het is zo harteloos dat ie mand geld steelt van een kind." Geld en certificaten voor meer I veiligheid K luchtvaart 1 door Tobias den Hartog en Jeroen de Vreede De reconstructie van de MH17 zo als hij vorig najaar is gemaakt in Gil- ze-Rijen foto Michael Kooren Sven moet opnieuw beginnen met sparen, foto Victor van Breukelen door Niels Dekker Sven (8) had al 180 euro in zijn spaarpot zitten voor zijn grote droom: een reis naar pretpark War ner Bros. Studios in Amerika. Tot dieven bij hem en zijn moeder in braken. De daders namen al het geld mee, inclusief de vakantiepot van hem en zijn ma. „Dat pruillipje was verschrikkelijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6