Scholen Schoondijke willen nieuw gebouw Spitssnuitdolfijn uit Kaloothaven gevist IKV delta 'Nooit gedacht om over te stappen' Vrouwendag Dialect Verreweg de meeste Zeeuwen 2 ZEELAND Delta is van Zeeland en Zeeland is voor Delta. Wat is dat toch met die trouw aan het energiebedrijf? COMMENTAAR Hoe lang is Nederland al bezig met de emancipatie van vrouwen? Veertig jaar? Minstens. In die tijd is de posi tie van de vrouw veel sterker geworden. Maar van ge lijkwaardigheid is nog geen sprake. Uit onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau blijkt dat vrouwen zich op gejaagd voelen. Niet alleen jonge moeders. Ook vrouwen zonder kinderen voelen de druk. Heel veel vrouwen zijn zelfs in hun vrije tijd meer met anderen bezig dan met zichzelf. Dit is niet zo maar een tijdelijke trend. Eerder onderzoek van het SCP gaf de zelfde uitkomst: altijd een overvolle agenda en vaak zwaar onder gewaardeerd. Van een jachtig leven hebben ove rigens niet alleen vrouwen last. Maar zij lijken wel veel minder ge neigd tijd voor zichzelf op te ei sen. Misschien is het de aard van het beestje. Misschien is het so- De laatste jaren zijn opvallend veel Zeeuwse vrouwen in de WW terechtgekomen ciaal bepaald. In elk geval is er aanleiding genoeg om vrouwen eens wat meer te koesteren. Ook in de arbeidsmarkt zit nog veel ongelijkheid. Dat blijkt uit Zeeuwse cijfers. De laatste jaren zijn opvallend veel vrouwen in de WW terechtgekomen. Daar aan ontsnappen ze veel moeilijker dan mannen. Vandaag is het Internationale Vrouwendag. Dat is goed. Maar de vlag kan nog niet uit. De twee raden lopen daarmee vooruit op de sluiting van openba re basisschool Prinses Irene. Die gaat dicht als onderdeel van een 'scholenuitruil' van koepels Escal- da (openbaar) en Scoba (confessio neel). Scoba sluit op haar beurt de school in Sluis: daar blijft dan een openbare school bestaan. De medezeggenschapsraden wijzen erop dat geen van de huidi ge gebouwen groot genoeg is om als enige school in het dorp te die nen. Bovendien verkeren ze beide 'in zeer slechte staat'. Volgens onderwijswethouder Albert de Bruijn is de wens van de raden realistisch. „In 2008 heeft de gemeenteraad r,2 miljoen euro gereserveerd voor onderwijs huisvesting in Schoondijke. Daar is toen de eis aan gekoppeld dat de schoolbesturen duidelijkheid zouden geven over de toekomst. Dat zijn ze met dit initiatief van plan. Dus het zou best kunnen dat de gemeenteraad dat geld binnen kort beschikbaar wil stellen." Mo gelijk komt er dan een nieuw ge bouw, dat eventueel ook een dorpshuisfunctie krijgt. Het is nog niet zeker dat de 'scholenuitruil' doorgaat. Om dat te bewerkstelligen, laten zowel Es- De gemeenteraad reserveerde eerder 1,2 miljoen euro voor onderwijshuisvesting in Schoondijke calda als Scoba hun sluitende scho len in Schoondijke en Sluis fuse ren met een basisschool in een an dere kern. Daardoor komen ze in aanmerking voor 'fusiesubsidie' van het Rijk. Althans: tot voor kort. De regels zijn aangescherpt. De schoolbesturen en gemeente proberen nu samen een uitzonde ringspositie voor West-Zeeuws- Vlaanderen te verkrijgen. Almanak Dat het Zeeuwse dialect soms tot ver warring kan leiden, ondervond een 82-jarige man uit de gemeente Veere. De thuishulp had hem die ochtend ge holpen met aankleden, en op de een of andere manier was zijn lange on derbroek daarbij achterstevoren ko men te zitten. Toen een andere thuis hulp hem 's avonds in zijn nachtkle ding kwam helpen, vroeg ze hem - in dialect - waar zijn hulp was geble ven. „Nou," zei de man, een beetje ver baasd, „dat ben jij toch?!" De thuis hulp keek hem bevreemd aan en schoot toen in de lach. De onderbroek met gulp werd snel omgedraaid. Vier voorlezers naar finaleronde Britt Elve (De Twijn, Ter- neuzen), Roosmarijn de Nood ('t Geuzennest, Bier vliet), Charlene Kommers (De Meerpaal, Terneuzen) en Chayenne Sneijders (De Statie, Sas van Gent) heb ben zich via Terneuzense voorronden geplaatst voor de Zeeuws-Vlaamse finale van de nationale voorlees- wedstrijd op 30 maart. Vo rige week waren al de voor ronden in Hulst, komende week zijn die in Sluis. Drie Zeeuws-Vlamingen mo gen naar de Zeeuwse finale op 16 april in Middelburg. Zorgsaam begint met Fitkids ZorgSaam sluit zich aan bij het initiatief Fitkids, dat in Nederland op zo'n 250 loca ties wordt aangeboden. Fit kids is een beweegpro- gramma voor kinderen met een chronische ziekte of beperking. Deelnemers van 6 tot r8 jaar werken daarbij vooral in een groep. Doel is in eerste instantie om het plezier in bewegen, ondanks de beperkingen, te behouden of terug te krijgen. Meer informatie is te vinden op de website www.zorgsaam.org/fitkids. Motorrit en muziek voor ALS Motorclub Zeeuws Vlaan deren en café De Griete houden dit weekend bene fietevenementen om geld op te halen voor onderzoek naar de ziekte ALS. Zater dagavond kunnen er lied jes aangevraagd worden en zondag gaat om rr.oo uur een motorrit van start bij het café. Na afloop rond 25.30 uur treden Sweet Lord Animals (foto) en Sur render op. De motorrit en/of het concert bijwonen kost ro euro inclusief herin nering en tombolalootje. Lezing Michiel de Ruyter Frits de Ruyter de Wildt geeft vanavond, dinsdag, in multifunctioneel centrum De Statie in Sas van Gent een lezing over de Vlissing- se zeeheld Michiel de Ruy ter (1607-2676). De Ruyter de Wildt is een verre na zaat van Michiel de Ruyter. Hij zal vertellen over het le ven van de admiraal die grote bekendheid verwierf. De lezing, een initiatief van de Heemkundige Kring Sas van Gent, begint om 19.30 uur. Het dier is overgebracht naar Utrecht waar het onderzocht wordt bij de Faculteit Dierge neeskunde. Daar wordt ook gekeken of de doodsoorzaak van het dier is te achterhalen. Het was gisteren nog niet be kend om welke soort spitssnuit dolfijn het precies gaat. Er be staan twintig soorten, van de Humboltspitssnuitdolfijn, die rond de vier meter lang kan wor den tot de zwarte dolfijn, die wel twaalf meter groot kan wor den. Het is zeer bijzonder dat een spitssnuitdolfijn in Zeeland aan spoelt, omdat deze dieren vooral in de oceanen zwemmen en de relatief ondiepe Noordzee mij den. Omdat de meeste soorten in de diepzee leven en zich maar zelden aan de kust laten zien, is er niet heel veel over ze bekend. Van één soort is een waarne ming gedaan op bijna driedui zend meter diepte. Aangenomen wordt dat ze nog dieper kunnen duiken. „Ik ben al bijna zestig jaar klant bij Delta, ook voor televisie en internet. Ik heb er nooit over gedacht om over te stappen. Ik zie de reclames wel van Nuon. Dan zeggen ze dat je 250 euro terug krijgt als je overstapt, maar daar geloof ik niks van. Ik vind het belangrijk dat Delta in de buurt zit. Want als er een keer iets is, dan is een medewerker van Delta sneller bij je dan iemand van Nuon. Dat weet ik zeker. Het loopt allemaal goed. Ik heb nooit klachten. Zolang het licht aan gaat als ik op het knopje druk en ik de verwarming thuis kan aanzetten, dan is het goed." Het is voor veel Zeeuwen nog al tijd vanzelfspre kend dat Delta er voor zorgt dat thuis het licht brandt, de cv-ketel zachtjes snort en om acht uur naar het NOS-journaal kan worden geke ken. Ondanks het gedoe rond fac turen enkele jaren geleden, de eeuwige discussie over kerne nergie, de dreigende split sing van het bedrijf of het gekrakeel rond het salaris van de hoogste baas blijven de inwo ners van Zeeland het energiebedrijf Delta trouw: 85 procent van de Zeeuwse huis houdens is klant. Delta stelt zich ook nadrukke lijk op als een bedrijf van en voor de Zeeuwen. Een publieks actie tegen de, in de ogen van Delta desastreuze splitsing van het bedrijf, leverde vorig jaar een buitengewoon hoge respons op. Veertigduizend handtekeningen konden Deltamedewerkers afge- door Martijn de Koning SCHOONDIJKE. De huidige twee schoolgebouwen in Schoondijke moeten worden vervangen door één nieuw gebouw. De Sluise ge meenteraad kan daar een al gere serveerd bedrag voor gebruiken. Dat schrijven de medezeggen schapsraden van de basisscholen Sint Petrus De Wegwijzer en Prin ses Irene aan de gemeenteraad. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN TERNEUZEN DE CRIETE SAS VAN CENT Zolang het VLISSINGEN. Een spitssnuitdolfijn is maandag aangespoeld in de Ka loothaven in Vlissingen-Oost. Le den van de strandbewaking heb ben het dier 's avonds geborgen, aldus strandwacht Albert Dijks tra. GERARD ALLEMEKINDERS (81) UIT GOES door Cornelleke Blok en Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69