Nick Nieuwdorp: van wielrenner tot keeper linst tussen de Dow gaat waterstof leveren aan Yara en ICL-IP Bedrijven m de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone zoeken elkaar op en boeken samen (milieu)winst. D66: 'Vroon in nieuwe haven in Breskens' SLUISKIL. Drie grote bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone, Dow, Yara en ICL-IP (voorheen Broomchemie), gaan schoner pro duceren door de samenwerking te versterken. Volgende week maan dag sluiten ze daarvoor een over eenkomst waarbij minister Henk Kamp van Economische Zaken aanwezig zal zijn. Het zat al een tijdje in de pen, dat bedrijven in de Kanaalzone slimmer gebruik moeten gaan ma ken van eikaars (rest)stoffen. Het kan kosten besparen en winst op leveren voor het milieu. Die kans doet zich nu voor. In de Kanaalzo ne ligt richting warmtekrachtcen trale Elsta bij Dow een reserve gasleiding. Die is niet meer nodig. De leiding zou uit de grond moe ten worden gehaald, als er geen nieuwe bestemming voor zou zijn gevonden. Die nieuwe bestemming is ge vonden: Dow gaat via de leiding waterstof leveren aan kunstmestfa- briek Yara in Sluiskil-Oost en che miebedrijf ICL-IP in Terneuzen. De winst-verliesverrekening is vrij simpel. Dow heeft een over schot aan waterstof dat vrijkomt bij het kraken van aardolieproduct nafta. Om er toch iets nuttigs mee te doen, wordt waterstof bij Dow verbrand om de fabrieken te ver warmen. Dat kan beter. Yara kan waterstof prima gebruiken als ba sisstof voor de kunstmestproduc tie. Dit geldt ook voor andere toe passingen bij ICL-IP. „Dow zal wat extra gas moeten gebruiken", licht Yara-woordvoer- der Gijsbrecht Gunter toe, „maar wij kunnen met veel minder gas toe dankzij deze Greendeal. Zo sla gen wij er gezamenlijk in de uit stoot van het broeikasgas CO2 te beperken." Door samen op te trekken kunnen wij de uitstoot van het broeikasgas C02 beperken Gijsbrecht Gunter Yara Sluiskil Minister Kamp zal met onder anderen vertegenwoordigers van Yara, Dow en ICL-IP de 'groene' overeenkomst tekenen. Hij komt ook naar Yara om de eerste paal te slaan voor de bouw van een nieu we fabriek, Ureum 8, die er vanaf eind 2017 voor moet zorgen dat Ya ra de uitstoot van ureumstof aan zienlijk kan terugdringen. Met de investering in Ureum 8 en allerlei bijkomende opslagfaciliteiten is een bedrag gemoeid van al met al 240 miljoen euro. Op meer plekken in Zeeland wordt overigens gewerkt aan slim me combinaties van bedrijven. Zo is een Greendeal in de maak tus sen frietfabriek Lamb-Weston Me ijer en het vlakbij gelegen uienbe- drijf Wiskerke Onions in Kruinin- gen. Lamb-Weston Meijer produ ceert veel (rest)warmte die Wis kerke goed kan benutten om uien te drogen. BRESKENS. Het college in Sluis moet er alles aan doen om rederij Vroon in Breskens te houden. Wel licht is er een plekje te vinden in de haven, die binnenkort een for se reconstructie ondergaat. Dat schrijft D66-fractievoorzitter Wim Huigh in een open oproep aan B en W. Vroon liet afgelopen week we ten dat de geplande verhuizing van het hoofdkantoor naar Terneu zen niet doorgaat. Dé kans om de reder in Breskens te houden, meent Huigh. Hij roept B en W op te proberen Vroon tot vesti ging in de haven te bewegen. De bouw van dat kantoor zou deels als kostendrager voor de vernieu wing van die haven kunnen die nen, meent Huigh. Er zouden dan ook minder dan de geplande 450 appartementen moeten worden gebouwd. Huigh werd op zijn wenken bediend: wethouders Jack Werkman en Christiane van de Vijver hadden gisteren al een ge sprek met Vroon. Van de Vijver wil geen valse hoop wekken. „Een bedrijf laat zich echt niets voor schrijven door een gemeentebe stuur." Concrete afspraken werden gis terochtend niet gemaakt. TERNEUZEN. Schilderijen, foto's en beelden tussen paspoppen, shampoo en bloemenvazen. In hetTerneuzense winkelcentrum Zuidpolder ontmoeten kunst en koopwaar elkaar in etalages. Het initiatief kwam van de ondernemers in het centrum, vertelt Hans Murre (foto) van Marlé Mode Lingerie. „We vinden de Kunstroute op de dijk een mooi evenement en wilden ook zoiets." De winkeliers vonden in kunstinstituut Toonbeeld een partner. Cursisten laten tot 4 april in de etalages bij elkaar zo'n onderd werken zien. K foto Canaille Schelstraete ZEELAND 12 13 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl DINSDAG 8 maart 2016 Zeelan A Bedrijven samen schoner door Harmen van der Werf door Martijn de Koning j rr paspoppen if

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68