Trekvlotje schuift 200 meter op naar zuiden 22 brievenbussen weg J delta 'Nooit gedacht om over te stappen' Spitssnuitdolfijn uit Kaloothaven gevist Vrouwendag Dialect Verreweg de meeste Zeeuwen 2 ZEELAND Delta is van Zeeland en Zeeland is voor Delta. Wat is dat toch met die trouw aan het energiebedrijf? Ui COMMENTAAR Hoe lang is Nederland al bezig met de emancipatie van vrouwen? Veertig jaar? Minstens. In die tijd is de posi tie van de vrouw veel sterker geworden. Maar van ge lijkwaardigheid is nog geen sprake. Uit onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau blijkt dat vrouwen zich op gejaagd voelen. Niet alleen jonge moeders. Ook vrouwen zonder kinderen voelen de druk. Heel veel vrouwen zijn zelfs in hun vrije tijd meer met anderen bezig dan met zichzelf. Dit is niet zo maar een tijdelijke trend. Eerder onderzoek van het SCP gaf de zelfde uitkomst: altijd een overvolle agenda en vaak zwaar onder gewaardeerd. Van een jachtig leven hebben ove rigens niet alleen vrouwen last. Maar zij lijken wel veel minder ge neigd tijd voor zichzelf op te ei sen. Misschien is het de aard van het beestje. Misschien is het so- De laatste jaren zijn opvallend veel Zeeuwse vrouwen in de WW terechtgekomen ciaal bepaald. In elk geval is er aanleiding genoeg om vrouwen eens wat meer te koesteren. Ook in de arbeidsmarkt zit nog veel ongelijkheid. Dat blijkt uit Zeeuwse cijfers. De laatste jaren zijn opvallend veel vrouwen in de WW terechtgekomen. Daar aan ontsnappen ze veel moeilijker dan mannen. Vandaag is het Internationale Vrouwendag. Dat is goed. Maar de vlag kan nog niet uit. SCHUDDEBEURS. Het trekvlotje in het bos van Schuddebeurs schuift tweehonderd meter op naar het zuiden. Daarmee komen wandelaars die naar de overkant 'varen' voortaan terecht op grond dat on der beheer van Staatsbosbeheer valt. Voorheen kwam het trekvlot je uit op grond van een particulie re pachter, licht Sylvia Tuinder van Stichting Landschapsbeheer Zeeland toe. Dat was zo geregeld in afwach ting van toestemming van die pachter, maar het is niet gelukt om tot overeenstemming te ko men. Staatsbosbeheer geeft die toestemming wel. Het trekvlotje is niet meer dan twee steigertjes en een pontje waarmee je je als wandelaar via een touw naar de overkant kunt trekken. De voorziening maakt het mogelijk om van het gedenk- bos direct over te steken naar de Schouwsedijk. Vrijwilligers van de stichting Plattelandsvernieuwing Schou- wen-Duiveland voeren de klus uit samen met een professioneel be drijf. ZIERIKZEE. Omdat we tegenwoor dig liever communiceren via inter net en steeds minder brieven ver sturen, haalt PostNl 22 brievenbus sen weg op Schouwen-Duiveland. Landelijk wordt het totaal aantal brievenbussen de komende jaren bijna gehalveerd; er verdwijnen er 10.000. PostNL houdt als nieuwe maat staf dat de afstand tot een bus maximaal één kilometer mag zijn. Dat is nu nog 500 meter. Dat nieu we beleid heeft vooral gevolgen voor Zierikzee. PostNL haalt daar vier bussen weg in de wijk Poort ambacht en nog eens vier4 in het centrumgebied. Ook Renesse ziet vier bussen verdwijnen en drie gaan er weg in Burgh-Haamstede. Noordwelle, Noordgouwe en Kerkwerve houden straks nog één brievenbus over. Almanak Dat het Zeeuwse dialect soms tot ver warring kan leiden, ondervond een 82-jarige man uit de gemeente Veere. De thuishulp had hem die ochtend ge holpen met aankleden, en op de een of andere manier was zijn lange on derbroek daarbij achterstevoren ko men te zitten. Toen een andere thuis hulp hem 's avonds in zijn nachtkle ding kwam helpen, vroeg ze hem - in dialect - waar zijn hulp was geble ven. „Nou," zei de man, een beetje ver baasd, „dat ben jij toch?!" De thuis hulp keek hem bevreemd aan en schoot toen in de lach. De onderbroek met gulp werd snel omgedraaid. Uitvaartbedrijf partner Monuta Uitvaartverzorging Schou wen-Duiveland uit Zierik zee gaat samenwerken met Monuta. Ze worden part ners, die op eigen wijze blijven opereren. Hun visie op uitvaart komt wel over een en voor beide bedrij ven kleven er voordelen aan samenwerking. Uit vaartverzorging Schou wen-Duiveland breidt het werkgebied uit richting Goeree-Overflakkee. En Monuta heeft nu een be trouwbare partner dichter bij die klanten in de buurt. Internationale Vrouwendag Op initiatief van de PvdA wordt vandaag ook in Zee land Internationale Vrou wendag gevierd met een gratis toegankelijk pro gramma in Middelburg. Het thema van de viering is 'Geweld tegen vrouwen'. Tijdens deze avond zijn er verschillende sprekers on der wie Barbara Oomen, dean van University Colle ge Roosevelt, changemaker Irma de Muijnck en Petra van der Pool die de deelne mers een dans zal aanleren die op Internationale Vrou wendag door vrouwen over de hele wereld geleerd wordt. De viering vindt plaats in 't Spiegeltheater en begint om 19.00 uur. Storing legt gemeente plat De gemeente Borsele is gis terochtend door een com puter- en telefoonstoring enkele uren onbereikbaar geweest. Tot ongeveer 11.00 uur konden ambtenaren niet inloggen op hun com puter en deed de telefoon het niet. Hierdoor moesten inwoners die bijvoorbeeld een nieuw paspoort kwa men ophalen onverrichter zake huiswaarts keren. De gemeente probeerde bur gers die 's ochtends een af spraak hadden, later die dag alsnog van dienst te zijn. Modeshow voor ouderen Senioren Vereniging Schou wen-Duiveland houdt van middag een modeshow in De Driehoek aan Kerkhof 8 in Zierikzee. Isabelle Mode uit Den Haag, gespecialiseerd in mode voor de rijpere leef tijd, showt vanaf 14.00 uur de nieuwe zomermode. Be langstellenden kunnen daarna zelf kleding uitzoe ken. Het is voor veel Zeeuwen nog al tijd vanzelfspre kend dat Delta er voor zorgt dat thuis het licht brandt, de cv-ketel zachtjes snort en om acht uur naar het NOS-journaal kan worden geke ken. Óndanks het gedoe rond fac turen enkele jaren geleden, de eeuwige discussie over kerne nergie, de dreigende split sing van het bedrijf of het gekrakeel rond het salaris van de hoogste baas blijven de inwo ners van Zeeland het energiebedrijf Delta trouw: 85 procent van de Zeeuwse huis houdens is klant. Delta stelt zich ook nadrukke lijk op als een bedrijf van en voor de Zeeuwen. Een publieks actie tegen de, in de ogen van Delta desastreuze splitsing van het bedrijf, leverde vorig jaar een buitengewoon hoge respons op. Veertigduizend handtekeningen konden Deltamedewerkers afge- „Ik ben al bijna zestig jaar klant bij Delta, ook voor televisie en internet. Ik heb er nooit over gedacht om over te stappen. Ik zie de reclames wel van Nuon. Dan zeggen ze dat je 250 euro terug krijgt als je overstapt, maar daar geloof ik niks van. Ik vind het belangrijk dat Delta in de buurt zit. Want als er een keer iets is, dan is een medewerker van Delta sneller bij je dan iemand van Nuon. Dat weet ik zeker. Het loopt allemaal goed. Ik heb nooit klachten. Zolang het licht aan gaat als ik op het knopje druk en ik de verwarming thuis kan aanzetten, dan is het goed." Het dier is overgebracht naar Utrecht waar het onderzocht wordt bij de Faculteit Dierge neeskunde. Daar wordt ook gekeken of de doodsoorzaak van het dier is te achterhalen. Het was gisteren nog niet be kend om welke soort spitssnuit dolfijn het precies gaat. Er be staan twintig soorten, van de Humboltspitssnuitdolfijn, die rond de vier meter lang kan wor den tot de zwarte dolfijn, die wel twaalf meter groot kan wor den. Het is zeer bijzonder dat een spitssnuitdolfijn in Zeeland aan spoelt, omdat deze dieren vooral in de oceanen zwemmen en de relatief ondiepe Noordzee mij den. Omdat de meeste soorten in de diepzee leven en zich maar zelden aan de kust laten zien, is er niet heel veel over ze bekend. Van één soort is een waarne ming gedaan op bijna driedui zend meter diepte. Aangenomen wordt dat ze nog dieper kunnen duiken. Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE MIDDELBURG BORSELE ZIERIKZEE Zolang het door Cornelleke Blok en Theo Ciele GERARD ALLEMEKINDERS (81) UIT GOES VLISSINGEN. Een spitssnuitdolfijn is maandag aangespoeld in de Ka loothaven in Vlissingen-Oost. Le den van de strandbewaking heb ben het dier 's avonds geborgen, aldus strandwacht Albert Dijks tra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57