8 I HART Astma vaak onjuiste diagnose 0 MODERNE CO-OUDERS Geen liefdesrelatie, maar wel samen een kind Als leerkracht kon Marisa Laperdrix (31) uit Sluis niet zo creatief zijn als ze wilde. Haar eigen theaterbedrijf Lappie Lapstok bleek hét recept voor een frank en vrij leven. &tekstpaulakoster In België is veel waardering voor kunsten cultuur en mijn bedrijf was meteen een succes De helft van alle kinderen met vastgestelde astma is helemaal niet kortademig. De onjuiste diagnoses kunnen dankzij verbeterde aan dacht en zorg uit dossiers worden verwijderd. Bij kinderen tot zes jaar is astma moeilijk vast te stellen. Een longfunctietest vergt veel geduld van ze en dus krijgen ze een 'waarschij nlijkheidsdi- agnose' astma, terwijl er bijvoorbeeld sprake is van een luchtweg infectie. Bij oudere kinderen lukt diagnos ticeren beter, maar ook zij houden een label in hun dossier. Onterecht Dat de diagnose te vaak wordt gesteld, is bekend. Onderzoekers van het UMC Utrecht hebben dit nu ook be cijferd. Ze bestudeer den de dossiers van 4920 kinderen van zes tot achttien jaar. Van wie er 652 astma zou den hebben, maar in 53,5 procent van de gevallen leek de dia gnose onterecht. Hoewel longfunctie testen weinig worden uitgevoerd, raden de onderzoekers aan ermee te stoppen. Wordt bij kinderen vastgesteld dat er geen sprake van astma is, dan verdwijnt dit uit het dossier, ©arnoudkuitcrs v en tijdlang wisselde ik het basisonderwijs af met reizen. In mijn een- tje ging ik op pad, heel A Europa door. Als levend standbeeld stond ik op de Ramblas in Barcelona. Bloemenmeisje was ik, gekleed en geschminkt in goud- tinten, een voor een de blaadjes van een bloem af trekkend. Je weet wel: hij houdt van me, hij houdt niet van me Ook ben ik in Australië geweest, weer in mijn eentje. Alleen-zijn komt mijn creativiteit ten goede. Het uitbroeden van ideeën vergt rust, en ideeën heb ik bij de vleet. Tijd voor mezelf nemen is daarom cruciaal. Continu bruist het in mij en soms haal ik er 's nachts in bed pen en papier bij om de kern van een nieuwe voorstelling die opeens in me opborrelt, vast te leggen. Voor de klas staan vond ik fijn, maar ik kon mijn ei daar toch on voldoende in kwijt. Ik maakte een taaie periode door en ontdekte dat het geven van voorstellingen met zelfgemaakte marionetten me veel energie en vreugde bracht. Toen ik een poosje in België woonde, ging de bal rollen en be sloot ik van theater mijn werk te maken. In België is veel waardering voor kunst en cultuur en mijn thea terbedrijf was meteen een succes. Bijna alles wat ik doe heeft met kinderen te maken en ik kom zo doende nog steeds veel op scholen. Mijn bedrijfsnaam, Lappie Lapstok, stamt uit mijn kindertijd. Mijn toenmalige buurmeisje noemde me zo en vind het de ideale naam voor een vrolijk bedrijf als het mijne. De kinderen, maar ook de volwas senen voor wie ik optreed, noemen me nooit Marisa. Het is altijd Lap pie, ook als ze me aanspreken op straat. Het fijne van mijn vak vind ik de combinatie van bedenken, uitwer ken en optreden. De interactie met de kinderen is de kers op de taart. Samen gaan we op avontuur en het plezier spat ervan af. Het grappige is dat de kinderen die het hardst roepen dat mijn poppen nep zijn, zich vaak het meest laten meesle pen door het verhaal." Piekperiodes „Nu het zo goed gaat met mijn be drijf, ligt jagen en jakkeren op de loer. Op piekperiodes zit ik niet te wachten; er moet tijd en ruimte blijven om te kunnen reflecteren. Goed plannen is dus belangrijk. Ik bezoek graag theaterfestivals en als ik daar dan ook nog zelf kan optre den, komen werk en ontspanning mooi bij elkaar. Toen ik nog voor de klas stond, kon ik echt snakken naar vakantie. Die tijd is voorbij. Geven en ontvangen zijn in balans. Ik ben geland. Dit werk, dat ben ik. Helemaal." Hoe deel je vanaf het begin de zorg voor je kind met iemand die nooit je partner was? Psycholoog Joriene de Vos geeft tips uit haar boek Kids Co. dinsdag 8 maart 2016 PZ Kinde ren noemen Marisa al tijd Lappie vanwege de marionet poppen. FOTO RONALD DEN DEKKER - MARISA LAPERDRIX Was leerkracht op een basisschool Is nu theatermaker Voor de klas kon ik mijn ei niet kwijt' 'E 44 IStel het belang van het kind centraal. Leer elkaar goed ken nen als co-ouders in een niet-traditioneel gezin, zeker als je nooit een lief desrelatie hebt gehad, vindt elkaar op zijn minst aardig, vertrouw elkaar en stel het belang van het kind voorop. Definieer wat je daaronder verstaat. 2 Weet wat veilige hechting inhoudt: In verbinding te zijn en te blijven als ouder waardoor het kind zich gezien, gehoord en begrepen voelt. Veilig hechten is, zeker in de eerste driejaren, cruciaal voor de sociaal-emotio nele ontwikkeling. Het geeft het kind basisver trouwen en de mogelijk heid een evenwichtig zelfbeeld op te bouwen en gezonde relaties aan te gaan. Een veilig ge hechte volwassene heeft zelfvertrouwen en zelf waardering. Hij of zij kan beter tegen kritiek, stress en heeft geen overdaad aan erkenning nodig om zich gelukkig te voelen. 3 Wissel de eerste 3 jaar niet te veel van huis en verzorger. Tegen de tijd datje kind 3 is heeft hij met beide co- ouders een stevige band opgebouwd en is hij beter in staat behoeften ken baar te maken. Co-ouder- schap kan zo langzaam, geleidelijk en organisch zijn beslag krijgen. 4 Zorg datje in de buurt woont, zodat je gemak kelijk naar elkaar toe kunt gaan. Een band met je kind opbouwen kun je als uitwonende ouder be vorderen door er regel matig te zijn. Je kunt bijvoorbeeld met elkaar eten of uitstapjes maken, blijven slapen en mee draaien in het dagelijkse leven. Dit verhoogt het gevoel van geborgenheid en veilig heid van je kind en daar door zijn ontwikkeling. Verbondenheid zorgt voor een thuisgevoel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52