I 7 i Ik weet nog van een winter dat ik één broek, één trui en één paar laarzen had. Vriendinnen uit die tijd plagen me er nog weieens mee uren kon draaien. Hij vond het prima als ik weer zou werken. Maar als ik dat niet deed, was het ook goed. Dus ging ik in deeltijd aan de slag." Dat voelde heel ontspannen, vertelt Anne Marie. „Er waren periodes dat ik een deeltijdbaan had, maar ook jaren waarin ik niet werkte. Ik heb ervan genoten om mijn tijd zelf te kunnen indelen." In veel gezinnen komt het gros van de zorgtaken op de vrouw terecht. Hoewel inmiddels zes op de tien Nederlandse vrouwen een baan heeft, besteden zij volgens de Emancipatiemonitor van 2014 nog altijd ongeveer twee keer zoveel uren aan zorgtaken als mannen. Volgens cijfers van het CBS werkt een op de drie vrouwen na de ge- boorte van het eerste kind minder uren of stopt zelfs volledig. Ruim 22 procent van de moeders met minderjarige kinderen werkt hele maal niet. In haar omgeving klonken waar schuwingen, vooral toen ze met haar deeltijdbaan stopte en koos voor de fotografie: denk aan het ri sico als het fout gaat. Zij weet het aan afgunst; die vrouwen verlangen gewoon naar net zo'n vrij leventje als het mijne „Maar dat ik het wegwimpelde, was ook struisvogel gedrag. Ik wilde er niet aan den ken." In de tien jaar die volgden deed ze een fotografie-opleiding en creëerde haar eigen werk door foto grafie en coaching te combineren in het project 'Kijk eens bewust naar jezelf.' „Ik observeerde en por tretteerde de deelnemers en luis terde scherp naar wat ze vertelden en niét vertelden. We trokken er vaak de natuur voor in. Op zo'n dag kwamen bij veel mensen onderlig gende emoties vrij. Dat luchtte vaak op en leidde uiteindelijk tot een meer ontspannen por tretfoto." Door haar parttime werk had Anne Marie alle tijd voor haar kinderen. „En het geld dat ik verdiende, bleef voor mij. Maar er waren perioden dat er niets bin nenkwam. Dan kreeg ik geld van mijn man. Hij was gemakkelijk en vond het niet erg als ik dure laar zen wilde kopen. Maar door wat ik als kind had ervaren, wilde ik mijn hand niet hoeven ophouden. Het voelde nooit fijn om hem om geld te moeten vragen. Maar dat kna gende gevoel negeerde ik." Aan de toekomst dacht ze wel, soms. Toen de kinderen klein waren, besprak ze met haar man of er een vorm van pensioen voor haar kon worden opgezet. „Mijn vader drong daar op aan, het leek hem verstandig. Zelf heb ik daar ook niet keihard achteraan gezeten en het is ook nooit geregeld. We hadden in die tijd ook niet bepaald geld over. De kosten van jonge kin deren lopen op. Achteraf ben ik er veel te gemakkelijk mee omgegaan. Nu zit ik op de blaren, want ik heb niets geregeld. Als zelfstandige kan ik goed rondkomen, maar ik heb ja renlang geen pensioen opgebouwd en doe dat nog niet. Ik heb ook geen arbeidsongeschiktheidsverze kering. Daar baal ik ontzettend van." Samen een financiële (pensioenre geling treffen is verre van vanzelf sprekend voor (echt)paren. In 2001 bleek uit onderzoek van TNS NIPO dat de helft van de koppels die bij elkaar intrekken geen goede afspra ken maakt over geld. Hormoontherapeut Anne Marie wilde koste wat kost voorkomen dat ze na de breuk met haar man 'ergens driehoog achter' zou eindigen. Ze ging hard aan de slag. Dankzij haar ervaring als coach werd ze als zzp'er aangeno men bij een opleidingscentrum. Daarnaast werkt ze sinds kort als hormoontherapeut in een praktijk voor voeding, lifestyle en beweging. „Ik ben er trots op dat we het red den. We kunnen in ons huis blijven wonen en ik rijd nog steeds in mijn Volvo. Ik heb ook stress, want ik realiseer me hoe spannend het wordt als een baan banen wegvalt." Spijt heeft ze niet: „Alleen dat pen sioen had ik moeten regelen. Maar ik heb heerlijke jaren gehad waarin ik heb genoten van de kinderen en fotograferen. Ik heb het niet meer zo breed, maar ben gelukkig met de keuzes die ik heb gemaakt." Maak duidelijke afspraken dinsdag 8 maart 2016 GO w 44 ie De rijksoverheid is de website www.wij- zeringeldzaken.nl begonnen om part ners te motiveren meer financiële afspraken te maken. Bijvoorbeeld om te voorkomen dat straks een van de twee - veelal de vrouw - na een scheiding berooid achterblijft. Belangrijkste tip blijft om vooraf de fi nanciën uitgebreid te bespreken. Hoe veel geld komt maandelijks binnen en van wie, hoeveel geld wordt op de geza menlijke rekening gestort? Gaat al het geld op een grote berg? Wat houden beiden aan leefgeld over? En welke keuzes maak je over wonen? Trek je bij een ander in? Maak dan duidelijke af spraken over wat je doet wanneer de relatie wordt verbroken. Informeer je over het fiscale partner schap en realiseer je de consequenties van bijvoorbeeld een huwelijk in ge meenschap van goederen. En - inder daad het minst romantisch om over na te denken als je gaat samenwonen - zoek eens uit wat er gebeurt wanneer een van jullie komt te overlijden. Zowel een slimme vent als meid is op de toe komst voorbereid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51