Geen bewijs dat bietensap sportprestaties verhoogt if V U'.-i <L 6 I HART& VRAAG HET DE DESKUNDIGE Internationale Vrouwendag Al vieren we ruim een eeuw Internationale Vrouwendag, nog altijd leunt 47 procent van de vrouwen financieel op een ander. Anne Marie (47) deed dat in haai* huwelijk ook, maar gaf plankgas om zelfredzaam te worden. Als je toch bietensap wilt drinken, doe dat dan op de dag van de wedstrijd en niet Ay Lin Kho is voedings deskundige. Elke week beantwoordt een deskundige lezersvragen over gezondheid, psyche of voeding. Vandaag; voedingsdeskundige Ay kin kho over bietensap. rucola. Ons lichaam zet nitraat om in nitriet en dit zorgt weer voor stikstofmonoxide. Dit verwijdt je bloedvaten. Je lijf kan dan meer bloed naar je spieren vervoeren. Dit willen we natuurlijk voor een betere conditie, om een snellere tijd neer te zetten tijdens een wed strijd of om gewoonweg een training goed uit te lopen. Het is niet aangetoond dat de pres tatieverbeteringen die bij sommige stu dies te zien zijn (die overigens bij topatle ten zijn uitgevoerd), te maken hebben met deze vaatverwij- ding in de spieren. Ook is er geen over tuigend bewijs dat bietensap je sport prestatie verhoogt. elke dag Overdrijf het niet. Als wilt drinken, doe het dan op de dag van de wedstrijd en niet dagelijks. Opstapelen van nitraat de dagen ervoor heeft geen zin. Dan is het risico alleen maar groter dat je te veel binnenkrijgt. Op langere termijn kan er wel degelijk risico aan verbonden zijn. Nitraat is ongevaarlijk, maar in het lichaam kan het worden omgezet in nitriet en vervolgens in schadelijke nitrosamines. Deze stof is moge lijk kankerverwekkend. Zoals met alles: over drijf het niet en zorg voor variatie in maaltijden en drankjes. Te veel is nooit goed en dat is ook het geval met bietensap, vooral met concentraten of supplementen. Concen traten zijn niet te vergelijken met een nor male portie nitraatrijke groente. Let hier juist op: je eet geen groente, maar je eet een deel ervan. Dit verhoogt de nitraatconcentraties in je bloed meer dan wanneer je een rode biet puur zou eten of het sap ervan zou drinken. Wissel groente en fruit af om alle mineralen en vitaminen binnen te krijgen en staar je nooit blind op één soort. kreeg ik veel reacties. Deze zijn, met mijn ant woorden erbij, te vinden op mijn website aylinkho.nl. HET PANEL TEKST RIANNE VAN DER MOLEN I FOTO'S DESIRÉE SCHIPPERS In de achttien jaren dat ze een trouw ring droeg, stond Anne Marie nooit stil bij de financiële gevolgen van een onverhoopte echtscheiding. Liever vertrouwde ze op de eeuwige liefde. Tot die over was. „Zeven jaar had ik vooral voor de kinderen ge zorgd en als zzp'er in deeltijd ge werkt. Maar met mijn inkomsten was ik niet financieel zelfstandig. Toen mijn huwelijk eindigde, moest ik heel snel een toereikend inko men genereren." Zelfredzaam Anne Marie - moeder van twee dochters (17 en 14) en een zoon (10) - is niet de enige die dit overkomt. 47 procent van de vrouwen kan fi nancieel gesproken de eigen broek niet ophouden. Dit ondanks de campagne 'Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid', waar mee de overheid vrouwen al sinds 1989 stimuleert om via het leren van een beroep economisch onaf hankelijk te worden. 'Zorg dat je minimaal 900 euro per maand ver dient, 70 procent van het mini mumloon,' is de boodschap. Sindsdien verbeterde er wel wat: was in 1990 nog een op de vier vrouwen economisch zelfredzaam, in 2014 was dat opgelopen tot 53 procent (CBS). Anne Marie ondervond de gevolgen van financiële afhankelijkheid in haar jeugd. Toen ze 12 jaar was, scheiden haar ouders. „Na die breuk kregen we het krapper. Mijn moeder had een parttime baan op een couveuse-afdeling van een zie kenhuis, maar kon simpelweg niet alles meer betalen. We konden niet meer op vakantie, er was weinig geld voor kleding en het huis ta kelde langzaam af. Ik weet nog van een winter dat ik slechts één broek, één trui en één paar laarzen had. Vriendinnen uit die tijd pla gen me er nog weieens mee. Vreselijk vond ik het." Als tiener besloot Anne Marie dat dit haar nooit mocht overkomen. „Bij mij ontstond de innerlijke drang om veel te verdienen. Nooit meer wilde ik in armoede terechtkomen." Dat lukte lange tijd. Ze volgde een opleiding tot goudsmid, maar be sloot naderhand andere ambities te volgen. Als autodidact werkte Anne Marie zich op tot directie-assistente en later tot commercieel manager. Met een prettig salaris. „In die tijd vond ik een mooie auto en een mooi huis belangrijk. Dus werkte ik keihard en draaide vaak overuren." Maar haar carrière stokte toen ze werd getroffen door een burn-out. Om daarna weer rustig aan het ar beidsritme te wennen, koos ze voor een baan van twin tig uur. Zo kon ze ook haar dochter zien op groeien. „Ik pak de draad later wel weer op, dacht ik." De verdeling van de zorg taken vormde geen onder werp van gesprek met haar man. „Hij was ondernemer en er was geen sprake van dat hij minder r 1 A. Ta dinsdag 8 maart 2016 Ik loop twee keer per week hard en mijn hardloop maatjes drinken vaak bietensap. Ze zeggen dat het goed is voor hun hardloopprestaties. Ook zag ik bietensupplementen in de gezondheidswinkel. Kan ik mijn prestaties verbeteren door dagelijks bietensap te drinken of supplementen te slikken? Bieten bevatten veel nitraat, net als spinazie en 44 je toch graag bietensap Dan nog dit: op mijn vorige column over melk Ook een vraag? Mail naar hartenziel@persgroep.ni HUISARTS Rutger Verhoeff PSYCHOLOOG Steven Pont RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen GO KIEZEN VOOR liefde én geld Anne Marie: 'Al is er stress, ik ben er trots op dat ik rondkom.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50