Kritiek op Hongaarse premier laatste maanden verstomd Extra geld en visaversoepeling kunnen EU-landen mee leven. Sneller toetreden tot de EU is pijnpunt. 4 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS BRUSSEL. Turkije is bereid Europa in één klap van zijn asielcrisis te verlossen, maar de prijs die het daarvoor vraagt is hoog: 3 miljard euro extra en sneller toetreden tot de EU. Ook zouden de Turken vier maanden eerder - al in juni - ge makkelijker naar Europa moeten kunnen reizen. Met dat nog niet eens complete eisenpakket zette premier Ahmet Davutoglu gisteren in Brussel zijn Europese gesprekspartners met de rug tegen de muur. Turkije stelt er wel wat tegenover: het is bereid voortaan iedereen die via de Egeïsche Zee naar Griekenland trekt - economische migranten én echte vluchtelingen - terug te ne men, inclusief de mensen die op zee worden onderschept. Sommige Europese leiders had den gedacht onder een beschei den lunch tot afspraken te kun nen komen met hun Turkse vriend, maar kort na 15.00 uur gin gen ze zonder resultaat uiteen. Wel met de afspraak elkaar aan de dinertafel opnieuw te treffen. „De ze top met ons bewijst hoe hard wij elkaar nodig hebben", zei Da vutoglu gisteren. „Het gaat om de toekomst van dit hele continent. En de enige manier om die te red den, is schouder aan schouder." Turkije ziet hoe de vluchtelin- gencrisis Europa verdeelt, hoe de tijd dringt met in het voorjaar nieuwe, nog grotere vluchtelingen stromen, en het wil die situatie keihard uitbuiten. Naast de eerder genoemde eisen wil het land ook nog eens dat Europa voor elke Sy riër die het weghaalt uit Grieken land, er eveneens één rechtstreeks van Turkije overneemt. Europa is daarover zeer ver deeld. Sommige landen willen dat gelijk, andere helemaal niet. Ne derland zit daar tussenin. Als ook de Turkse 'uitstroom' naar Grie kenland tot vrijwel nul is gedaald, valt er met Nederland te praten, eerder niet, aldus Rutte. En zo denken veel landen erover. Op die manier houden Europa en Turkije elkaar in de houdgreep. Diplomaten in Brussel noemen dat het kip-en-ei-vraagstuk. Al we ken zoeken ze naar een vorm van gelijk oversteken. De vraag is of het Turkse 'één-voor-één'-voor- stel in de buurt komt van wat ze daarbij voor ogen hadden. Europa had het gisteren zwaar met het Turkse eisenpakket. De vi saversoepeling is op zich niet zo'n probleem, maar dan moeten eerst de Turkse paspoorten wel fraude- 'Deze top met ons bewijst hoe hard wij elkaar nodig hebben' bestendiger worden, aldus de Li touwse presidente Dalia Grybaus- kaité: „Op dat vlak heeft Turkije nog huiswerk." Ook de 3 miljard euro boven op de eerder al overeengekomen 3 miljard (tot 2018) leek nog wel te pruimen. Het geld gaat bovendien niet naar Turkije zelf, maar naar lotsverbetering van de daar verblij vende 2,7 miljoen vluchtelingen. Ook ziet Europa dat met de Turk se voorstellen de riskante trek over de Egeïsche Zee stopt en mensensmokkelaars van hun sme rige werk worden beroofd, twee niet te miskennen winstpunten. Maar Turkije onder druk van de asielcrisis sneller tot Europa laten toetreden? Dat is een brug te ver, zeker nu Turkije vrijdag nog de middelvinger naar Brussel opstak door een van zijn belangrijkste kranten zomaar monddood te ma ken. „Het Europees Parlement gaat niet marchanderen met de toelatingscriteria", waarschuwde voorzitter Martin Schulz. Opvallend veel leiders, die het Ankara over mensenrechten de laatste tijd niet al te moeilijk maakten, sneden gisteren de pers vrijheid aan. Ook Rutte deed dat, tijdens zijn vijf uur lange overleg met de Turkse premier zondag. Hij draait als tijdelijk voorzitter in de asielcrisis op volle toeren mee. De Brexit, twee weken terug, liet hij bijna volledig over aan Euro pees president Tusk, migratie niet. De Europese leiders hadden gis teren niet alleen Turkije op hun bord, maar ook de Balkanroute, die ze nu definitief willen afslui ten. „Belangrijk is dat we daarover duidelijk zijn. Die route is dicht, en alle andere routes ook", aldus de Oostenrijkse kanselier Fay- mann, die anderhalve week gele den zijn eigen grens praktisch dichtgooide en daarmee Grieken land tot één groot vluchtelingen kamp maakte. Na Oostenrijk kon ook Macedonië niet anders dan zijn grenzen sluiten. Faymann: „We moeten de vluchtelingen op vangen in Turkije, Libanon, Jorda nië of Griekenland. Mét de buur man (Turkije) is beter, maar zon der de buurman gaat het ook." e beste oplossing voor de migratiecri sis is om de Griekse grens hermetisch af te sluiten. De zuidoostelijke grens van de Europese Unie moet beter beschermd worden." Minder dan een halfjaar gele den werd schande gesproken over deze uitspraak. Hij was dan ook af komstig van de Hongaarse pre mier Viktor Orban, de man die met muren, hekken en prikkel draad de gastvrije en tolerante re putatie van Europa om zeep zou hebben geholpen. Tenminste, zo werd dat gevoeld door Parijs, Ber lijn, Brussel en Den Haag. Op dat moment meldden zich wel elke dag tussen 6.000 en 10.000 vluchtelingen aan de Hon gaarse grens. De spanning liep op mede omdat problemen door Or ban werden doorgeschoven naar de buren. Het individuele leed van ontheemde mannen, vrou wen en kinderen die op de vlucht waren voor (burger)oorlogen en armoede was allang vergeten, door Orban en gelijkgestemden. Vluchtelingen uit Syrië waren geen slachtoffers meer maar wer den een politieke last. Inmiddels is de kritiek op de Hongaarse premier goeddeels ver stomd. Nu het probleem dit voor jaar weer zal opspelen - en in aan tallen die nauwelijks nog te con troleren zijn - wil Europa vooral ontmoedigen. Terugsturen van grote aantallen mensen mag. Wat zullen ze hebben gedacht in Italië? Jaren negeerde het rijke noorden van Europa de noodkre ten vanuit de Middellandse Zee waar gammele boten vol Afgha- nen, Syriërs en Afrikanen aan spoelden op het eilandje Lampe- dusa. Brussel en vooral Noord-Eu ropa wees de Italianen op hun ver antwoordelijkheid de eigen gren zen goed te bewaken. Ondertussen werden Libanon, Jordanië en Turkije overspoeld door miljoenen Syrische vluchte lingen. Ook Libanon, Jordanië en Turkije werden gewezen op hun verantwoordelijkheid. Miljarden aan steun werden toegezegd maar mondjesmaat uitgekeerd. Het doet denken aan de 3 miljard euro die aan Turkije werd beloofd, maar waarvan tot vrijdag nog geen 100 miljoen was overgemaakt. Inmid dels wordt het dubbele gevraagd. De prikkeldraadhekken in Ma cedonië zijn ondertussen ook ver dubbeld. Sinds het begin van dit jaar hebben zich in Griekenland meer dan 130.000 vluchtelingen verzameld. En meer zijn onder weg, zonder dat er een echte op lossing is gevonden. Türkije zet Europa voor het blok door Frans Boogaard De Turkse premier Ahmet Davutoglu (I), de Turkse minister Volkan Bozkir en de Duitse bondskanselier Angela Merkel tijdens de EU-top. foto AFP Ahmet Davutoglu premier Turkije door Bob van Huët 'D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4