I 5 Aantal pijnklachten over sterilisatieveertjes groeit 0 LEESTIPS Ik tekende altijd kleine verwonderde kinderen die worden overschaduwd door een volwassene Rood kan ook geel zijn Leer kijken met andere ogen Essure Eerst waren de kritieken lovend. Later groeide de onrust, inmiddels zijn er zesduizend klachten geregistreerd noot ik intens. Dat was wat ik wilde! Terug in Hansweert zegde ik mijn baan op en meldde mij aan bij de Stedelijke Academie voor Schone Kunsten in Antwerpen. Daar boog een docent zich ernstig over mijn trots meegebrachte werk, en zei: 'Marlou, schilderen is geen spielerei.' Het waren de juiste woor den. Op het juiste moment." „Als kunstenaar ben ik een visio nair. Ik loop voor de troepen uit. Ik kijk anders en denk anders: rood kan ook geel zijn. Zo weet ik nog goed hoe ik eens in december met gedetineerden in Torentij d werkte. Vanwege de bezuinigingen kon er geen kerstboom af. Ben ik met al die grote kerels vol tattoo's en pier cings muizentrappetjes gaan vou wen. En van al die muizentrappetjes en stukken kar ton hebben we samen een kerst boom gemaakt. Je hoeft immers niet te blijven balen om wat niet kan. Visionairs zijn hard nodig, ook om politiek en gemeenten te laten zien dat er altijd mogelijkheden zijn. Natuurlijk moet er bezuinigd worden als dat nodig is, maar je kunt tegelijkertijd ook een gesprek met elkaar voeren over kansen. Als je met elkaar om de tafel gaat zit ten, ontstaan bijna altijd verras sende verbindingen. En die verbindingen; dat is mijn drive. Want daarnaar was ikzelf op zoek toen ik in het bos zat, vroeger." „Ieder mens wil het gevoel hebben dat hij ertoe doet. Door tijdelijke ontmoetingsplekken te creëren, breng ik individuen en idealen bij elkaar. Geef mij een leeg pand en ik ben gelukkig. In het Pennywafel huis heb ik samen met omwonen den de muren geschilderd en na afloop een glas wijn gedronken. Zo bouw je vertrouwen op. Het is een langzaam proces, maar daarmee stapt iedereen wel even uit het be kende stramien van het dagelijks bestaan. Want dat er eerst een lege ruimte was die we nu met z'n allen hebben omgetoverd, waar dingen ontstaan en gebeuren - dat kan dus! Zo leer je met andere ogen kij ken." Een groeiend aantal vrouwen ondervindt klachten van de sterili satiemethode Essure. Medicijnproducent Bayer moet nieuw on derzoek starten om risico's en bijwerkingen te bepalen. En de bijsluiter aanpassen. Het gaat om twee veertjes van vier centimeter die een gynaecoloog poliklinisch plaatst, via de vagina in de eileiders. Die groeien dicht, waarna de vrouw niet meer zwanger kan worden. Het is een vlotte behandeling, zonder nar cose. „Essure is een popu laire methode, de helft van de Nederlandse vrouwen verkiest dit boven sterilise ren onder narcose," zegt Bas Veersema, hoofd van de afdeling Vöorplantings- geneeskunde en Gynaeco logie in het UMC Utrecht. „Sinds 2001 is Essure we reldwijd bij zo'n 750.000 vrouwen geplaatst, de meeste in Amerika. Eerst waren de kritieken lovend. Later groeide de onrust, inmiddels zijn er zesdui zend klachten geregis treerd. Vrouwen klagen over pijnlijke, hevige en langdurige menstruaties, extreme vermoeidheid, jeuk, buik- en gewrichts pijn en allergische reacties. Enkele vrouwen werden toch zwanger of liepen een geperforeerde eileider op." „Van perforaties en onbe doelde zwangerschappen is minder sprake. In ons land vallen we terug op een echo om de plaatsing te controleren, in Amerika niet. Maar vrouwen heb ben wel last van die an dere klachten." „Misschien wel, we weten dit simpelweg nog niet. Na verwijdering van Essure documenteren we tegen woordig alle informatie. Stel dat klachten aanhou den na verwijdering, dan kan de oorzaak ook iets anders zijn. Het is ook niet eenvoudig om de werke lijke reden te bewijzen van een allergie. Zolang we geen direct en aantoon baar verband vinden tus sen de veertjes en klachten, weten we niet of het om bijwerkingen gaat." „Als één van de eerste art sen in Nederland heb ik de veertjes geplaatst, inmid dels bij zo'n 1500 vrouwen. Destijds plaatsten gynae cologen ze gemakkelijker dan nu. Na alle commotie in Amerika is onze be roepsgroep strengere voor waarden gaan hanteren. Vóór plaatsing informeren we naar eventuele pijn klachten, allergieën en menstruatieproblemen. Met een echo wordt de ge zondheid van de baarmoe der onderzocht. Bij twijfel adviseren we nu sneller een behandeling onder narcose. Ons voorlichtings materiaal is intussen aan gepast. We overleggen veel en goed met de vrouwen." „De fabrikant moet een nieuw klinisch onderzoek starten om de verhoogde risico's en de klachten te bepalen. De FDA eist dat Essure een aangepaste bij sluiter krijgt en dat een speciale checklist wordt bijgesloten. Wij zijn al zover, maar indien nodig passen we de bijsluiters nogmaals aan." „Herkent iemand de klach ten of twijfelt u over gere lateerde klachten? Ga dan in gesprek met je gynaeco loog." MflNOUDKLUITtRS Opvoeden mag je zonder diploma doen. Carin van Essen schreef speelse liedjes als ondersteu ning. Nieuw zijn ook een boek over overgang en stress. dinsdag 8 maart 2016 Marlou Pluymaekers: 'Als je met elkaar om de tafel gaat zitten, ontstaan bijna altijd verrassende verbindingen.' Waarom tikt de Amerikaanse geneesmiddelenautoriteit FDA Bayer op de vingers? Spelen deze problemen in ons land? De fabrikant van sterillisatiemethode Essure moet vanwege de vele pijnklachten nieuw onderzoek opzetten, fotobayer Waarom spreekt u over klachten. Is bijwerkingen geen betere benaming? Heeft u vertrouwen in Essure? Wat staat Bayer te wachten? Wat raadt u vrouwen met Essure aan? UM-tuUrr WEG!nHU5 IN QE OVER GA MS WEGWIJS IN DE OVERGANG Hoe houd je opvliegers, dikker worden en andere overgangsnarigheden onder controle? Volgens voedings therapeut Irene Lelieveld zijn medicijnen niet nodig, de juiste voeding wel. Elmar bv, €19,95 DAG! Singer-songwriter Carin van Essen geeft work shops Zingend opvoeden. In zestien liedjes voor 4 tot 8-jarigen geeft ze tips, bijvoorbeeld over geduld hebben en op je woorden letten. Kok, €14,99 PRESENCE Zelfverzekerd en krachtig optreden in stresssitua ties leer je van de Ameri kaanse psycholoog Amy Cuddy. Ze is bekend van vele lezingen en overwon zelf ernstig hoofdletsel. Spectrum, €19,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49