l HARTOfZII I 3 DIEKSTRA 1800 zelfdodingen De berichtgeving draagt het levensgrote risico in zich compassie bij de kijker te doven KWALITEIT VAN DE LERAAR PRIJS KWALITEIT EIND OORDEEL René Diekstra buigt zich over de menselijke geest l iet treurige nieuws over vluchtende mensen maakt sommigen depressief en anderen raken juist afgestompt. René Diekstra kiest voor een derde weg, die van compassie. Wat doet het avond aan avond kijken naar beelden van in kou, ontbering en wanhoop vastzittende vluchtelingen emotioneel met ons? Stompt het ons af? Doet het ons van hen afkeren? Of maakt het juist hulpbereidheid in ons los? De eerste twee gevolgen zijn waarschijnlijker dan het laatste. Negatief nieuws kan grote invloed hebben op onze stemming en gedrag. Vooral wanneer het negatieve nieuws het lijden en de emotionele ont wrichting van anderen benadrukt - de vluchtelingen- reportages doen praktisch niets anders - heeft dat invloed op hoe wij kijkers de wereld en de toekomst zien. toenemend ge voel van hulpe loosheid en hopeloosheid. Dan denk ik: we krijgen deze problemen nooit onder controle. Bij sommige van mijn patiënten, die so wieso al kwetsbaarder zijn voor somber heid, brengt het zich alsmaar herhalende negatieve nieuws het risico op een depressie of angststoornis met zich mee. Bij een ander deel van de kij kers leidt herhalend negatief nieuws tot het tegenovergestelde: afstomping. Uit neuropsychologisch onderzoek blijkt dat de hersencentra die aanvankelijk heftig reageren op ellendeprikkels dat na her haalde blootstelling veel minder doen. Maar zowel voor degenen die gevoeliger als degenen die ongevoeliger worden, geldt dat ze de wereld in een overdreven negatief licht gaan zien en dat wat wel goed gaat en wel gedaan kan worden ne geren of niet (meer) zien. De berichtgeving, zoals in het NOS-journaal, draagt het levensgrote risico in zich com passie bij de kijker te doven. Compassie is onze neiging om emotioneel geraakt te worden door het lijden van anderen en ons oprecht gedreven te voelen daar aan te doen wat we kunnen. Compassie interesseert zich niet voor de vraag of we ooit wat terugkrijgen. Compassie is besmettelijk. Als de media voornamelijk aandacht zouden besteden aan wat mensen doen om het lijden en de wan hoop van vluchtelingen te verlichten, dan zouden de gevolgen prachtig zijn. De meeste kijkers zouden zich beter voe len en de waarschijnlijkheid dat ook zij het compassiekompas gaan volgen zou toenemen. Ik heb besloten, tegen mijn somberheid en het journaal in, me aan te melden als vrijwilliger. EHBO BIJ EEN PANIEKAANVAL „Een paniekaanval is een veel voor komende angststoornis," aldus Roe lof Kleppe. „Echt doodeng voor degene die er een heeft, maar ook heftig voor de omstanders. De crux is om zelf niet in paniek te raken en kalm te blijven." Vraag of de klachten lijken op eer dere paniekaanvallen. Als het ant woord 'ja' is, zeg dan tegen je zus dat het weer een paniekaanval kan zijn, dat je bij haar bent en blijft, dat ze veilig is en dat de sympto men binnen tien minuten zullen verdwijnen. Vraag hoe je kunt helpen. Laat haar langzaam inademen door de neus en weer uit door de mond. Als de paniekaanval voorbij is, vertel haar dan over effectieve behandelingen. 'Echt, je kunt ervan af komen'. Het vervelende is dat een paniek aanval inderdaad wat weg heeft van een hartaanval. Als eerstehulp- verlener kun je niet volledig zeker zijn van je zaak. Heeft Annabel nooit eerder een paniekaanval gehad en denkt ze dat dit niet het geval is, roep dan direct professio nele hulp in via 112." EHBO BIJ DEPRESSIE Zo'n bruisend type, buurvrouw Marion (37). Goede baan, getrouwd, kindje van drie. Het contact is prima. Alleen de laatste tijd neemt ze afstand. Ze sprint naar binnen zodra ze je ziet. Wordt magerder en besteedt nauwe lijks meer aandacht aan haar uiterlijk. Maar wie ben jij om de vinger op deze zere plek te leggen, laat staan wat te doen? Marion heeft vast een hartsvriendin en een geschikte man. „Dat zijn herkenbare gedach ten," zegt geneesheer-directeur Kleppe. „Maar als Marion kermend van de pijn met een gebroken been op straat ligt, bied je gelijk hulp aan, toch? Mensen die zich vreemd gedragen laten we daarentegen meestal links liggen. We weten niet hoe we ermee moeten omgaan. Maar net als bij een hartinfarct kan eerste hulp bij psychische nood cruciaal zijn en de kans op gene zing aanzienlijk vergroten." Spreek Marion dus aan als zij weg- spurt: 'Hé, Marion, wacht even, hoe gaat het met je? Ik maak me zorgen om je, mag ik met je praten?'. Laat haar voelen datje bezorgd bent. Een luisterend oor is verschrikke lijk belangrijk voor iemand in gees telijke nood. Geef Marion het gevoel dat ze ertoe doet. Kleppe: „Veel mensen met depressieve ge voelens denken dat iedereen hen waardeloos vindt. Als ze door hun omgeving ook nog worden gene geerd, zakken ze dieper in die nega tieve spiraal." Liefdevolle aandacht kan het verschil maken. „Stel open vragen," zegt Kleppe. „Hoe voel je je? Wat is er aan de hand? Is er iets gebeurd? Luister aandachtig, zonder een oordeel te vellen. Toon begrip. Soms helpt het om te vertellen dat je iemand kent met soortgelijke problemen." Wijd daar vooral niet over uit, maar bied hoop. Vertel dat het met hulp goed komt. Watje niet moet doen is bagatelliseren door uitspra ken als: 'Kom, gaan we shoppen, dat helpt mij ook altijd' of 'Het is maar een fase. Als die kleine beter slaapt, gaat het vanzelf over'. Dat is het grote verschil tussen sympathie en empathie. Laatje zeker niet ver leiden tot doe-het-zelf-therapie van de koude grond. 'Ik denk dat jij een burn-out hebt'. Of: 'Een cursus mindfullness zal je goed doen!' Kleppe: „Een EHBO'er die een mens reanimeert speelt ook niet voor cardioloog. Het is de bedoe ling om Marion naar goede hulp toe te loodsen: de huisarts, psycho loog, maar ook naasten zoals fami lie of vrienden. 'Heeft ze daar wel eens aan gedacht?' Weet ze waar ze terecht kan?" dinsdag 8 maart 2016 GO Hartelijk, enthousiast, zowel in uitleg geven als in zijn mu ziekkeuze. Hij voelt aan wat er in de groep gebeurt en draagt zo bij aan het gevoel van veiligheid. De structuur van de les ligt min of meer vast, maar de in breng van de leraar is bepa lend voor de sfeer. Een les kost 16 euro en 12 euro als je een 10-stippen- kaart koopt. Prima prijs, voor een avond die je goed doet. Voor een- of meerdaagse workshops betaal je meer, maar krijg je ook meer: meer diepgang, meer gelegenheid om ervaringen uit te wisselen en meer dans. Zeker doen, dansliefheb bers. Vloeiend dansen, maar ook lyrisch of stil. rato dreamstime Een op de vier Neder landers verkeert wel eens in psychische nood. Hulp van omstanders kan erger voorkomen. Een op de vier Nederlanders krijgt te maken met psychisch klachten als depressie, angst, eetstoornissen, psychose of dwang. Jaarlijks kiezen 1800 mensen voor zelfdoding. „De helft van hen heeft nooit hulp gezocht,"stelt genees heer-directeur Roelof Kleppe van GGzE Eindhoven. Hij heeft Mental Health First Aid naar Nederland gehaald. „Ik denk dat we het aantal suïci des terugdringen door ade quate eerste hulp. Tien jaar wetenschappelijk onderzoek heeft bewezen dat deze eer ste hulp werkt. Van een hart infarct herstel je eerder als je er snel bij bent. Dat geldt ook voor psychiatrische ziektes." Mental Health First Aid is in 2001 in Australië ontwikkeld en inmiddels door 24 landen overgenomen. Wereldwijd volgden al een miljoen men sen de training, onder wie First Lady Michelle Obama. Binnenkort beginnen bij de GGZ-instellingen Eindhoven en Mondriaan Heerlen de eerste cursisten. Dat zijn deelnemers die vaker te maken krijgen met mensen in geestesnood, onder wie agenten, docenten en advo caten. De komende vijfjaar kunnen naar verwachting 200.000 burgers worden op geleid. Volgens Kleppe hoort iedereen te weten hoe je om gaat met mensen in psychi sche nood. „Ik heb het niet over de verwarde persoon waar iedereen met een boog omheen loopt, maar over mensen in je straat." De cursus is volgens hem niet opgezet om bezuinigingen of wachttijden in de geestelijke gezondheidszorg op te op vangen. „Zeker niet. In crisis situaties, zoals bij een psychose, moet diegene die vandaag belt, vandaag te rechtkunnen. Maar de sa menleving moet ook gezonde hulp kunnen bieden. Dat kun nen buren zijn, maar ook de huisarts, een eerstelijns psy choloog of het wijkteam." Belangstellenden kunnen zich opgeven via www.mhfa.nl Kompas 44 Ik word er som berder van en ik kamp met een Reageren? Mail naar harfenziel@persgroep.nl Het had een ontspannen weekendje weg moeten worden met zus Annabel (54), ook al heeft ze wel eens paniek aanvallen. 's Nachts maakt ze je wak ker. Badend in het zweet, heftig hyperventilerend en volledig over stuur: 'Help me, ik krijg een hartaan val, ik ga dood'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47