Zeeuwse jongeren zorgen voor minder overlast 'Justitie blaast incidenten bij Yara op' Zeeuwse dames komen moeilijk de WW uit Colofon FZC Steeds meer Zeeuwse vrouwen raken werkloos. Het wrange is dat ze moeilijker uit de WW komen dan mannen. 8 ZEELAND 088-0561510 088-0139910 ZOEKT AL ZEVEN MAANDEN NAAR EEN NIEUWE BAAN ZOEKT AL DRIEKWART JAAR WERK Dat blijkt uit onderzoek van Jeugdmonitor Zeeland onder scho lieren uit klas 3 van het voortgezet onderwijs. Jeugdmonitor Zeeland van ZB I Planbureau hield in 20t5 voor de vierde keer dit onderzoek. Eerdere metingen vonden plaats in 20ir, 2007 en 2004. Deelname was vertrouwelijk en anoniem. We hopen dat jongeren eerlijk hebben geantwoord Het aanrichten van vernielin gen komt in 2025 het meest voor bij de leerlingen. Jongens maken zich vaker schuldig aan overlast en vergrijpen dan meisjes, aldus het onderzoek. Ook vernielen jon gens vaker dingen dan meisjes (43 tegen 30 procent). Op de tweede plaats van het meest voorkomende vergrijp staat in 2015 het mensen lastigvallen of uitschelden. Het rijden zonder helm en het rijden op een opgevoerde brom mer komen minder vaak voor dan in 2004. Toen gaf nog één op de drie scholieren aan wel eens zon der helm op een brommer te heb ben (mee)gereden; in 2025 zijn dat er nog maar één op de vijf. Iemand dwingen tot seks, ie mand beroven en ergens inbreken zijn misdrijven die vrijwel uitslui tend jongens plegen. Op onder wijsniveau zijn grote verschillen te zien. VMBO-scholieren veroor zaken vaker overlast en zijn vaker betrokken bij lichtere en zwaarde re vergrijpen dan hun leeftijdsge noten van de HAVO en het VWO. ZB I Planbureau gaat ervan uit dat de jongeren eerlijk hebben ge zegd wat ze daadwerkelijk hebben gedaan. „Door te benadrukken dat de antwoorden vertrouwelijk wor den behandeld en anoniem blij ven hopen we dat de jongeren eer lijk antwoord hebben gegeven", zegt Ruben de Cuyper, projectme dewerker Jeugdmonitor Zeeland. „Niet van alles wordt aangifte gedaan. Dus politiecijfers geven in die zin niet een compleet beeld." De Zeeuwse jeugd wijkt qua ge drag niet af van hun leeftijdsgeno ten elders. Want de cijfers van de Jeugdmonitor komen overeen met landelijke cijfers die vorige week door het CBS zijn gepubliceerd. In de toekomst zal ZB I Planbureau ook kijken naar cy berdelicten (zoals sexting en grooming). Deze delicten worden de volgende keer ook meegeno men in de vragen van de Zeeuwse Jeugdmonitor. De ernstigste zaak die Yara ver weten wordt, is dat een ingeleen de medewerker in 2013 brand wonden opliep. Hij kreeg een he te stof over zich heen die uit een vat spatte op het moment dat hij daar net voorbij liep. Het Open baar Ministerie ziet daar een ern stig ongeval en is van mening dat het zwaar moet worden bestraft. „Elk ongeval is er één te veel", er kende Yara-veiligheidsdeskundi- ge Laurent Verschuere, „maar het ging hier om een huis- tuin-en-keuken ongeval dat goed is afgehandeld." Verschuere verbaasde zich er ook over dat het Openbaar Minis terie tot vervolging was overge gaan in verband met zeer beperk te lozingen op het Kanaal Gent-Terneuzen. „We hebben die zelf gemeld en dan word je daar voor vervolgd. Dat is lastig te accepteren." Voor alle feiten eiste het OM eerder 152.500 euro boete, waar van 75.000 euro vanwege het on geval. Het OM bracht daarover zelf een persbericht naar buiten, zonder dat Yara gelegenheid kreeg om daarop te reageren. Dit heeft het bedrijf erg gestoken om dat veel mensen dachten dat het al om een veroordeling ging. De rechtbank moet echter nog een uitspraak doen. Dat zal maandag 21 maart gebeuren. Vandaag is het In ternationale Vrou wendag. Als het om een betaalde baan gaat, is deze dag geen feestje voor Zeeuwse vrouwen. De laat ste drie jaar steeg het aantal vrou wen met een WW-uitkering schrikbarend. Bijna 1500 kwa- Dianne Burke(38) uit Vlissingen: Middelburg zoekt al driekwart jaar een parttime baan. Ze werk te als communicatie- en pr-advi- seur bij patiëntenorganisatie Kla verblad Zeeland, tot dat door be zuinigingen werd geveld. Sinds juli vorig jaar zit Van der Weele nu zonder baan. „We hebben een zoon van 20 maanden oud, dus ik verveel me niet, maar naast het het moederschap wil ik ook weer graag aan de slag in een leuke baan, het liefst in de communica tie, maar officemanager mag ook. De omgang met collega's, ja, die mis ik wel. Ik zoek werk voor drie dagen, zodat ik dat met de zorg voor mijn kind kan combine ren. Wat me opvalt, is dat juist parttimebanen momenteel schaars zijn. Ook zijn ze dikwijls voor tijdelijk. Dat is jammer, want daarna moet je weer op zoek. Ik wil graag iets opbou wen." Van der Weele solliciteert zich blauw, zet sociale media in, volgt alle jobsites en bezoekt netwerk bijeenkomsten. „Ik loop alles af, zelfs de Contacta. Tot nu toe he laas zonder resultaat, maar ik blijf positief." Aan haar cv kan het niet liggen: hbo-communica- tie en werkervaring bij Rijkwater staat, de provincie, de Wester- scheldetunnel en de Rabobank. Ook Nathalie Rietjens (42) uit Terneuzen is slachtoffer van de bezuinigingsgolf in de zorg. Ze werkte bij Zorgsaam, als admini- men er in Zeeland bij, mede door ontslagen in de zorg en klappen in de detailhandel. Waar mannen weer aan het werk raken, komen vrouwen veel moeilijker aan de slag. Daardoor zitten er in absolu te aantallen bijna evenveel vrou wen als mannen in de WW. Brigitta van der Weele (38) uit Brigitta van der Weele (38) uit Middelburg: door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG Ruim één op de drie Zeeuwse scholieren heeft in het af gelopen jaar iemand lastiggevallen of iemand uitgescholden. In 2004 deed nog bijna de helft van de scholieren dit. Ook doen ze minder strafbare dingen. Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? door Harmen van der Werf MIDDELBURG. Justitie zet 'inciden ten' die tussen 2012 en 2014 bij kunstmestfabriek Yara in Sluiskil zijn gebeurd, veel te zwaar aan, luidde gisteren het verweer tij dens een rechtszitting in Middel burg. t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Deze vrouwen door Frank Balkenende foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36