Makelaar wint smaadproces CSW en Damen trekken jongeren de techniek in Rijswerker Stefanus Gabriëlse verhaalt van zijn klussen aan dijken WALCHEREN 7 Stefanus Gabriëlse (89) figureert in een film die de aanleg van de Veerse Gatdam laat zien. Pretlichtjes in de ogen, fotoalbums bij de hand en een waterval aan woorden. De hoog bejaarde Westkappel- aar Stefanus Gabriëlse kan met smaak vertellen over zijn klussen als rijswerker. Hij maakte zinkstukken (van rijshout en stenen) voor het her stel van de kapotgebombardeerde zeedijk in zijn geboortedorp West- kapelle en later voor de aanleg van de Veerse Gatdam. Maar ook bij de Oosterscheldekering en elders in het land was Stefanus. Tot 'bie d'n Dow' grinnikt hij comfortabel gezeten in een leunstoel in de woonkamer van z'n huisje aan de Molenweg. Op steenworp afstand van de zeedijk. Stefanus is te horen en te zien in de nieuwe documentairefilm van Joop Span, Het getij voorbij. De film schetst een beeld van het stadje Veere na de watersnood van 1953. De aanleg van de Veerse Gatdam in het kader van de Delta werken staat daarin centraal. Span laat onder meer Veerenaren, dijk werkers en vissers verhalen van het leven in het stadje voor en na de aanleg van de dijk. Veere veran derde definitief toen het werd af gesloten van open zee. De Veerse vissersvloot vertrok naar de nieu we haven in Colijnsplaat. De film gaat zaterdag in première bij de opening van de expositie 'Het ge tij voorbij; Veere na de waters nood' in Museum Veere, locatie stadhuis. Maar voor Stefanus begint het verhaal al voor de aanleg van die Veerse dam. Bij de bombardemen ten begin oktober 1944 door de ge allieerden op de Walcherse zeedij- ken. De geallieerden kozen des tijds voor een paardenmiddel om de Duitsers van Walcheren te ver drijven: de dijken werden op vier plaatsen gebombardeerd om het eiland onder water te zetten. Stefanus: „Met mijn moeder, broer, twee zussen en een zwager zijn we naar een boerderij bij Aag- tekerke gevlucht. Later naar een kennis in Aagtekerke. Hij was kleermaker. We zagen de vliegtui gen rondcirkelen als ze de bom men gelost hadden." Hij vertelt over granaataanval- len in die Aagtekerkse beginperio de. De slachtoffers en 'het geluk' dat zijn familie had in Aagtekerke tijdens zo'n aanval. „We waren net van onze slaapkamer boven Expositie en film 'Het getij voorbij, Veere na de watersnood' in Museum Veere, locatie stadhuis. Opening zaterdag 11.00 uur. Te zien t/m 7 augustus. naar beneden gegaan, toen een granaat daar insloeg. Het bedden goed en onze kleren vonden we te rug in de bomen. We hadden dat echt niet overleefd. „Ik trouwde in 1951 en in 1956 zijn we in dit huis gaan wonen." Het vak van rijswerker maakte Stefanus zich eigen in de praktijk. „Daar was geen opleiding voor. Ik weet wel dat een aantal steenzet ters uit het dorp naar Rucphen ging voor een cursus." Dan geeft hij, duidelijk genie tend, zelf een cursus zinkstukken maken voor beginners: „Je begint met een rooster. Daar leg je in de lengte rijshout in. Daar dwars op een tweede laag hout en dan een derde. Dan wordt het langzaam af gezonken door het te verzwaren met stenen. De uitvoerder, hij had een hoed op, riep dan 'vuren' te gen ons en wij gooiden er stenen in. Ik heb tonnen stenen gegooid denk ik." Hij rept van bolders, eindstukken, sjorringtouwtjes en dood tij alsof hij nog dagelijks aan de slag is. Maar hoe zwaar het werk was, stipt hij slechts kort aan. „Och, 't was zwaar ja". Hij stopte in 1989. De Westkappelaar pakt een fotoalbum. De zwart-wit- foto's, en in later jaren kleuren- kiekjes, geven een prachtig beeld van het werk. „Ik heb overal waar ik heb gewerkt foto's gemaakt. Met zo'n klein vierkant dingetje. Niks moois zoals ze nu hebben hoor." Visser heeft een zakelijk con flict met de gebroeders Dinge manse en de rechtbank conclu deert nu dat hij geen enkele grond heeft om het bedrijf of de broers te beschuldigen van onoor bare praktijken. Volgens de rech ter ontbreekt elke grond voor zijn verdachtmakingen. Visser moet de proceskosten, ruim 1500 euro, betalen en hij moet binnen twee weken flyers verspreiden waarin hij meldt dat Visser moet proceskosten betalen en flyers verspreiden waarin hij meldt dat die oude beschuldigingen onjuist zijn die oude beschuldigingen onjuist zijn. Ook moet hij binnen drie da gen een complete lijst overhandi gen waar hij die eerste flyers heeft verspreid. Op die manier weten de makelaars waar ze zelf eventueel nog in actie moeten ko men om hun naam te zuiveren. Visser mag ook niet opnieuw de makelaars onterecht zwart ma ken, op welke manier dan ook, al dus de uitspraak. Dus niet via flyers, sociale media, advertenties of via brieven. Doet hij dat toch dan moet hij duizend euro per overtreding betalen met een maximum van vijftig mille, aldus het vonnis van de Middelburgse rechtbank. Ruim twee weken geleden ver spreidde Visser zijn smaadpam- fletten in Arnemuiden, Middel burg, Veere en Vlissingen. Vorige week spanden de makelaars een kort geding tegen hem aan om daar een einde aan te maken. MIDDELBURG. Leerlingen van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg kunnen kennismaken met tech niek bij Damen Schelde Naval Shipyards. De CSW en Damen sloten zich gisteren aan bij Jet-Net, het lande lijke Jongeren en Technologie Net werk. Het doel is om jongeren te interesseren voor een bèta- of technische studie. „We willen samen activiteiten opzetten voor leerlingen", zegt woordvoerder Wendy Hulsteijn van de CSW. Hoe ze dat precies gaan doen, moet nog bepaald wor den, maar er wordt gedacht aan bijvoorbeeld gastlessen en bedrijfs bezoeken. „Leerlingen hebben vaak geen beeld bij wat er alle maal mogelijk is in de techniek. Dat hopen we te veranderen." Landelijk zijn 87 bedrijven en 175 scholen verbonden aan Jet-Net. Het platform biedt scho len en bedrijven voorbeeldlessen en ondersteuning. De CSW is niet de eerste Zeeuwse middelbare school die deelneemt: SSG De Rede en het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen werken al samen met Dow. DINSDAG 8 MAART 2016 'Och ja, 't was wel zwaar' door Annemarie Zevenbergen Oud-dijkwerker Stefanus Gabriëlse hielp mee aan het herstel van de kapot gebombardeerde zeedijk in zijn geboortedorp Westkapelle. foto Dirk-Jan Gjeltema door Emile Calon MIDDELBURG. De Middelburgse makelaars Dingemanse zijn op alle punten in het gelijk gesteld door de rechtbank. Ze hadden een kort geding aangespannen tegen Aad Visser omdat deze Middelburger via flyers het makelaarskantoor in een kwaad daglicht zette en op die manier hun bedrijf kapot pro beerde te maken. door Cornelleke Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35