PvdA wil taboe op bouwen aan de kust Ook Jo-Annes de Bat begon ooit als stagiair 71-jarige verdachte raakt misschien negentig mille aan 'spaargeld' kwijt FoodExpo in Goes ZEELAND 5 Meekijken in de Zeeuwse politiek? Het kan dankzij gedeputeerde Jo-Annes de Bat, die jongeren een kijkje achter de schermen geeft. m i nen vijf minuten steken, gruis in de oesters en beschadigd oester vlees. Daarnaast moeten de gesto ken oesters omgedraaid zijn en is het de bedoeling dat de leerlin gen de schelpdieren netjes op een schaal presenteren. 'Hoe kan hij al klaar zijn', vraagt een medekandidaat van het oestersteken zich ongerust af Als alle aanwezigen - ouders, docenten en bezoekers - dan ein delijk vanaf tien hebben afge teld, storten de jongeren zich op de vijftien oesters die ze per per soon moeten uitsteken. Gecon centreerd, met rode wangen. Sommige handen trillen. Na dik twee minuten steekt Swen zijn handen in de lucht. 'Hoe kan hij nu al klaar zijn?' vraagt een medekandidaat zich ongerust af. Maar ze werken ver der: het gaat immers niet alleen om kwantiteit. Ook Dylan lukt het om de klus binnen vijf minu ten te klaren. Dan zit de tijd er op: de jury gaat in overleg. Ge spannen wachten de deelne mers. Wat de meeste aanwezi gen verwachten klopt: Swen Brasser (16) uit Oostkapelle krijgt de eerste prijs. Trots neemt hij de bokaal in ont vangst. Dylan Snijder (15) uit Kerkwerve staat op de tweede plek, Manuela Ruitinga (16) uit Middelburg is derde. Gaaf Iedereen is blij, ook degenen die zonder prijs naar huis gaan. Het was een gave ervaring, waar ze in hun toekomstig beroep vast ook wat aan hebben. Nu de spanning weg is, maken ze nog een rondje langs de andere kraampjes. Eindelijk zélf wat eten. DEN HAAG. De deur voor het bou wen aan de kust mag niet open staan, zelfs niet op een kier. Daar om wil PvdA-Kamerlid Yasemin (jJegerek harde garanties voor be scherming van de gehele Neder landse kust. Ze verwacht dat de Tweede Kamer die opdracht aan het kabinet vandaag steunt. Onlangs trok minister Melanie Schultz haar plan in om de wet zo aan te passen dat niet het Rijk, maar provincies en kustgemeen- ten verantwoordelijk worden voor het afgeven van bouwver gunningen. Toch is de PvdA er niet gerust op dat de kust niet wordt volgebouwd. „Ik wil een heel duidelijk signaal afgeven: de PvdA wil geen bebouwing aan de kust", zegt (Jegerek. „De deur mag voor projectontwikkelaars niet open blijven staan, zelfs niet op een kier. De kust is veel waard en moet nationaal worden be schermd." Het Rijk wil een 'kustpact' slui ten. Verschillende maatschappelij ke organisaties zijn daarbij betrok ken. De PvdA wil in het pact har de garanties ter bescherming van de gehele kust. Ook wil ze dat het kustbeleid wordt opgenomen in de Nationale Omgevingsvisie. Op die manier wil ze borgen dat be bouwen van de kust een zaak is van het Rijk en niet van gemeen ten of provincies. 1 'ILU Voorzichtig zette Bas Blok (18) uit Wissenker- ke zijn kopje koffie op tafel. De vwo-scholier van het Pontes in Goes liep giste ren een dagje mee met gedepu teerde Jo-Annes de Bat. Van intro ductie was geen sprake. Bij aan komst werd Blok direct naar de ka mer van De Bat geleid, waar een overleg plaatsvond. De gezichtsuitdrukking van de scholier liet merken dat hij verrast was. „In het begin begreep ik wei nig van het gesprek. Het daarop volgende overleg maakte ik in zijn geheel mee. Dat was dan ook een stuk makkelijker te volgen." Blok, een fervent debater, zit momenteel in zijn examenjaar. Sinds een jaar is hij lid van het CDA. In de toekomst hoopt hij de politiek in te gaan, vandaar dat hij samen met een vriend tijdens een netwerkbijeenkomst de stoute schoenen aantrok. Het tweetal stapte op De Bat af en begon een praatje. De gedeputeerde maakt graag tijd vrij voor jongeren die geïnteresseerd zijn in politiek en bood hen een meeloopdag aan. De Bat probeert op deze ma nier jongeren warm te maken voor politiek. „We hebben jonge mensen nodig. Op een laagdrem pelige manier probeer ik hen te la ten zien hoe leuk dit vak is en dat je er daadwerkelijk dingen mee kunt bereiken. Vaak roepen men sen wat over de buitenkant. Via deze weg wil ik ze de binnenkant laten zien. Ik ben zelf ook als sta giair begonnen, terwijl ik nooit het idee had om de politiek in te gaan." 'De één mengt zich in gesprekken, terwijl de ander aandachtig luistert' Meelopers mogen overal bij zijn. In Middelburg werd onder an dere gesproken over de Ronde van Zeeland en in Terneuzen werd ver gaderd over de Kanaalzone. Het is een kleine greep uit de twaalf af spraken die De Bat gisteren had. „Als je een beeld wilt krijgen van wat we hier doen, moet je alles meemaken." Geheimhouding wordt op goed vertrouwen afgesproken. Een en kele keer, zo ook gisteren, wordt de stagiair verzocht om even naar buiten te gaan. Soms kan dat niet anders volgens De Bat. „Het moet niet hinderlijk ondervonden wor den door anderen." In eerste instantie was Blok wat stilletjes, maar gedurende het verloop werd hij losser. Tussen de afspraken door spraken de twee over hoe je bijvoorbeeld een slechtnieuwsgesprek kunt aanpak ken. Tijdens de overleggen hield de scholier voornamelijk zijn mond. „De één mengt zich in ge sprekken, terwijl de ander aan dachtig luistert", aldus De Bat. „Dat laat ik aan de persoon zelf over." Blok ondervond tijdens de dag een aantal nieuwe dingen. „Verga deren aan een statafel werkt ver frissend. Er wordt meer op de in houd gefocust. Dit zorgt voor dui delijkheid en bespaart tijd." Ook ervaarde hij hoe belangrijk het is om voorafje huiswerk te doen. „Tijdens één van de overleg gen ontstond een discussie. Een collega van De Bat haalde vervol gens een paar papieren tevoor schijn om het verschil in inzicht de kop in te drukken. Zoiets zie je wel eens in series op televisie, maar in het echt maak je dat niet vaak mee." De beide inwoners van Zierik- zee moesten gisteren voor de rechtbank verschijnen omdat ze verdacht worden van hennepteelt. In 2011 trof de politie achter hun woningen een trailer aan met daar in 393 hennepplanten. En in twee nissenhutten materiaal waarmee ook hennep geteeld kon worden. De zoon zou ook nog eens drie jaar met Belgen gehandeld heb ben in hennep, zei officier van jus titie Wilfred Suijkerbuijk.Volgens de officier van justitie waren enke le tips bij de Criminele Inlichtin gen Eenheid van de politie bin nengekomen over de hennepteelt en de wapens. Toen de politie Officier van justitie eist tegen een Zierikzeeënaar twaalf maanden cel, tegen zijn vader wordt vier maanden cel geëist eind 2011 daadwerkelijk op onder zoek uitging, bleek dat die tips klopten. Maar daadwerkelijk be wijs dat die hennep daadwerkelijk door de beide Van P.'s is geteeld, dat kon de officier volgens de bei de raadsmannen niet leveren. Huib Goedegebure wees erop dat in de directe omgeving van die trailer en de nissenhutten nog an dere familieleden wonen. „Waar om zijn die niet verdacht?" Suijkerbuijk eiste dat junior ver oordeeld wordt tot een celstraf van twaalf maanden en senior tot vier maanden. En senior moet ook ruim negentig mille terugbetalen aan de Staat. Dat geld zou hij heb ben verdiend met de hennephan- del. Senior zei echter dat dat spaar geld was. „Ik werk al vanaf mijn vijftiende en heb nooit geld naar de bank gebracht." Uitspraak 21 maart. DINSDAG 8 MAART 2016 het beste Stagiair Bas Blok (midden) draait een dag mee met Jo-Annes de Bat (tweede van rechts), foto Mechteld Jansen door Len Wolters Jo-Annes de Bat gedeputeerde MIDDELBURG. Ik weet nergens niets vanaf, zo zei gisteren J. van P. (49) tegen de Middelburgse rech ters. Zijn 71-jarige vader F. herhaal de hem bijna letterlijk: „Ik weet er niets vanaf."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33