'Bij een ander ben je net zo veel kwijt' 'Als je ergens aan begint, dan blijf je' Vervangen leerkracht lastiger door nieuwe wet zijn klant van energiebedrijf Delta ZEELAND 3 lopen oktober aan de minister van Economische Zaken aanbieden. Pieter Stoter stond jaren aan het hoofd van toen nog Delta Nutsbedrijven. Hij nam in 2001 af scheid van het bedrijf in een tijd dat veel mensen nog van de PZEM spraken. Stoter: „Van oudsher was Delta diep in de Zeeuwse samenleving geworteld. Vergeet niet, er werkten toen heel veel mensen bij het bedrijf. En al die mensen hadden familie en wa ren lid van een vereniging. Ieder een kende wel iemand die bij Del ta werkte." Suikeroom Het was geen eenrichtingsver keer. In de vorm van miljoenen aan dividend aan provincie en ge meenten en beperking van de ta rieven zagen de Zeeuwen ook wat terug van de winsten die het ener giebedrijf boekte. Als suikeroom van de sport, cul tuur, natuur en andere maatschap pelijke doelen is Delta alom aan wezig in de Zeeuwse samenle- ving, blijkt uit het overzicht 2015 van het Delta Zeeland Fonds: van kleine evenementen als het Lange Jan Kroegenbridgetoernooi tot de Kustmarathon Zeeland, van ring- rijders tot het Olympisch Net werk Zeeland en het Jeugdsport fonds, overal zijn de drie blauwe bogen van Delta te zien.Voorbeel- den op het gebied van Zorg en Welzijn zijn de stichting Leergeld, truckrolldagen en activiteiten voor zieke kinderen. Veel grote culturele evenementen als Vest- rock en het Nazomerfestival kon den vorig jaar rekenen op een che que van Delta. De vergelijkingswebsite Price- wise constateerde in 2014, ter gele genheid van tien jaar vrije energie markt: 'Zeeuwen zijn het trouwst, Noord-Hollanders het minst'. Zelfs van de Zeeuwen die de moei te namen energieaanbieders met elkaar te vergelijken bleef meer dan de helft bij Delta. Energieveilingen Maar toch, het Zeeuwse energiebe drijf ziet het aantal klanten terug lopen. Sinds 2010 gemiddeld een procentje per jaar. ,De tijden zijn veranderd sinds de energiemarkt is geli beraliseerd en mensen zelf „Toen we hier 38 jaar geleden kwamen wonen, zijn we klant geworden van Delta. Het is zo ge groeid. We hebben het er wel eens over om naar een ander bedrijf te gaan, maar we hoorden via via dat je dan uiteindelijk net zo veel geld kwijt bent. En we hebben nooit klachten, dus waarom zouden we? Alles werkt goed, ook het internet en de televi sie. Ik vind het ook wel makkelijk dat ik er niet over na hoef te denken. Het maakt me niet uit dat Delta een Zeeuws bedrijf is. Ik kom niet uit Zee land, daar zal het wel mee te maken hebben. Ik vind het wel fijn dat het in de buurt zit. Zeeland- net is er altijd supersnel om te helpen." 'Tijden zijn veranderd. Vroeger kende iedereen wel iemand die bij Delta werkte' hun leverancier kunnen kiezen zijn", constateert Stoter. Organisa ties als de Consumentenbond en de Vereniging Eigen Huis houden energieveilingen. De oudere klan ten hebben daar misschien geen oren naar, zijn er misschien zelfs wat wantrouwig over. Maar er is inmiddels een generatie Zeeuwen bij wie de afkorting PZEM geen herinneringen oproept. Zij zijn ge wend aan vergelijken en shoppen op het internet. Maatschappelijk brokkelt de steun stukje bij beetje af. De poli tiek is aanmerkelijk minder vrien delijk sinds Delta niet meer auto matisch een forse som geld in de kas van provincie en gemeente stort. 85 procent van de Zeeuwse huishoudens is klant bij Delta. Maar, zegt oud-directeur Stoter, het is niet verstandig om bij het bepalen van de bedrijfsstrate- gie alle kaarten op het Zeeuwse sentiment te zetten als basis voor klantenbinding. „Als je ergens aan begint, dan blijf je erbij. Zo denk ik erover. Ik ben nogal trouw. We zitten al jaren bij Delta en ik ben tevreden. Ik geloof niet dat ik ooit met Delta gebeld heb. Er zijn gewoon nooit proble men. Natuurlijk zie ik wel dat de energie bij ande re bedrijven soms goedkoper is, maar die prijzen veranderen steeds weer. Ik denk dat het uiteinde lijk niet uitmaakt. Dat Delta een Zeeuws bedrijf is, vind ik niet belangrijk. Alhoewel, het is natuurlijk wel goed voor de werkgelegenheid dat hun kantoren hier zitten. Maar dat is voor mij niet de hoofdreden om bij Del ta te blijven." Door de nieuwe wet, die vorig jaar al in andere sectoren is ingevoerd, mogen werkgevers slechts drie tij delijke contracten in twee jaar ge ven. Daarna moet de werknemer een vast contract krijgen. Gebeurt dat niet, dan moet de werknemer eerst zes maanden uit dienst, voor dat hij of zij weer nieuwe tijdelij ke contracten kan aangaan. Dat is extra nadelig voor inval leerkrachten, legt Reekers uit: „Zij hebben soms drie tijdelijke con tracten in één week: de ene dag vervangen ze een zieke leerkracht op school x, de volgende dag val len ze in voor een leraar die naar een begrafenis moet op school y en de dag daarna staan ze weer er gens anders voor de klas. Deze wet is bedoeld om werknemers meer zekerheid te geven, maar in de praktijk gebeurt juist het tegen gestelde. Hij belemmert boven dien de inzet van tijdelijke leer krachten." Reekers denkt dat het straks va ker voorkomt dat invalleerkrach ten een half jaar lang niet voor een bepaalde school en alle ande re scholen van dezelfde koepel kunnen werken, met als gevolg dat er in Zeeland minder invallers beschikbaar zijn om voor de klas 'Invalleerkrachten hebben soms drie tijdelijke contracten in één week' te staan. Het zal ook vaker voorko men dat invallers verder moeten reizen, omdat ze bij een schoolbe stuur in hun eigen buurt niet meer mogen werken. In Friesland voeren basisscho len deze week actie tegen de nieu we wet. Ze bootsen daarbij alvast de nieuwe situatie na. Uit protest zetten de scholen zo weinig moge lijk invallers op bij ziekte van leer krachten. Daardoor moeten soms groepen leerlingen worden samen gevoegd en in het ergste geval kun nen leerlingen niet naar school, omdat er geen vervangende lera ren beschikbaar zijn. Reekers verwacht in Zeeland minder problemen dan in Fries land, omdat daar niet zo intensief wordt samengewerkt. 25 van de 28 Zeeuwse scholenkoepels hebben zich begin dit schooljaar juist aan gesloten bij TCOZ, om beter in te kunnen spelen op tijdelijke uitval van leerkrachten. De scholen heb ben gezamenlijk een grote pool van flexibel inzetbare leraren ge maakt voor de hele provincie. De scholenkoepels nemen geza menlijk meer leraren in dienst dan ze eigenlijk nodig hebben, maar door de samenwerking lo pen ze minder risico. Als er bij de ene school geen werk meer is, dan kan de invalleer- kracht bij de andere school aan het werk. Het voordeel voor de le raren is dat ze een langer tijdelijk contract krijgen, waardoor ze meer kans hebben op werk. „De Flexwet is één van de redenen waarom samenwerking belangrijk is. Het biedt leerkrachten meer ze kerheid." DINSDAG 8 MAART 2016 licht aangaat is het goed 85 Van alle huishoudens in Zeeland is 85 procent klant bij energiebedrijf Delta. RIET VAN DIJKE (68) UIT GOES Pieter Stoter oud-directeur Delta ELS SLINGERLAND (45) UIT HANSWEERT door Cornelleke Blok VLISSINGEN. Met de invoering van de Wet Werk en Zekerheid in het basisonderwijs, komende zomer, wordt het een stuk lastiger om vol doende invalleerkrachten te vinden voor Zeeuwse basisscholen. Dat vreest Eric Reekers, directeur van het Transfercentrum Primair Onder wijs Zeeland (TCOZ), waarbij de meeste Zeeuwse basisschoolkoe pels aangesloten zijn. Eric Reekers transfercentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31