Verse boa's oefenen op verkeerscontroles DELTA 'Nooit gedacht om over te stappen' Spitssnuitdolfijn uit Kaloothaven gevist Vrouwendag Dialect Verreweg de meeste Zeeuwen 2 ZEELAND Delta is van Zeeland en Zeeland is voor Delta. Wat is dat toch met die trouw aan het energiebedrijf? COMMENTAAR Hoe lang is Nederland al bezig met de emancipatie van vrouwen? Veertig jaar? Minstens. In die tijd is de posi tie van de vrouw veel sterker geworden. Maar van ge lijkwaardigheid is nog geen sprake. Uit onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau blijkt dat vrouwen zich op gejaagd voelen. Niet alleen jonge moeders. Ook vrouwen zonder kinderen voelen de druk. Heel veel vrouwen zijn zelfs in hun vrije tijd meer met anderen bezig dan met zichzelf. Dit is niet zo maar een tijdelijke trend. Eerder onderzoek van het SCP gaf de zelfde uitkomst: altijd een overvolle agenda en vaak zwaar onder gewaardeerd. Van een jachtig leven hebben ove rigens niet alleen vrouwen last. Maar zij lijken wel veel minder ge neigd tijd voor zichzelf op te ei sen. Misschien is het de aard van het beestje. Misschien is het so- De laatste jaren zijn opvallend veel Zeeuwse vrouwen in de WW terechtgekomen ciaal bepaald. In elk geval is er aanleiding genoeg om vrouwen eens wat meer te koesteren. Ook in de arbeidsmarkt zit nog veel ongelijkheid. Dat blijkt uit Zeeuwse cijfers. De laatste jaren zijn opvallend veel vrouwen in de WW terechtgekomen. Daar aan ontsnappen ze veel moeilijker dan mannen. Vandaag is het Internationale Vrouwendag. Dat is goed. Maar de vlag kan nog niet uit. Gereed voor de verkeerscontro le die ze moeten doen voor hun opleiding Handhaving, Toezicht, Veiligheid en Politie bij Scalda. „Dat doen we de komende weken vaak, op verschillende plaatsen in Zeeland", vertelt Wilco Kopmels uit Heinkenszand. Met de oplei ding worden ze straks boa, bijzon dere opsporingsambenaar, of, met extra training, politieman of -vrouw. „Nog een paar maanden en dan zijn we klaar", blikt Kop mels opgewekt vooruit. Onder toe zicht van twee politiemannen gaan ze aan de slag. „Rij- en kente kenbewijs, bandenprofiel, verlich ting, ijsvrije ramen", somt Noord hoek op. „We moeten samen af spreken wanneer we waarschu wen en wanneer we bekeuren. Zo als bij versleten ruitenwissers." Ze zet een blijmoedig gezicht. Uit voorzorg. „Iedereen is onderweg en vaak zijn mensen niet blij als je hen laat stoppen." Almanak Dat het Zeeuwse dialect soms tot ver warring kan leiden, ondervond een 82-jarige man uit de gemeente Veere. De thuishulp had hem die ochtend ge holpen met aankleden, en op de een of andere manier was zijn lange on derbroek daarbij achterstevoren ko men te zitten. Toen een andere thuis hulp hem 's avonds in zijn nachtkle ding kwam helpen, vroeg ze hem - in dialect - waar zijn hulp was geble ven. „Nou," zei de man, een beetje ver baasd, „dat ben jij toch?!" De thuis hulp keek hem bevreemd aan en schoot toen in de lach. De onderbroek met gulp werd snel omgedraaid. Nieuwe dominee De Ontmoeting Dominee Bart de Bruin (39) wordt de nieuwe predi kant van de Protestantse wijkgemeente De Ontmoe ting in Middelburg. Hij staat sinds 1 september 2010 in de Hervormde ge meente van Andel (Noord- Brabant, Land van Heus- den en Altena). De Bruin volgt in Middelburg domi nee M. J. van Oordt op die onlangs naar Bodegraven ging na zes jaar bij de Ont- moetingskerk. Die telt ruim 1600 leden. De Bruin had in Andel 593 leden on der zijn hoede. De Souburg App is eindelijk klaar De Souburg-app voor smartphone en tablet is klaar. De app wordt maan dag 14 maart gepresen teerd in De Ark, naast de kerk aan het Oranjeplein (19.30 uur). Eind 2014 werd begonnen met het verza melen van ideeën en wen sen voor de app door Ac tief Ondernemend Sou burg, Woonlinked en Rabo bank. De app biedt lokaal nieuws, de Souburgse agen da, verenigingsnieuws en een 'vraag aanbod'-sec- tie voor hulpvragen. Barbecue vraagt om extra handen De Organisatie van de Dorpsbarbecue Grijpsker- ke komt handen tekort om dit jaar een barbecue te rea liseren. Met twee vrijwilli gers extra verwachten de huidige leden van de orga nisatie dat ze het klusje wel geklaard krijgen. Maar wanneer er geen nieuwe mensen bij de groep ko men, is het niet mogelijk een barbecue te organise ren voor het dorp. Geïnteresseerden kunnen zich melden door een e-mail te sturen naar marjolein@zeelandplant.nl Nieuwe vakanties voor minima Walchenaren met een mi nimum inkomen kunnen ook dit jaar goedkoop op va kantie via Stichting Vakan ties Minima Walcheren. Gezinnen met kinderen kunnen vanaf vrijdag 19 au gustus een week naar Va kantiepark Prinsenmeer in Noord-Brabant. Alleen staanden of echtparen zon der kinderen kunnen een andere reis boeken, maar tijd en bestemming zijn nog niet bekend. Inschrij ven kan alleen digitaal via www.stichtingvmw.nl Het is voor veel Zeeuwen nog al tijd vanzelfspre kend dat Delta er voor zorgt dat thuis het licht brandt, de cv-ketel zachtjes snort en om acht uur naar het NOS-journaal kan worden geke ken. Óndanks het gedoe rond fac turen enkele jaren geleden, de eeuwige discussie over kerne nergie, de dreigende split sing van het bedrijf of het gekrakeel rond het salaris van de hoogste baas blijven de inwo ners van Zeeland het energiebedrijf Delta trouw: 85 procent van de Zeeuwse huis houdens is klant. Delta stelt zich ook nadrukke lijk op als een bedrijf van en voor de Zeeuwen. Een publieks actie tegen de, in de ogen van Delta desastreuze splitsing van het bedrijf, leverde vorig jaar een buitengewoon hoge respons op. Veertigduizend handtekeningen konden Deltamedewerkers afge- „Ik ben al bijna zestig jaar klant bij Delta, ook voor televisie en internet. Ik heb er nooit over gedacht om over te stappen. Ik zie de reclames wel van Nuon. Dan zeggen ze dat je 250 euro terug krijgt als je overstapt, maar daar geloof ik niks van. Ik vind het belangrijk dat Delta in de buurt zit. Want als er een keer iets is, dan is een medewerker van Delta sneller bij je dan iemand van Nuon. Dat weet ik zeker. Het loopt allemaal goed. Ik heb nooit klachten. Zolang het licht aan gaat als ik op het knopje druk en ik de verwarming thuis kan aanzetten, dan is het goed." Het dier is overgebracht naar Utrecht waar het onderzocht wordt bij de Faculteit Dierge neeskunde. Daar wordt ook gekeken of de doodsoorzaak van het dier is te achterhalen. Het was gisteren nog niet be kend om welke soort spitssnuit dolfijn het precies gaat. Er be staan twintig soorten, van de Humboltspitssnuitdolfijn, die rond de vier meter lang kan wor den tot de zwarte dolfijn, die wel twaalf meter groot kan wor den. Het is zeer bijzonder dat een spitssnuitdolfijn in Zeeland aan spoelt, omdat deze dieren vooral in de oceanen zwemmen en de relatief ondiepe Noordzee mij den. Omdat de meeste soorten in de diepzee leven en zich maar zelden aan de kust laten zien, is er niet heel veel over ze bekend. Van één soort is een waarne ming gedaan op bijna driedui zend meter diepte. Aangenomen wordt dat ze nog dieper kunnen duiken. FZC Judith Noordhoek (rechts) en Wilco Kopmels. foto Dirk-Jan Cjeltema door Claudia Sondervan VLISSINGEN. „Jongens, wat doen we met de ruitenwissers?", vraagt Judith Noordhoek. De tweedejaars studente uit Kamperland staat met vijf medestagiairs in geelblauwe po litiejassen op het oude Veerplein in Vlissingen. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG OOST-SOUBURG GRIJPSKERKE MIDDELBURG Zolang het door Cornelleke Blok en Theo Giele i 1 GERARD ALLEMEKINDERS (81) UIT GOES VLISSINGEN. Een spitssnuitdolfijn is maandag aangespoeld in de Ka loothaven in Vlissingen-Oost. Le den van de strandbewaking heb ben het dier 's avonds geborgen, aldus strandwacht Albert Dijks tra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30