Nick Nieuwdorp: van wielrenner tot keeper Taxichauffeur praat met slachtoffer Ik wil werken' Dow gaat waterstof leveren aan Yara en ICL-IP Bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone zoeken elkaar op en boeken samen (milieu)winst. SLUISKIL. Drie grote bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone, Dow, Yara en ICL-IP (voorheen Broomchemie), gaan schoner pro duceren door de samenwerking te versterken. Volgende week maan dag sluiten ze daarvoor een over eenkomst waarbij minister Henk Kamp van Economische Zaken aanwezig zal zijn. Het zat al een tijdje in de pen, dat bedrijven in de Kanaalzone slimmer gebruik moeten gaan ma ken van eikaars (rest)stoffen. Het kan kosten besparen en winst op leveren voor het milieu. Die kans doet zich nu voor. In de Kanaalzo ne ligt richting warmtekrachtcen trale Elsta bij Dow een reserve gasleiding. Die is niet meer nodig. De leiding zou uit de grond moe ten worden gehaald, als er geen nieuwe bestemming voor zou zijn gevonden. Die nieuwe bestemming is ge vonden: Dow gaat via de leiding waterstof leveren aan kunstmestfa- briek Yara in Sluiskil-Oost en che miebedrijf ICL-IP in Terneuzen. De winst-verliesverrekening is vrij simpel. Dow heeft een over schot aan waterstof dat vrijkomt bij het kraken van aardolieproduct nafta. Om er toch iets nuttigs mee te doen, wordt waterstof bij Dow verbrand om de fabrieken te ver warmen. Dat kan beter. Yara kan waterstof prima gebruiken als ba sisstof voor de kunstmestproduc tie. Dit geldt ook voor andere toe passingen bij ICL-IP. „Dow zal wat extra gas moeten gebruiken", licht Yara-woordvoer- der Gijsbrecht Gunter toe, „maar wij kunnen met veel minder gas toe dankzij deze Greendeal. Zo sla gen wij er gezamenlijk in de uit- Door samen op te trekken kunnen wij de uitstoot van het broeikasgas C02 beperken Gijsbrecht Gunter Yara Sluiskil stoot van het broeikasgas CO2 te beperken." Minister Kamp zal met onder anderen vertegenwoordigers van Yara, Dow en ICL-IP de 'groene' overeenkomst tekenen. Hij komt ook naar Yara om de eerste paal te slaan voor de bouw van een nieu we fabriek, Ureum 8, die er vanaf eind 2017 voor moet zorgen dat Ya ra de uitstoot van ureumstof aan zienlijk kan terugdringen. Met de investering in Ureum 8 en allerlei bijkomende opslagfaciliteiten is een bedrag gemoeid van al met al 240 miljoen euro. Op meer plekken in Zeeland wordt overigens gewerkt aan slim me combinaties van bedrijven. Zo is een Greendeal in de maak tus sen frietfabriek Lamb-Weston Me ijer en het vlakbij gelegen uienbe- drijf Wiskerke Onions in Kruinin- gen. Lamb-Weston Meijer produ ceert veel (rest)warmte die Wis kerke goed kan benutten om uien te drogen. KOUDEKERKE. De taxichauffeur die vorig weekend in Koudekerke een dronken klant aanreed, gaat onder begeleiding van een bemiddelaar met het slachtoffer in gesprek. Het Openbaar Ministerie Zeeland/West-Brabant laat dat desgevraagd weten. De taxichauffeur is op 28 fe bruari aangehouden omdat hij wordt verdacht van poging tot zware mishandeling. Hij reed net voor 5.30 uur een groepje stappers naar het dorp en stopte bij de pin automaat, waarna de inzittenden wegrenden. Kort erop reed de taxi op het Dorpsplein één van de in zittenden aan en ramde daarbij de gevel van een woning. Over wat er precies is gebeurd, doet de poli tie geen mededelingen. Het OM laat weten dat chauf feur en slachtoffer met elkaar in gesprek gaan onder begeleiding van een mediator. In zo'n gesprek kan het slachtoffer vragen stellen, het hebben over schade en vertel len wat het ongeval heeft bete kend. De verdachte kan excuses aanbieden. „De mediation wordt gedaan door een onafhankelijk be middelaar", aldus Elke Kool van het OM. „Op basis van de uitkom sten wordt besloten of de taxi chauffeur wordt vervolgd." Els Reimers (49) uit Middel burg zit sinds eind vorig jaar zonder werk. Ze is geen uitzondering, want steeds meer Zeeuwse vrouwen raken werkloos. Els houdt de moed erin. „Maar het voelt niet fijn." ZEELAND 8 9 foto Dirk-Jan Gjeltema ZEELAND 12 13 Bedrijven samen schoner door Harmen van der Werf door Jeffrey Kutterink dolgraag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29