Geschiedenisles, maar wel een swingende Vrolijke Paaswijnen CULTUUR SHOW 25 Het rapduo SBMG heeft miljoenen views op YouTube. Nu komt er ook een debuutalbum. „Op het podium transformeren Eigenlijk bezit Amandla! Mandela alle componen ten die de musical tot een gegarandeerde hit zouden moeten maken. Er is zang en dans (het Zuid- Afrikaanse Khayelitsha United Mambazo Choir), kleur, spektakel, een vernuftig decor, er is Paul de Munnik, die de muziek compo neerde voor de reprise van de mu sical. De show was zes jaar gele den al eens in Nederland te zien. En er is acteur Kenneth Herdigein die destijds Nelson Mandela ge denkwaardig tot leven bracht. Het zijn niet typische musicalele menten die de toeschouwer van Amandla! (Zulu voor macht/ kracht) Mandela met een ambiva lent gevoel achterlaten. Script schrijver/regisseur Koen van Dijk wil nagenoeg het complete levens verhaal van de legendarische anti- apartheidsactivist vertellen. In die ambitieuze poging schuilt de achilleshiel van de productie. Anders dan in recente biografi sche theaterproducties als Robert Long en Bomans - waarin één tijd spanne uit het leven van de hoofd persoon wordt belicht - zucht Amandla! Mandela onder het kolos sale gewicht van een theatrale ge schiedenisles. Koen van Dijk wil het complete levensverhaal van Mandela vertellen. Daarin schuilt de achilleshiel van deze productie De handeling is doorspekt met namen, getallen en data en doet daardoor geforceerd, bijna 'uitleg- gerig' aan. Zo wordt iedere gedaan te van de 'Witte man', die in sym bolische zin het blanke apartheids regime vertegenwoordigt (een dia bolisch mooie rol van Peter Bol huis), in dialogen beschreven als premier Verwoerd of president De Klerk. 'Wij zullen die zwarte ter reur stoppen of mijn naam is niet Pieter Willem Botha.' Zo praten mensen niet. Zo volgen er meer lesjes: niet de nazi's, maar de Britten waren tijdens de Boerenoorlogen de uit vinders van het concentratie kamp. Bij een manshoge foto van het concert ter gelegenheid van Mandeia's 70ste verjaardag moet worden medegedeeld dat we het Wembley Stadium in Londen zien. Bovendien wordt het dramatische leven van Nelson Mandela zelf nooit echt tastbaar. Zijn twijfels, zijn innerlijke strijd: wij zijn er mondjesmaat getuige van, eenvou digweg omdat we al weer op weg zijn naar een volgende levensfase. Desalniettemin blijft binnen het rammelende raamwerk vol doende te genieten. Kenneth Her digein speelt een waardige Mande- la, al blijft zijn stem (het is tenslot te musical) zijn zwakke punt. Jo anne Telesford en Werner Kolf ma ken van Winnie Mandela en Oli ver Tambo geloofwaardige perso nages. En swingen, ja, dat doet Amandla! Mandela zonder meer. Zodra we het over de muziek heb ben, leeft Chiw op. „We horen gewoon een beat. Dan zeggen we tegen elkaar: 'Vind jij dit hard?' Het gaat niet altijd om die vibe waar we in moeten zitten. En het helpt als er goede vrienden bij zijn." SBMG werkte met verschillende producers. „Het zijn niet echt boys waar mee we zouden chillen, maar wel ge woon relaxte gozers." In hun studio maakten ze het album af. De jongens hadden vanaf het begin zelfvertrouwen. „We wisten dat het goed zou komen. Zelf weet je gewoon: deze shit is hard. Als de hele club mee zingt, dan ben je soms wel onder de in druk van jezelf." De verlegenheid van de rappers ver dwijnt op het podium. „Er gaat dan echt een draadje los. We transformeren ge woon van zoutzakken naar toffe rap pers." Op het album Richting Kraaie staan gastbijdragen van Willie Wartaal en rap per Hef. „Hij is een grote inspiratiebron. Als je bij een shoot bent van een clip die niet eens voor Hef is, is hij daar ge- woon en geeft hij een goede les mee. Hef is overal, man." Soms denken ze na over hoe lang het nog goed zal gaan. „Nieuwe kids staan al klaar, die staan te springen. Veel rap pers van een paar jaar geleden zijn al niet meer populair of actief. De tijd zal het leren. Maar we doen er nu al les aan om zo lang mogelijk te kun nen blijven rappen." Ondanks dat het debuutalbum uitkomt, zijn de jongens alweer bezig met nieuwe muziek. „We zeggen vaak tegen elkaar: van daag gaan we vier nieuwe nummers maken. En dan doen we dat." De studio waar ze aan het album werkten, is er even niet meer. Henkie T: „We nemen nu bij mij thuis op. Gewoon een microfoon en een laptop. Meer hebben we niet nodig." Nog steeds zijn de jongens voorzich tig, verlegen. Op de vraag of ze er onder tussen van kunnen leven, komt er een grote grijns tevoorschijn: „Zeker." Bestel nu op pzc.nl/wijn Pasen proefpakket: NI^ÏO Geen 18, geen alcohol door Arno Celder Joanne Telesford en Kenneth Herdi gein in Amandla! Mandela. Amandla! Mandela Gezien: 4/3, DeLa- Mar Theater Amsterdam (première). DINSDAG 8 MAART 2016 Richting Kraaie verschijnt 11 maart. Chiw (r) en Henkie T. vormen samen SBMG. foto PR RECENSIE AMANDLA! MANDELA OEDG noege: Chardonnay lx Villa Trevi Prosecco DOC Treviso Spumante Extra Dry lx Pierre Baptiste Pays d'Oc IGP Chardonnay Oaked 2014 lx Santa Bella Syrah-Malbec Gran Reserva Mendoza Valley 2014 lx Cerro Anon Rioja DOCa Crianza 2013 lx Goedgenoegen Rose WO Western Cape 2015 lx Peter Flemming Estates California Merlot 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25