Regisseur Rick McCullough overwoog op te stappen 23 Nieuwe verhalen van Rowling over toveren Van Kooten in serie NTR-VPRO Verborgen hints in programma zetten fanatieke kijkers al snel op het juiste spoor. Wie Is De Mol? belooft beterschap. Media Entertainment J.K. Rowling Harry Potterheeft vier nieu we verhalen geschreven over de geschiede nis van de toverkunst in Noord-Amerika. Het eerste is vanaf vandaag te lezen op de Harry Potter-fansite Pottermore. Ze geven meer informatie over de tovenaarsleerling. Kees van Kooten werkt mee aan een achtdelige tv-serie over de ja ren '6o. Ondersteboven is vanaf 19 maart te zien bij NTR-VPRO. In de serie komen alle grote thema's uit dat decennium aan de orde. e makers van Wie is de Mol? erkennen dat ze 'een grote fout' hebben gemaakt tij dens de reeks die af gelopen zaterdag ten einde kwam. Regisseur Rick McCul lough, al zestien jaar verbonden aan het programma, dacht zelfs aan ont slag. De makers gaan nu kijken hoe ze in een toekomstige reeks met de verborgen hints over de identiteit van De Mol moeten omgaan. Het gaat allemaal om de inmiddels veelbesproken kloosteropdracht in af levering twee. Die had de titel 'Het Laatste Woord...Letterlijk'. Oud-Mol len als Susan Visser en Kees Tol ga ven hierin cryptische aanwijzingen in een oud klooster. Wie de laatste letters van hun laatste woorden - 'molboek', 'oordeel', 'legenda', 'con tra' en 'focus' - achter elkaar zette, las 'Klaas'. Veel Molloten, de bijnaam voor de fanatieke volgelingen van het pro gramma, waren zeker van hun zaak vanwege de geforceerde aanpassing van het woord 'molboekje' in 'mol boek'. Daardoor was het voor veel kij kers al na die tweede aflevering zo klaar als een klontje dat Klaas van Kruistum de bedrieger was. De KRO-NCRV-presentator, die afgelopen zaterdag in de grootse fina le in het Amsterdamse Vondelpark of ficieel uit de kast kwam als de Mol, uitte gisteren in deze krant forse kri tiek op de makers van het program ma. 'Je moet de Mol zien te ontdekken door wat hij aan verdachte acties doet' Regisseur Rick McCullough kan niet anders dan hem gelijk geven. „Ik be schouw dit als de grootste fout uit mijn carrière", zegt hij openhartig. „Ik dacht ermee weg te kunnen ko men, maar als één Molloot zo'n hint doorheeft en het gaat vervolgens rond op sociale media, dan ben je de pineut. Ik ben er ziek van en heb er zelfs aan gedacht om te stoppen. „Dit heeft de serie meer kwaad ge daan dan Klaas als Mol. Het reflec teert niet op hem, maar op mij. Klaas was een fantastische Mol. Maar het is gebeurd, van je fouten kun je leren. Ik wil door, zodat ik mezelf kan re vancheren." De Mol-regisseur benadrukt dat hij de lat voor de kijker niet opzette lijk heeft verlaagd, omdat het pro gramma nu op de zaterdagavond werd uitgezonden, de familieavond. Anton Jongstra, die tot 2015 actief was als eindredacteur van Wie is de Mol7 en na veertien jaar besloot om aan andere programma's te werken, verbaasde zich over de 'kloosterop dracht'. „Ik snap niet hoe ze dit zo hebben kunnen onderschatten. In seizoen ze ven maakten we dezelfde fout met In ge Ipenburg die met handgebaren seinde dat ze de Mol was. Dit werd opgemerkt in aflevering acht. De 'kloosteropdracht' was al in afleve ring twee." In Wie is de Mol? probeert één kan didaat in het geniep een serie op drachten te laten mislukken en de geldpot zo leeg mogelijk te houden. Het is aan de tv-kijker te ontdekken welke kandidaat zich het meest ver dacht gedraagt. Daarnaast verstoppen de makers nog verschillende aanwij- zingen in het programma. Fanatieke Molloten kijken alle afle veringen meerdere keren om deze hints uit het programma te vissen. De 'kloosteropdracht' in combinatie met de titel van de aflevering is daar een voorbeeld van, net als het door de makers verspreide bericht dat de omgedraaide Mol-bankbiljetten sa men het gezicht van de Mol vormen. „Ik roep al jaren dat ze moeten stoppen met die geheime aanwijzin gen", zegt Jongstra. „Het is voor veel mensen dé manier geworden om de Mol te vinden, terwijl je de Mol moet zien te ontdekken door wat hij of zij aan verdachte acties binnen de op drachten doet." Regisseur McCullough laat weten dat de geheime aanwijzingen onder deel blijven van het programma. „Die aanwijzingen blijven, maar hoe we dat in het vervolg doen, weten we nog niet. Daarover gaan we nu in dis cussie." Een woordvoerster van AVRO- TROS wil niet spreken van 'een fout'. „Voorheen werd het speurwerk van de Wie is de Mol?-fans vooral gedeeld op het WIDM-forum online. Door de groeiende populariteit van het pro gramma en de enorme opkomst van social media zijn alle verdenkingen al snel overal terug te lezen. Dat maakt Wie is de Molnatuurlijk ook zo leuk en houdt ons scherp. Dat deze aanwij zing al zo snel aan het licht kwam, was natuurlijk even schrikken, maar het bewijst de enorme betrokken heid van de kijkers. „Er is absoluut geen sprake van een 'fout', maar vooral van ernstig goed speurwerk van de Molloten. En het blijft lastig; als de hints te moei lijk zijn dan vinden de kijkers het te vergezocht, is het te makkelijk dan vinden de kijkers dat teleurstellend." DINSDAG 8 MAART 2016 Cultuur KLAAS Makers 'De Mol' geven blunder toe door Gudo Tienhooven D Anton Jongstra voormalig eindredacteur van 'Wie is de Mol?' Vijf oud-Mol-deelne- mers zoals Susan Visser en Kees Tol gaven in een klooster cryptische aanwijzingen, die voor fanatieke volgers te simpel waren. Uit de hints (zie boven) kwam de voornaam van 'Mol' Klaas van Kruistum (fo to linksboven) naar voren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23