npoujer 'Eindelijk' nieuwe detacheringsregels ECONOMIE 21 'RWE schrapt 2.500 banen' Wartsila erkent geknoei motoren 'BASF richt pijlen op Dupont' Consumentenbond dreigt Essent met rechter om energiecontracten TEGEN RENTEVERLAGING Energiereus RWE, moederbedrijf van Essent, is van plan 2.500 ba nen te schrappen bij zijn Britse eenheid RWE npower. De banen reductie is onderdeel van een plan om de financiële prestaties van RWE npower te verbeteren. De Finse producent van zware scheepsmotoren Wartsila heeft gesjoemel met een aantal van zijn producten toegegeven. Ongeveer 2 procent van de motoren zou minder zuinig zijn dan in eerste instantie gemeld. Het Duitse chemieconcern BASF werkt aan een mogelijk bod op de Amerikaanse branchegenoot Du- pont. Dat zeggen ingewijden te gen persbureau Bloomberg. BASF en Dupont wilden niet reageren op het bericht. Nog meer geld in de economie pompen en de ren te nog verder verlagen. De tegenstanders van het beleid van de ECB zien het met lede ogen aan. Want het helpt allemaal geen zier. Kijk naar de in flatie, die is alleen maar gedaald en zelfs negatief geworden. Of neem de economische groei. Die komt nauwe lijks van de grond in de eurozone, ondanks de honderden miljarden die er al zijn uitgegeven. De nadelen worden juist groter en groter. Negatie ve rente treft spaarders, waaronder pensioen spaarders, hard. Ook de banken hebben er last van. Ze moeten de lage rente doorberekenen aan hun klanten. Maar de kosten van de banken dalen niet even hard mee, dus hun marge wordt steeds kleiner. En zon der gezonde banken geen gezond economisch herstel. De tegenstanders hebben nog meer argumenten. De extreem lage rente zorgt voor een jacht op ren dement door beleggers. Dat betekent dat ze het geld steeds risicovoller beleggen om toch nog wat te verdienen. Geld verdienen met degelijke staatsleningen is er bijna niet meer bij. Wereld wijd heeft een kwart van alle staatsleningen al een negatieve rente. In Japan is dat zelfs al bij 60 procent van de staatsleningen het geval. Wie wil er nou zeker geld verliezen met beleggin gen? Niemand, dus wordt het geld in riskante be- drijfsobligaties gestopt, of in meer of minder exo tische aandelen gestoken. Biedt een Braziliaanse lening een aantrekkelijke rente? Dan wordt daar massaal in belegd. Of toch maar liever de Chinese aandelenbeurs? Dan gaat het geld net zo gemakke lijk die kant op. Dat mechanisme was mede verantwoordelijk voor de chaos op de financiële markten aan het begin van dit jaar. En dat werkt ontwrichtend voor markten en economieën, is de vrees. Meer van hetzelfde doen is geen oplossing. Maar de vrees is dat Draghi dat donderdag juist gaat doen. De alternatieven zijn er wel, zeggen de te genstanders. De G20, de twintig grootste econo mieën ter wereld, willen dat de overheden de rol van de centrale banken overnemen. Regeringen kunnen nu goedkoop lenen en moeten vooral geld gaan uitgeven. Dat stimuleert de economi sche groei. Maar landen als Duitsland en Neder land zien niets in almaar oplopende overheidste korten. Dat brengt de discussie vanzelf in de richting van het zogenoemde 'helikoptergeld'. Geef de burgers geld dat ze vrij kunnen besteden. Dat is het ultie me middel om de economie aan te jagen. Maar daartoe is Draghi helaas niet bevoegd. De sociaaldemocrate zegt blij te zijn 'dat de Europese Commissie nu ook inziet dat vrij verkeer van werknemers in de EU alleen kan als iedereen voor gelijk werk op dezelfde werkplek gelijk loon krijgt'. In de detacheringsrichtlijn heeft Brussel de regels vastgelegd voor het detacheren ofwel het 'tij delijk uitlenen' van werknemers van het ene naar het andere EU-land. De bestaande regels date ren uit 1996 en zijn mede door de uitbreiding van de Europese Unie achterhaald. Inmiddels zijn bin nen de EU bijna 2 miljoen men sen via detachering aan het werk. Volgens Jongerius 'vreet loon- concurrentie tussen lidstaten aan de onderlinge solidariteit' van Eu ropa. Berichten over Roemenen die voor 1 euro per uur op Neder landse scheepswerven werken, zijn volgens de oud-FNV-voorzit- ter 'allesbehalve een uitzonde ring'. „Het is hoog tijd dat er een einde komt aan het uitspelen van werknemers tegen elkaar." Een be langrijke paragraaf in het detache- ringsvoorstel is volgens Jongerius de bepaling dat straks ook onder aannemers onder dezelfde regels vallen als hoofdaannemers. Minder fraai vindt Jongerius de duur van de detacheringsperiode en de verschillen in premies socia le zekerheid. „Thyssen wil een maximumtermijn van twee jaar aanhouden. Dat vinden wij veel te lang. Dit zijn geen tijdelijke klus sen, maar echte banen. Verder wordt in de plannen van Thyssen niets gedaan aan de verschillen in hoogte van de sociale premies in de lidstaten. Buitenlandse werkne mers, zoals bijvoorbeeld Roeme nen, blijven daardoor significant goedkoper dan hun Nederlandse collega's." DEN HAAG. Consumenten die afge lopen jaren een energiecontract bij Essent hebben afgesloten via MediaMarkt en Gamma zijn vol gens de Consumentenbond om de tuin geleid. De Essent-klanten kregen geen bedenktijd, al is dat wel wettelijk verplicht. De bond vindt dat Essent de mensen die hun contract alsnog willen opzeg gen, alle kosten van de afgeno men energie moet terugbetalen. Doet Essent dit niet, dan stapt de Consumentenbond naar de rech ter. Tot 1 december 2015 meldde Essent bij de verkoop van energie contracten in MediaMarkt en Gamma dat consumenten geen bedenktermijn hadden. Dit is ech ter wettelijk verplicht; bij ver koop buiten verkoopruimte geldt een bedenktermijn van veertien dagen. Geeft een bedrijf dat niet, dan geldt een (wettelijke) bedenk termijn van twaalf maanden. Bo vendien hoeven klanten niet te betalen voor de energie die in de tussentijd is afgenomen. Eind 2015 paste Essent zijn werkwijze aan op aandringen van toezicht houder ACM, maar tot op heden komt het bedrijf de klanten niet afdoende tegemoet, aldus de Con sumentenbond. Uit meldingen bij de bond blijkt dat Essent het con tract wel wil ontbinden, maar dat het bedrijf op geen enkele wijze bereid is de al afgenomen energie terug te betalen en ook het be drag van de destijds bij het afslui ten van het contract ontvangen waardebon terug eist. DINSDAG 8 MAART 2016 226 BNG Bank heeft in 2015 een nettowinst behaald van 226 miljoen euro. Dat is fors meer dan de 126 miljoen euro nettowinst in 2014. door Leo Roggeveen BRUSSEL. Eurocommissaris Marian ne Thyssen heeft gisteren een nieu we 'detacheringsrichtlijn' voor wer kers in de Europese Unie aangekon digd. „Eindelijk", verzucht PvdA-eu- roparlementariër Agnes Jongerius. crisis door? illustratie Mark Reijntjens Eurocommissaris Marianne Thyssen heeft nieuwe richtlijnen vastgelegd voor het detacheren van werknemers binnen de EU. foto Julien Warnand/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21