Dieven roven Svens spaarpot leeg 'Emotion work' gaat ten koste van ontspanning De Nederlandse vrouw voelt zich vaker gespannen dan de man. Ze is altijd bezig met anderen, blijkt uit onderzoek. Turkije wenst meergeld en visumvrij reizen In Hart&Ziel Is je buurman in de war? Volg de cursus EHBO bij psychische nood Delta is van Zeeland en Zeeland is voor Delta. Verreweg de meeste Zeeuwen zijn én blijven klant van het energiebedrijf, wat er ook gebeurt. Wat is dat toch met die Zeeuwse trouw aan Delta. DEN HAAG. Vrouwen hebben even veel vrije tijd als mannen, onge veer veertig uur in de week, maar ervaren meer tijdsdruk. Ze moe ten hun aandacht verdelen tussen werk, zorg en huishouden. Volgens het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP), dat eens per vijfjaar een uitgebreid tijdsbeste- dingsonderzoek houdt, gaat het verantwoordelijkheidsgevoel van vrouwen verder dan de kinderen of een opgeruimd huis. „Vrouwen houden ook in de gaten of iedereen zich wel prettig voelt. Ze organiseren dagjes weg voor het gezin, bespreken proble men met hun partner, gaan 's avonds nog even naar boven om bij hun kind te kijken dat zich sip voelde. Dit zogenoemde 'emotion work' gaat ten koste van ontspan ning, de tijd om echt te doen wat ze zelf willen", zegt Wil Porte- gijs, onderzoeker van het SCP over de conclusies van het jong ste onderzoek. Voor de tijdbestedingsonder- zoeken worden 1200 mensen tus sen de 20 en 65 jaar gevraagd om een week lang elke tien minuten te noteren in een dagboek wat ze doen en met wie. Daarnaast inter viewt het SCP 46 mannen en vrouwen over hun gevoel daarbij. Veel vrouwen vinden het las tig om te ontspannen wanneer er nog dingen gedaan moeten wor den in huis, meer dan mannen. Ze brengen ook meer vrije tijd door in aanwezigheid van de kin- Veel vrouwen vinden het lastig om te ontspannen wanneer er nog dingen moeten gebeuren in huis deren. „Ze worden vaker onder broken in hun activiteit, omdat de kinderen om aandacht vragen. Zo gaf een vrouw aan dat zolang de kinderen nog niet in bed la gen, ze nog steeds het gevoel had 'in functie' te zijn", aldus Porte- gijs. Het gejaagde gevoel is een van de redenen waarom drie kwart van de vrouwen nog altijd in deeltijd werkt, en zelfs niet meer uren wil maken als de kin deren groter en zelfstandiger wor den. Ook alleenstaande vrouwen zonder kinderen voelen zich vaak opgejaagd. Dit komt vermoede lijk, aldus het SCP, omdat zij - meer dan de vrijgezelle man - tijd steken in het huishouden en in sociale contacten. Ruim een derde van de vrije tijd besteden beide geslachten voor de tv of computer. Vrouwen steken meer van hun vrije tijd in sociale contacten, zowel buiten de deur als via telefoon of sociale media, wat volgens het SCP ook weer dat opgejaagde gevoel kan verklaren. BRUSSEL. De Europese Unie wor stelt met Turkije om de migratie stroom naar Griekenland onder controle te krijgen. Turkije wil dat Turken sneller visumvrij naar Europa kunnen reizen, vragen fors meer geld voor verbetering van de omstandigheden in de Turkse vluchtelingenkampen en willen dat de gesprekken over toe treding tot de EU een extra im puls krijgen. In ruil daarvoor is Turkije bereid voor een bepaalde periode en uit humanitaire over wegingen, alle migranten, niet al leen economische, die de over steek naar Griekse eilanden ma ken, terug te nemen. De EU-lidstaten bogen zich giste ren over de migratiecrisis. PAGINA 6 www.pzc.nl Editie WALCHEREN DINSDAG 8 maart 2016 258e jaargang nr. 57 Los nummer €2,00 Abonneeprijs 1,11 Koud en PAGINA 2, ZEELAND 2 3 Vrouw staat onder druk door Hanneke van Houwelingen Lees verder op pagina 8 Lees meer op pagina 4 5 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1