Omnium nieuw koningsnummer van het baanwielrennen SPORT 19 Oranje slaat Trophy' dit jaar over Weer Ttirkse verdacht Levenslang voor motor Wegrenners komen massaal naar de baan voor het omnium om zo kans te maken op deelname aan de Spelen. De hockeyers van Oranje doen in juni niet mee aan de Champions Trophy. Het toernooi zou gehouden worden in Argentinië, maar is door internationale hockeyfederatie verplaatst naar Londen. Ook dat heeft de ploeg van bonds coach Max Caldas niet van gedachten doen verande ren. De zes landen die wel meedoen zijn: Groot-Brit- tannië, Duitsland, Austra lië, België, Zuid-Korea en India. Dat betekent dat Ne derland voor de Spelen van Rio de Janeiro zijn eigen plan trekt en geen officieel toernooi meer speelt. De vrouwen doen, een week later in Londen wel mee aan de Champions Trophy. Na olympisch kampioene Asli Cakir Alptekin is nu ook de nummer twee van de 1500 meter van Londen 2012 verdacht van doping- gebruik. Bij de Turkse Gam- ze Bulut zijn onregelmatig heden in haar bloedpas- poort geconstateerd die op doping zouden wijzen. Dat heeft de Turkse atletiek- bond gisteren bevestigd. Cakir Alptekin en Bulut verrasten in Londen met goud en zilver op de 1500 meter. De eerste werd vo rig jaar voor liefst acht jaar geschorst, nadat ze voor de tweede keer in haar loop baan was gesnapt. Voor veldrijdster Femke Van den Driessche dreigt een levenslange schorsing. Tijdens de WK begin dit jaar werd een motortje ge vonden in een fiets van de Belgische belofte. De inter nationale wielrenunie UCI neemt de eerste zaak van 'mechanische doping' hoog op en heeft de disci plinaire commissie om de zwaarst mogelijk straf ge vraagd. De 19-jarige Van den Driessche beweert dat de verdachte fiets niet van haar was. Volgens de advo caat van Van den Dries sche wil de UCI een voor beeld stellen. Tim Veldt zit in zijn blote kont op een stoeltje. Zijn edele de len zijn bedekt met een handdoekje. Zweet stroomt in klei ne riviertjes van zijn gemillimeter de schedel. „Ik ben verrot", zegt hij. Hij glimlacht erbij. Want hij heeft zich niet voor niets uitgekne pen: hij heeft een ticket naar de Spelen van Rio veiliggesteld op het omnium. Vlak achter Veldt hangt Mark Cavendish als een nat te vaatdoek over een hek. Caven dish heeft gefaald. Hij komt tekort en de kans dat hij in Rio mag star ten is niet bijster groot. Het omnium is een samenraap sel van zes baanonderdelen: scratch, achtervolging, afvalkoers, kilometer tijdrit, vliegende ronde en puntenkoers. Het bestaat nog niet lang: in Londen, vier jaar gele den, stond het omnium voor het eerst op het olympische program ma. Eigenlijk is het een nood greep. De internationale wieler bond UCI moest het aantal wieler- onderdelen op de Spelen drastisch inperken van het Internationaal Olympisch Comité, en dus gooide de UCI lukraak zes onderdelen op één hoop. Er werd met afschuw op gereageerd door renners en coaches. Een lelijk eendje met zes koppen, dat was het. Maar nu, in het jaar van de Spe len van Rio, moet je concluderen dat het lelijke eendje zijn vleugels heeft uitgeslagen. Juist de combi natie van allerlei verschillende on derdelen blijkt renners uit het wegpeloton aan te trekken: op de langer durende onderdelen kun nen ze punten goed maken op de pure baanspecialisten. Niet alleen Mark Cavendish mikt op een me daille op het omnium, maar ook de Elia Viviani (vorig jaar nog win naar van een Giro-etappe), Fernan do Gaviria (de nieuwe sprintsensa tie uit Colombia) en Roger Kluge (IAM Cycling). Meer dan de helft van de mannen die in Londen aan het omnium deel nam, rijdt óók voor een professionele wegploeg. En ook bij het vrouwenomnium rijden veel deelneemsters wedstrij den op de weg. Het moet wel kunnen natuur lijk, de combinatie tussen weg en baan. Het vergt nogal wat van ren ners én van hun ploegen. Want wegploegen betalen hun renners en rensters doorgaans niet om in de kleuren van hun land op de baan te rijden. Theo Bos liet zijn contract met de Zuid-Afrikaanse WorldTour-ploeg Dimension Da ta bevriezen om een gooi te kun nen doen naar een olympische me daille op de teamsprint, Mark Ca vendish nam zijn olympische droom mee in de contractonder handelingen met diezelfde ploeg en Elia Viviani heeft met Sky een werkgever met een baancultuur. Lastig In Nederland blijkt het lastig om wegrenners over te halen óók se rieus op de baan te rijden. Thor- wald Veneberg, technisch direc teur van de KNWU: „We hebben de afgelopen jaren geprobeerd om jongens als Niki Terpstra en Dylan van Baarle naar de baan te halen voor de achtervolgings- ploeg, maar we krijgen het niet voor elkaar. Iemand als Terpstra richt zich in deze periode op de voorjaarklassiekers; de combinatie met de baan is niet te maken. Daarnaast hebben we in Neder land niet echt een baancultuur. Veel renners en ploegen zijn niet op het baanwielrennen gericht." Daarnaast speelt ook het ge brek aan budget mee. Het Neder landse baanprogramma is ontdaan van alle franje en van alle extra's. Trainingskampen zijn ascetisch: soms zelfs zonder aanwezigheid van mecaniciens en verzorgers. Het materiaal is verbeterd, maar haalt het nog altijd niet bij dat van veel van de concurrenten. Het is geen verwijt aan de Nederland se baanploeg, want het geld is er simpelweg niet. Veneberg: „We doen wat we kunnen doen. Maar in landen om ons heen hebben ze budgetten die veel groter zijn ja." De meeste renners van de hui dige baanploeg hebben zich erbij neergelegd, maar het gebrek aan fa ciliteiten nodigt voor Nederlandse Cavendish heeft gefaald voor eigen publiek. De kans dat hij in Rio op het omnium mag starten is niet groot toprenners uit het wegpeloton niet uit om in te stappen in het olympisch baantraject. Juist op het omnium, waar zo veel wegrenners op mikken, be wijst Tim Veldt dat het ook an ders kan. Jaren geleden probeerde hij, in navolging van Theo Bos, de overstap van de baan naar de weg te maken. Dat mislukte, mede door rugproblemen. Veldt heeft zich daarna op het omnium gespe cialiseerd. Het onderdeel past hem als een glazen muiltje om de voet van Assepoester. „Ik kan niets heel goed, alles een beetje." Concurrent In Londen deed Veldt tot het laat ste onderdeel mee om een medail le. Maar op de puntenkoers koos hij ervoor om de Rus Manakov te schaduwen, zijn belangrijkste con current voor olympische kwalifica tie. Het goud ging, nipt, naar Gavi ria. Veldt werd zevende. Waar Cavendish binnen een paar maanden zijn kwalificatie voor Rio moet afdwingen is Veldt al twee jaar bezig om een plekje op het zwaarst bezette onderdeel van het olympische baanprogram ma af te dwingen. „Ik ben de afge lopen twee jaar de hele wereld over geweest. Punten verzamelen, kwalificaties voor kwalificaties rij den. Dit WK was het laatste stap je. Als ik thuis ben gooi ik mijn fiets aan de kant. Eerst even uitbla zen, daarna op naar de Spelen." Naar de Spelen voor het om nium. Hij wel. Cavendish zal ja loers op hem zijn. En al die ande ren ook. Want iedereen wil naar het omnium op de Spelen. Het lelijke eendje met zes kop pen is een zwaan geworden. DINSDAG 8 MAART 2016 HOCKEY ATLETIEK 8 Acht Nederlandse atleten reizen volgende week af naar Amerika voor het WK indoor in Portland. Gisteren is de 22-jarige sprinter Hensley Paulina nog toegevoegd aan de equipe, die zeven leden minder telt dan twee jaar terug in het Poolse Sopot. WIELRENNEN Lelijk eendje is een zwaan geworden door Thijs Zonneveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19