Ernest Faber pakt geboden uitweg in Groningen aan Sjarapova betrapt op gebruik doping Wüst op zoek naar zorgeloosheid 18 SPORT Tennisster Maria Sjarapova (28) heeft tijdens de Australian Open van januari jongstleden een posi tieve dopingtest afgeleverd. Ze werd dus betrapt op gebruik van het middel meldonium, ook wel mildronaat genoemd. Dat beken de ze gisteravond op een perscon ferentie in Los Angeles. Onduide lijk is nog welke sanctie de voor malig nummer één van de wereld staat te wachten. „Ik heb een gru welijke fout gemaakt", zei de Rus sin, winnares van alle grand slams, met trillende stem. Ze vertelde het middel al sinds ERELIJST SJARAPOVA 2006 te gebruiken, maar niet te hebben meegekregen dat het sinds 1 januari van dit jaar op de lijst met verboden middelen van wereld antidopingagentschap WADA staat. Sjarapova begon het medicijn naar eigen zeggen te ge bruiken vanwege gezondheids klachten. „Ik was in die tijd snel ziek en kreeg dit middel van onze familiedokter. Ook omdat diabe tes veel voorkwam in mijn fami lie. Ik werd er gezonder door en ben het blijven gebruiken. Maar het is nu verboden. Ik kan en wil niemand anders uit mijn staf de schuld geven van deze fout. Ik, en alleen ik ben hiervoor verantwoor delijk. Ik stel mijn fans teleur." De afgelopen acht maanden speelde ze door een armblessure slechts drie toernooien. „Ik hoop dat ik nog een kans krijg om terug te keren in de tennissport. Zo wil ik mijn carrière niet eindigen." Sjarapova is al de derde sporter die positief test op meldonium. Be gin februari werd bekend dat de Russische wielrenner Edoeard Vorganov in januari was betrapt. Hetzelfde geldt voor de biatlete Ol- ga Abramova. Zij gaf aan het mid del te gebruiken tegen hartklach ten. Daar is het ook voor bedoeld. Meldonium zou het uithoudings vermogen bevorderen. Sjarapova zat vorige maand nog in het Russische Fed Cup-team dat van Nederland verloor. Ze bleef aan de kant, maar zat met het oog op de Spelen van Rio de Janeiro wel in de selectie. FC Groningen zat de afgelopen weken meerdere keren om tafel met Faber, de trainer die on danks het succesvolle seizoen van NEC stevig met de clublei ding botste. De aanleiding was een beslissing van het technisch hart van de Nijmegenaren. Faber mocht topscorer Christian San tos niet meer opstellen, nadat de spits in de winterstop een lucra tieve transfer blokkeerde en wei gerde zijn contract bij NEC te ver lengen. Schoorvoetend Faber ging aanvankelijk schoor voetend akkoord, maar kwam la ter op zijn beslissing terug. Bo vendien stapte hij uit het tech nisch hart. De verhoudingen zijn sindsdien behoorlijk verstoord in de Goffert. Faber greep de uitweg die Groningen hem bood dan ook met beide handen aan, nog los van de sportieve stap omhoog die hij met zijn overgang naar de 'Trots van het Noorden' maakt. Het is aan Faber om Gronin gen de glans weer terug te geven, die het de afgelopen maanden kwijtraakte. Het verwachtingspa troon voor de groepsfase in Euro pa League, waarin Groningen kansloos werd uitgeschakeld, lag misschien te hoog. Maar dat Gro ningen vrij vroeg uit het beker toernooi werd gewipt en na vier opeenvolgende nederlagen in het rechterrijtje staat, zorgt voor een teleurstellend verloop van het sei zoen. Het is aan Faber om Groningen de glans weer terug te geven, die het de afgelopen maanden kwijtraakte Dat Groningen na gesprekken met Art Langeler - hoofd jeugdop leidingen bij PSV - en Faber bij de laatste uitkwam, is best op merkelijk. Faber vertoont als trai ner immers gelijkenissen met Er- win van de Looi, die door veel supporters een passieve speelstijl wordt verweten. Net als Van de Looi, is Faber meer een pragmaticus dan een idealist, die realisme boven op portunisme predikt. Het zijn de wetten van het topvoetbal die Fa ber, als rechterhand van Philip Cocu bij PSV en assistent-bonds- coach van Bert van Marwijk bij Oranje, zich eigen maakte. Handtekening Het wordt dus interessant, de ma nier waarop Faber volgend sei zoen zijn handtekening onder het vernieuwde Groningen zet. De komst van Faber is namelijk het startsein voor de veranderin gen die de komende maanden verder vormkrijgen. Na dit sei zoen neemt de club vrijwel zeker afscheid van Michael de Leeuw, terwijl de kans reëel is dat ook verdedigers Lorenzo Burnet en Rasmus Lindgren vertrekken. Bei den hebben een aflopend con tract. Als vervangers voor Burnet en Lindgren denkt Groningen aan Rens van Eijden en Lucas Wou denberg. Het tweetal werkt nu nog met Faber samen bij NEC. Van Eijden (28) is deze zomer transfervrij, nadat hij onlangs een financiële droomtransfer naar Dinamo Moskou in rook zag opgaan. Ireen Wüst stapte vorig jaar vol overgave in haar droomproject: het oprichten van een eigen schaatsploeg. Maar pas eind de cember, halverwege het seizoen, vond ze een sponsor. Justlease.nl sprak de intentie uit de viervou dig winnares van olympisch goud te steunen tot en met de Spelen van 2018 in Pyeongchang, maar tekende slechts voor een paar maanden. Een nieuwe hand tekening is vooralsnog niet gezet en dus ging de onzekerheid nooit weg. Wüst heeft een management dat druk bezig is, maar denkt en praat zelf ook geregeld mee. En dat leidt natuurlijk af. „Nog zo'n seizoen kan niet", zegt haar coach Rutger Tijssen (42) beslist. „Dat vraagt te veel en kun je niet van Ireen verlangen. Dat je op 7 maart nog niet weet in welk trai ningsjasje je op 1 mei aan het sei zoen begint, is niet fijn. Aan de andere kant: soms gaan dingen gewoon niet sneller. Het is ook weer niet zo dat we wanhopen." Wüst reed afgelopen weekein de in Berlijn een prima WK all round. Alleen Martina Sablikova was beter. Na een verstoorde voorbereiding, en dus die randza- ken, stond ze er gewoon weer. In Korea kan ze geschiedenis schrijven als ze voor de vierde Olympische Spelen op rij goud zou winnen. „Een garantie dat het lukt hebben we niet. Maar het zou een uniek verhaal zijn. Ik zou dus bijna een oproep willen doen", zegt Tijssen. „Wat we de komende twee jaar nodig hebben is rust en zorgeloosheid. Als alles in balans is, zit Ireen beter in haar vel. Ze voelt zich erg verant woordelijk, het is ook haar pro ject. En het is de aard van het beestje, door altijd vooruit te den ken is ze ver gekomen. Het zou beter zijn als ze alle energie weer in de trainingen kan stoppen." Maria Sjarapova maakte gisteren tijdens een persconferentie bekend be trapt te zijn op het gebruik van het verboden middel meldonium. foto AP door Rik Spekenbrink LOS ANGELES Maria Sjarapova is positief bevonden op een verbo den middel. Een paar dagen gele den kreeg ze het nieuws te horen dat ze betrapt is op het gebruik van meldonium. De Russin ge bruikt het medicijn naar eigen zeg gen al tien jaar. Dat het per 1 janua ri verboden is, ontging haar. Totaal prijzengeld: 33,1 miljoen Erelijst: 35 WTA-titels, vijfvoudig Grand Slam-winnares: Australian Open (2008), Roland Garros (2012,2014), Wimbledon (2004), US Open (2006). Sinds 2005 is Sjarapova's werelds best betaalde sportvrouw, met een inkomen van 25 miljoen dollar per jaar. door Sander de Vries GRONINGEN. Ernest Faber wordt vanmiddag gepresenteerd als nieu we trainer van FC Groningen. De 44-jarige oefenmeester maakt dit seizoen nog af bij NEC, de club die een afkoopsom van twee ton ont vangt omdat Faber nog een door lopend contract had tot medio 2017. Hij tekent een tweejarig contract in de Euroborg. Ernest Faber tekende een contract voor twee jaar als trainer van FC Groningen, foto Pro Shots door Rik Spekenbrink BERLIJN Ze is al de meest succes volle Nederlandse olympiër ooit. Maar haar verhaal kan nog unie ker worden, als Ireen Wüst (29) over twee jaar in Pyeongchang voor de vierde opeenvolgende Olympische Spelen goud wint. Nu nog een sponsor die haar daarbij wil helpen. „Want nog zo'n sei zoen, dat kan niet." UITSLAGEN SKI Jasna (Slw). Vrouwen. Reuzenslalom: 1. Brem (Oos) 2.30,60, 2. Re- bensburg (Dui) 2.30,87, 3. Brignone (Ita) 2.31,12. Stand WK-reuzenslalom: 1. Brem 542 punten, 2. Rebensburg 490, 3. Gut (Zwi) 412. Stand WB-algemeen: 1. Gut 1257, 2. Vonn (VSt) 1235, 3. Rebensburg 994. TENNIS Monterrey (Mex). Vrouwen. Finale: Watson (GBr) - Flipkens (Bel) 3-6, 6-2, 6-3. VOETBAL Champions League. Vandaag: 20.45 uur: Real Madrid - AS Roma (2-0), VfL Wolfsburg - AA Gent (3-2). Morgen: 18.00 uur: FC Zenit - Benfica (0-1), 20.45 uur: Chelsea - Paris Saint Germain (1-2). Dinsdag 15 maart: 20.45 uur: Atlético Ma drid - PSV (0-0), Manchester City - Dinamo Kiev (3-1). Woensdag 16 maart: 20.45 uur: FC Barcelona - Arsenal (2-0), Bayern München - Juventus (2-2). Europa League. Achtste finales. Donderdag: 19.00 uur: Sjachtar Donetsk - RSC Anderlecht, FC Basel - Sevilla, Borussia Dortmund - Tottenham Flotspur, Fenerbah^e - Sporting Braga. 21.05 uur: Villarreal - Bayer Le- verkusen, Athletic Club - Valencia, Liverpool - Manchester United, Sparta Praag - Lazio. Eerste divisie. Jong PSV - Fortuna Sittard 0-1 (0-0). 54. Jans sen 0-1 (pen). WIELRENNEN Parijs Nice. Eerste etappe, Condé-sur-Vesgre Vendóme: 1. Démare (Fra) 198 km in 4.29.53, 2. Swift (GBr), 3. Bouhanni (Fra), 4. Petit (Fra), 5. Matthews (Aus), 6. Boonen (Bel), 11. Wip- pert, 13. Slagter, 14. Kelderman, 16. Dumou- lin, 23. Van Baarle, 31. Kruijswijk, 32. Westra, 69. De Kort 0.23, 75. Curvers, 83. Terpstra 0.00, 95. Van Emden 2.22, 101. Tankink 3.37, 107. Boy van Poppel, 149. Ten Dam 8.04, 155. Boom 9.20. Algemeen klassement: 1. Matthews 4.37.30, 2. Dumoulin 0.03, 3. Bevin (NZe) 0.04, 4. Iza- girre (Spa) 0.08, 5. Thomas (GBr), 6. Westra 0.09, 8. Porte (Aus) 0.12, 10. Kelderman 0.15, 17. Contador (Spa) 0.18, 20. Terpstra 0.21, 23. Slagter 0.24, 32. Van Baarle 0.28, 57. Wippert 0.53, 67. De Kort 1.01, 79. Kruijswijk 1.14, 80. Curvers 1.18, 93. Van Emden 2.39, 109. Tan kink 4.12, 114. Boy van Poppel 4.25, 149. Ten Dam 9.13, 151. Boom 9.37. 'HOLTEN AW-mV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18