NIEUWS 15 zijn lijf opgewarmd is. In een bevroren uitloop van de Balti- sche Zee is een wak gemaakt. Met een pomp wordt ervoor gezorgd dat het water blijft stromen. Vervolgens laat Motz zich in één vloeiende bewe ging langs het trapje in het water glij den. Hij zwemt een baantje. Meestal t, hoogstens 2 minuten. „Daarna laat ik me drogen in de wind, trek mijn kle ren aan, en ga nog een uur hardlo pen. Ik eindig in de sauna." Motz ging in de leer bij Wim Hof, 'The leeman', en verzorgt met zijn or ganisatie Fylgjur trainingen in zelf redzaamheid en overleving. Zijn cur sisten zijn bergbeklimmers, militai ren, brandweermensen of strand- wachten. Mensen die onder extreme omstandigheden op het scherpst van de snede moeten opereren. De adrenaline giert door het lijf bij een melding, de hartslag schiet omhoog, het bewustzijn vernauwt. „Op zo'n moment is het belangrijk de ademhaling te reguleren en in het moment te zijn." Het gaat om drie dingen: ademha ling, koudegewenning en focus. Men sen die worden geconfronteerd met extreme kou, bijvoorbeeld als ze plot seling in het water vallen, gaan van schrik hyperventileren. Je hebt meer kans te overleven als je binnen to se conden je ademhaling terugpakt en diep vanuit de buik ademt. Die focus tijdens een koudetraining is belang rijk om de angst en weerstand te overwinnen. Mensen kunnen zich zelf trainen door 's ochtends na een warme douche koud af te douchen, en dat langzaam op te bouwen. De volgende stap is de koude zee. Motz heeft de elementen vaak ge trotseerd. In de zee bij Scheveningen, in een bak met ijs bij Wim Hof of tij dens meerdaagse survivaltrainingen 'Ze noemen het yoga van de bloedvaten. Je hart krijgt een oppepper' in Zweden en Polen. Hij zwom on der ijs door, liep blootsvoets of met alleen een korte broek door de sneeuw bij temperaturen van soms -20. „Het gaat erom dat je weet hoe je reageert op kou en het gevaar van onderkoeling en bevriezing voor komt. Als je als groep de kou trot seert, ga je gezamenlijk door dezelf de processen van angst en weer stand. Dat verbroedert. De kou ver warmt het hart, is mijn motto." IJszwemmen is ook goed voor lijf en geest, zegt Motz. De bloedvaten vernauwen, waardoor er veel meer bloed naar de organen stroomt. Dat is gunstig voor het immuunsysteem. „Ze noemen het de yoga van de bloedvaten. Je hart krijgt een oppep per. Mensen met chronische ziektes als astma en reuma hebben er echt baat bij. Oudere mensen in Finland zweren erbij om fysiek en mentaal gezond te blijven." Bij het WK in Si berië houdt Motz het bij vier afstan den: de 25 meter (26 seconden) en de 50 meter (binnen een minuut), bei de zowel schoolslag als borstcrawl. Bij competitief zwemmen is de uitda ging tweeledig: controle houden over de versnelde ademhaling door de kou, en tegelijk snel zwemmen. „Als het zo koud is, is het veel moei lijker om snelheid te maken." Begrijp hem niet verkeerd. Hij geniet ook van een mooie zomer, houdt van luxe en een bourgondisch leven, en is niet vies van een warme douche. „Maar ik ben dol op de kou. Ik vind het leuk dat af te wisselen. Ijs- zwemmen brengt je in een soort van extase. Je krijgt een energieboost, want je moet alert zijn en wordt ge dwongen je geest te richten op het hier en nu. Er is geen denken. Je bent alleen bezig met je ademhaling. De warmte die je voelt als je uit het wa ter komt, is heerlijk." DINSDAG 8 MAART 2016 je in een soort van extase' De Nederlandse deelnemer Christo Motz komt uit zee bij Marjaniemi ten oosten van Helsinki, foto Anatoly Maltsev

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15