Vandaag begint het wereldkampioenschap in Siberië Christo Motz (51), is een van de vier Nederlandse deelnemers. „Ik ben dol op kou." 14 NIEUWS In Finland is ijszwemmen, net zoals de sauna, cultuurgoed' men als ijszwemmer tussen de bijna 1.500 deelnemers aan de Winter Swimming World Championships. Naast een leger aan Russen, Oekraïeners, Scandinaviërs en Bal ten, is er zowaar een handvol Neder landers, zijn er enkele Belgen en Zuid-Amerikanen en is er zelfs een Jamaicaan. Motz is in Helsinki lid van de loka le ijsclub en zwemt er een aantal wedstrijden. „In Finland is ijszwem men, net zoals de sauna, cultuur goed. Het land telt 100.000 beoefe naars, vooral ouderen. De oudste die ik tegenkwam, was een man van 92." Zwemmen in ijskoud water in Marjaniemi, ten oosten van Helsinki, is dagelijkse kost voor Motz. Dat gaat volgens een vast ritueel: eerst adem halingstechnieken oefenen en dan hardlopend naar de zwemplek en een paar push-ups doen, zodat er vol doende zuurstof in zijn bloed zit en Voorafagaand aan zijn krachtproef in Siberië, doet Christo Motz (51) uit de doeken hoe zijn training in Finland verloopt. De dag is am per op gang gekomen of hij heeft al hardgelopen en in ijskoud Fins water gezwommen. Het is in Helsinki een paar graden boven nul. In zijn bele ving 'valt dat wel mee'. Het valt inderdaad wel mee. Verge leken bij Siberië dan. In centraal Rus land vriest het 's nachts 12 graden en overdag is het min 6. De watertempe ratuur ligt rond het vriespunt. En Motz treedt daar aan slechts gehuld in een Speedo-zwembroekje. „Dit is weer een nieuwe mijlpaal voor mij", vertelt hij. „Twee maanden geleden was ik nog helemaal niet be zig met competitief ijszwemmen. Ik heb een fascinatie voor uitersten." Motz debuteert in de stad Tjoe- 'IJ szwemmen brengt door Tonny van der Mee foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14