Rugpijn? Bewegen helpt beter dan slikken van pillen Nü tot 10% extra korting op zeecruises NIEUWS 13 Conducteur uit trein geduwd Doden bij aanval jihadi's Alleen tbs voor man die Oma Toni doodstak op straat Een 19-jarige militair heeft in Nij megen een conducteur uit een stilstaande trein gegooid. De man kreeg zondagavond in de trein ruzie met de conducteur nadat hij in de trein aan het ro ken was. De conducteur wilde hem bekeuren, maar daardoor liep de situatie uit de hand. Tij dens het handgemeen met de mi litair uit Arnhem viel de conduc teur uit de trein op het perron. De conducteur liep een aantal lichte verwondingen op. Een an dere conducteur en omstanders hebben de man aangehouden. Hij is inmiddels overgedragen aan de Koninklijke Marechaus see. Bij gevechten tussen het Tunesi sche leger en jihadisten zijn gis terochtend zeker 28 islamitische strijders, 10 militairen en 7 bur gers om het leven gekomen, mel den het ministerie van Binnen landse Zaken en hulpverleners. De jihadisten vielen volgens bronnen leger- en politiekazer nes aan in Ben Guerdane, dat niet ver van de Libische grens ligt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken zijn zes aan vallers gevangengenomen. In Li bië opgeleide jihadisten hebben vorig jaar meerdere terreuraan slagen in Tunesië gepleegd. De Tunesische autoriteiten hebben de grensbewaking versterkt. De 25-jarige Vino H. heeft giste ren tbs met dwangverpleging op gelegd gekregen voor het doden van 'Oma Toni' (96) in maart vo rig jaar. De straf van de recht bank in Amsterdam komt over een met de eis van de aanklager. Die eiste alleen tbs en geen cel straf, omdat H. volledig ontoere keningsvatbaar is verklaard. Volgens deskundigen lijdt hij aan paranoïde schizofrenie. De in Irak geboren H. viel 'Oma Toni' Heeremans-de Jong op 19 maart vorig jaar aan toen zij ach ter haar rollator liep in de Govert Flinckstraat in de Amsterdamse wijk De Pijp. Hij stak haar meer malen in de buik en sloeg haar. Naar eigen zeggen deed hij dat om wraak te nemen op zijn va der, die hem lang en geregeld ernstig mishandeld zou hebben. Drie weken later overleed de vrouw. Volgens de rechtbank is er een causaal verband tussen de steekpartij en het overlijden van 'Oma Toni', ook al stierf ze pas weken later en gebeurde dat na dat ze zelf besloot niet meer be handeld te willen worden en te stoppen met eten en drinken. Bijna driekwart van de 55-plus- sers met rugklachten slikt pijn stillers. Van hen gebruikt bijna de helft paracetamol en meer dan de helft ontstekingsremmers als ibuprofen of diclofenac. Ook zwaardere middelen zoals trama dol of morfine worden gebruikt door deze patiënten, op voor schrift van de dokter. „Na een halfjaar slikt een der de van de ouderen de pijnstillers nog steeds. Terwijl ze nauwelijks helpen om de pijn te verminde ren en bovendien nare bijwerkin gen kunnen geven", stelt onder zoeker en huisarts in opleiding Wendy Enthoven, die morgen promoveert aan het Erasmus MC. „Denk aan ernstige bijwerkingen als maagklachten, leverproble men en zelfs hartfalen. Het risico hierop wordt groter wanneer je de pijnstillers langer gebruikt", waarschuwt ze. Vijf jaar lang volgde zij 675 ouderen die met rugklachten naar de huisarts gingen. Uit haar onderzoek blijkt dat ontstekings remmers als ibuprofen of diclo fenac de rugklachten vrijwel niet wegnemen. „Er zijn daarnaast aanwijzingen dat paracetamol bij acute lagerugpijn niet effectiever is dan een placebo." In Nederland komt rugpijn het meeste voor bij mensen tus- het beter te blijven bewegen, ook als dit moeizaam gaat. „Veel ouderen zijn bang iets te force ren, maar uit de praktijk blijkt dat dit niet zo is en dat rugpijn meestal vanzelf weer over gaat." Welke activiteit het beste is, moet verder onderzocht worden. „Er zijn ouderen die baat hebben bij wandelen, maar doe vooral iets dat prettig voelt." sen de 45 en 64 jaar. Volgens de laatste cijfers van onderzoeksin stituut Nivel komen jaarlijks zo'n 650.000 personen met nek- en rugklachten bij de huisarts. De meest voorkomende klacht is lage rugpijn zonder uitstraling. Daar kampen ruim 200.000 men sen mee. Het totaal aantal men sen dat pijnklachten heeft, is nog veel hoger, den ken onderzoekers. Veel patiënten gaan rechtstreeks naar de fysiotherapeut, zonder verwijzing van de huis arts. Volgens Enthoven is StipvandeDag.nl "Toekw909 reizen nl zie stipvandedag.nl DINSDAG 8 MAART 2016 NIJMEGEN AMSTERDAM TUNIS door Hanneke van Houwelingen ROTTERDAM. Ouderen met rug klachten slikken te veel pijnstil lers, die nauwelijks helpen om de pijn te verminderen. Bewegen is beter, blijkt uit onderzoek. foto Getty Images Onderzoeker en huisarts in opleiding Wendy Enthoven volgde vijfjaar lang 675 ouderen met rugklachten. Maart bespaart Kijk en vergelijk gerust op stipreizen.nl stipreizen.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds en reserveringskosten. Actievoorwaarden zie www.stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Profiteer nu van de "Maart bespaart'-actie en maak zeer voordelig kennis met één van de vele cruises van Stip! Of u nu kiest voor een prachtige droomcruise over Egeïsche Zee, Adriatische Zee of Middellandse Zee, u ontvangt nu tijdelijk extra kortingen, oplopend tot maar liefst 10%. En ook de vliegreis en alle maaltijden aan boord zijn inclusief. Pakt u de koffers vast? t/ 8d. Voor- en Najaarscruise Middellandse Zee sfipreizen.nl/crcpzb v.c 8d. Cruise Frankrijk, Spanje Italië stipreizen.nl/crmolb 1/ 9d. Cruise Adriatische Zee Griekenland stipreizen.nl/crcuib v.i 8d. Cruise Italië, Griekenland Kroatië stipreizen.nl/crcazb 1/ 8d. Cruise Westelijke Middellandse Zee stipreizen.nl/crmwtb t/ 8d. Cruise Spanje, Italië en Frankrijk stipreizen.nl/crnsib 1/ 8d. Cruisestunt Costa Diadema stipreizen.nl/crcwzb 8d. Cruise Griekse eilanden stipreizen.nl/crnbgb 1/ lid. Cruise van Amsterdam naar Italië stipreizen.nl/crmais 8d. Cruise Griekenland Kroatië stipreizen.nl/crntkb Bovengenoemde prijzen zijn reeds incl.kortingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13