4k Feyenoorder Elia in politiecel na mishandeling in Rotterdam Vliegtuig verdween twee jaar geleden en is nog steeds niet gevonden 12 NIEUWS Wereldreiziger Blaine Gibson wil nabestaanden van de passagiers helpen. Hij heeft nu een mogelijk brokstuk gevonden bij Mozambique. Terwijl de internationale luchtvaartautoriteiten twee jaar na dato nog steeds in het duister tas ten over wat er gebeurde met vlucht MH370, heeft een Amerikaanse advocaat uit Seattle mogelijk een brokstuk van het toestel gevonden op een zandbank voor de kust van Mozambique. De 58-jarige Blaine Gibson had zelf nog geen ruchtbaarheid willen geven aan zijn vondst, maar het nieuws lekte natuurlijk uit aan de vooravond van de tweede verjaardag van de ramp. Door een sterke stro ming zijn in hetzelfde gebied in Mo zambique al eerder brokstukken aan gespoeld van op zee gecrashte vlieg tuigen. „Als dit inderdaad van vlucht MH370 is, was het een erg gelukkige ontdekking", aldus Gibson, die de we reld over reist in een T-shirt met de tekst 'MH370, het zoeken gaat door'. De zelfverklaard avonturier en we reldreiziger is in Maleisië om deel te nemen aan herdenkingsceremonies voor de 239 passagiers en beman ningsleden van het vermiste vlieg tuig. Het toestel, dat vanuit Kuala Lumpur onderweg was naar Peking zou op 8 maart 2014 zijn neergestort in de Indische Oceaan. Maar omdat elk spoor ontbreekt, blijft het voorals nog één van de grote mysteries uit de moderne luchtvaartgeschiedenis. Volgens Gibsons vrienden is dat juist wat de advocaat fascineert. Hij is gek op mysteries en heeft naar eigen zeggen 'tijd en geld' om onderzoek te doen en op zijn manier iets te beteke nen voor de nabestaanden. „Ik was in Kuala Lumpur voor de eerste verjaar dag. Ik heb toen familieleden ont moet en dat inspireerde me verder te zoeken", aldus Gibson tegen CNN. Hij sprak met vissers die zeiden ver weg een vliegtuig te hebben zien neerkomen en interviewde mensen die brokstukken vonden. „Niet met het doel eraan te verdienen of journa listiek bezig te zijn", verduidelijkt de avonturier. Het wrakstuk dat de Ame rikaan in Mozambique heeft gevon den, kan een belangrijke aanwijzing vormen binnen het onderzoek naar stromingen rond het rampgebeid. Eerder ging Gibson - die alle lan den op aarde wil bezoeken en er in middels al 177 (van de 195) heeft ge had - op expeditie naar Ethiopië om rs. 1 daar de Ark van Noach te zoeken en reisde hij naar Siberië om daar een meteoorinslag te bekijken. Gibson zegt dat hij zijn missie, het vinden van MH370, combineert met een passie voor het bezoeken van af gelegen eilanden. „De meeste experts en autoriteiten denken dat het vlieg tuig eerder zuidelijker dan noordelij ker vloog, maar ze hebben nergens brokstukken gevonden", aldus Gib son die heel voorzichtig is met theo rieën over de oorzaak. „Alles wat je er over zegt raakt de families." Het afgelopen jaar heeft Gibson ge jut op stranden van de Malediven, Mauritius, Cambodja, Birma en het Franse eiland Réunion. Op de laatste locatie ontmoette hij de Franse John ny Begue, die vorige week - voor de tweede keer - brokstukken van een vliegtuig vond op het strand. Deze stukken worden nu onderzocht door de gendarmerie van Réunion. Nabestaanden van de 153 Chinese passagiers die aan boord zaten van MH370 van Malaysia Airlines, heb ben gisteren een klacht ingediend te gen de luchtvaartmaatschappij bij een rechtbank in Peking. De interna tionale luchtvaartwet bepaalt dat men tot twee jaar na een ongeval een klacht kan indienen. Blaine Gibson is gek op mysteries en heeft naar eigen zeggen 'tijd en geld' om onderzoek te doen „De families waren erg verscheurd over deze beslissing", aldus hun advo caat, Zhang Qihuai. Veel nabestaan den zijn ervan overtuigd dat hun fa milieleden nog leven en ergens tegen hun wil worden vastgehouden. Amerikaanse, Maleisische, Austra lische en Chinese advocatenkantoren zijn bezig namens nabestaanden schadevergoeding te eisen. De fami lieleden vragen bedragen tussen de 700.000 en 1,2 miljoen euro per slachtoffer. Intussen wordt de bodem van de Indische Oceaan nog steeds gescand. De zoektocht gaat door met vier schepen, waaronder de Neder landse Fugro Discovery, onder lei ding van een Australisch team. Vol gens de optimistische leider van dat team zal het toestel dit jaar hoe dan ook worden getraceerd. „Hij maakt het naar omstandighe den weer goed", zegt Rob Ver- ploegh, advocaat van het slachtof fer. „Maar hij liep een gebroken neus, een hersenschudding en ge broken tand op. Ook had hij pijn en was hij stram." De mishandeling gebeurde in de uren nadat Elia donderdag fees tend het veld in de Kuip had verla ten. Na weken van tegenslagen voor Feyenoord had de voetballer uit Voorburg met de club de beker finale bereikt. Volgens het OM be gon de vechtpartij in de VIP Room, een bekende club aan het Stadhuisplein. Daarna verplaat sten de vechtersbazen zich naar buiten. Het slachtoffer en zijn be lagers kenden elkaar, stelt het Openbaar Ministerie. Eén verdachte, een 24-jarige man uit Leiden, werd direct opge pakt. Via cameratoezicht werd ge zien dat de man een parkeergara ge binnenging. Agenten contro leerden een auto die kort daarna wegreed. De verdachte bleek zich in de kofferbak te hebben ver stopt. Gisteren besloot de rechter dat deze 24-jarige nog minstens twee weken blijft vastzitten. Nadat hij in het ziekenhuis was behandeld, vertelde het slachtof fer aan agenten dat hij door zeker twee mannen was belaagd. Ook deed hij aangifte van mishande ling. Hierna verhoorde de politie de verdachte die vastzat, maar be keek ze ook camerabeelden en spraken agenten met getuigen. Zondag, toen Elia nog scoorde tegen SC Cambuur in de Kuip, kreeg hij de oproep van de politie zich de volgende dag te melden, net als een 31-jarige Hagenaar. Dit zou een goede vriend zijn van de voetballer. De twee moeten nog minstens één nacht in de cel blijven. „Hij is in verzekering gesteld voor een voudige mishandeling", zegt Elia's advocaat Jan Kabalt. „De politie wil eerst nog getuigen horen en die verklaringen aan hem voor houden." Of Elia heeft bekend en wat de aanleiding is voor de mishande ling, wil Kabalt niet zeggen. Ook de advocaat van het slachtoffer zwijgt. „Ik wil het onderzoek niet verstoren." Feyenoord stelt dat de club 'op de hoogte is gesteld dat Elia, zoals dat heet, is uitgenodigd voor verhoor door de politie'. „We weten er het fijne niet van en ver wijzen naar zijn advocaat." Het is niet de eerste keer dat Elia is opgepakt voor mishande ling. In 2008 kreeg hij van de poli tierechter in Den Haag een boete van 200 euro. De voetballer, die destijds voor FC Twente speelde, werd gestraft voor de mishande ling van een 56-jarige scooterrij der, met wie hij een verkeersruzie had gekregen. Twee weken geleden barstte Elia na afloop van de wedstrijd te gen Roda JC in tranen uit na een emotionele week, waarin hij een jeugdvriend verloor bij een schiet partij in Den Haag. Avonturier jaagt op MH370 door Bob van Huët Nabestaanden bij de rechtbank in Peking, foto AFP Onder: Blaine Gibson met wrakstuk door Adrianne de Koning ROTTERDAM. Feyenoorder Eljero Elia (29) heeft de nacht in de poli tiecel doorgebracht. De voetballer wordt verdacht van betrokkenheid bij een vechtpartij op het Stadhuis plein in Rotterdam na de halve fina le om de beker. Een 26-jarige Delf tenaar werd zwaar toegetakeld, raakte kort buiten kennis en moest naar het ziekenhuis. foto Robin Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12