NIEUWS 11 Eerst riet uit Polen, nu uit de polder Elk jaar opnieuw moeten aan de duinrand honderden kilometers rietschermen worden ingegraven. Een monsterklus. Voor Mike Tanja en zijn collega's wa ren de winter maanden nooit de favoriete tijd van het jaar. Weken achter elkaar waren de onder houdsmedewerkers van Hoog heemraadschap Hollands Noor derkwartier bezig om rietscher men te bouwen op de grens tus sen het strand en de duinen. Die schermen houden zand tegen, zo dat de duinen breder worden in plaats van afkalven als het stormt. Rietschermen zijn een simpel, al eeuwenlang beproefd recept om ons lage land tegen de zee te beschermen. De aanleg gaat ech ter ook al eeuwenlang ongeveer op dezelfde manier. Eén man zet een bosje riet in een sleuf en houdt het recht; twee collega's scheppen er zand tegenaan, legt Tanja uit. „Als je dat acht uur per dag doet, bij weer en wind, ga je je rug echt wel voelen." Die lijdensweg is vanaf nu ver leden tijd. Zijn collega's hebben een machine uitgevonden die au tomatisch rietschermen bouwt. Waren tot nu toe zes mannen een hele werkdag bezig om 6oo meter rietschermen te bouwen, de machine doet hetzelfde in an derhalf uur. Het idee kwam van René Smalheer en Kees Moer land, twee machineonderhouds monteurs. Een jaar of tien gele den vroeg het hoogheemraad schap, dat ongeveer een kwart van de Nederlandse kustlijn be heert, de techneuten om na te denken over een manier om de klus minder arbeidsintensief te maken. De eerste pogingen van Smal heer om een machine te bouwen, hadden weinig succes. Het pro ject verdween in de ijskast. Tot hij in Moerland een nieuwe colle ga kreeg, die net als hij in de bol lenteelt had gewerkt. „Daar ge bruiken telers stro om de bloem bollen tegen vorst te bescher men. Met een machine wordt dat in de grond gedrukt om te voor komen dat het wegwaait. Het stro gaat daarbij rechtop staan", zegt Moerland. „Zou dat bij riet niet hetzelfde werken, vroegen wij ons af." En zo gingen de experimenten een nieuwe fase in. Het kostte nog een paar jaar sleutelen, maar gisteren was het zo ver. Op het strand van Bergen aan Zee werd hun uitvinding in gebruik geno men. De bos riet die van boven de machine in gaat, komt er aan de onderkant als een soort lange mat uit. Die valt bovenop een gleuf die twee staven aan de voor kant van het apparaat trekken. Een grote, ronddraaiende schijf Aanleg van kilometers rietschermen gaat al eeuwenlang ongeveer op dezelfde manier drukt het riet de gleuf in, waar door het recht overeind floept. Automatische spades gooien er aan weerszijden zand tegenaan. Een tractor trekt het apparaat in behoorlijk tempo over de duin. Mike Tanja, die de machine be dient, is maar wat blij met de uit vinding van zijn technische colle ga's. „Het gaat onwijs snel en spaart m'n rug." Bang dat zijn baan nu overbodig wordt, is hij niet. „We hebben meer dan ge noeg ander werk te doen." De machinaal geplaatste riet schermen fungeren volgens het Hoogheemraadschap minstens zo goed als het ouderwetse hand werk. Aan de voet van de duinen is te zien wat voor enorme bult zand er sinds de plaatsing van de eerste rijen riet, in oktober, bij is gekomen: een wal van zeker 2,5 meter hoog en zo'n tien meter breed. Op het bovenste deel is on langs al helmgras aangeplant. Elke winter plaatsen de onder houdsmedewerkers zo'n 200.000 nieuwe plantjes. Met de hand. Ook dat is een enorm arbeidsin tensieve klus. Maar de techneu ten hebben de smaak te pakken. Een helmgrasplantmachine, een mooi vervolgproject. Tot voor kort kwam het riet dat de Noord-Holland se duinen beschermt hele maal uit Polen. Sinds deze winter wordt er echter riet uit de polder West- zaan voor gebruikt. Staats bosbeheer, de beheerder van dat natte veengebied boven Amsterdam, zat met het riet in z'n maag. De kosten voor de noodza kelijke jaarlijkse maai- beurt waren torenhoog, omdat de polder alleen per boot bereikbaar is. Bo vendien is het zo nat dat je er amper kunt lopen, laat staan dat er normale maaimachines kunnen ko men. Daar zijn rupsban den voor nodig. Het riet is bovendien te broos om da ken mee te bedekken. Het afvoeren en laten verbran den door een afvalverwer ker was te duur. Dus werd het in het veld ver brand, zegt Frank van He- del van Staatsbosbeheer. „Toen we hoorden dat het hoogheemraadschap riet uit Polen importeert, zijn we gaan kijken of ons pol derriet geschikt was voor rietschermen. Dat bleek het geval. We leveren nu bossen op maat aan voor de rietzetmachine. Zo le vert ons restmateriaal nog wat op." Ook het water schap is met het polder riet iets goedkoper uit. Daarbij is het vanwege het beperkte transport een duurzamer alternatief dan riet uit Polen. DINSDAG 8 MAART 2016 door Annemieke van Dongen De rietzetmachine plaatst snel en simpel rietschermen. Met de hand was dat een heidens karwei, foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11