effeweg.nl Einde aan chaos nog lang niet in zicht voor zorgverleners 8 NIEUWS Het regelen van de zorg voor een bejaarde vrouw dreigt Marieke van Dasselaar (65) de das om te doen. Maart ACTIE! effeweg.nl €20,- KORTING VAN DE VOOR PAGINA De chaos rond het persoonsgebon den budget (pgb) bezorgt Marieke van Dasselaar (65) slapeloze nachten. Instanties werken langs elkaar heen en de uitbetaling is slecht. 22 jaar geleden beloofde Van Dasselaar een eenzame bejaar de vrouw dat ze voor haar zou zor gen. Dat doet ze nog steeds, met veel liefde en toewijding. Maar het regelen van de zorg drijft haar inmiddels tot wanhoop. „Toen ik haar leerde kennen, was ze een zielig hoopje mens. Verlaten door haar familie. Ik bood hulp en ondersteuning aan. Ze is mee geweest op vakantie, we deden leuke dingen. Daardoor is ze opgeleefd." De inmiddels 92-ja- rige schippersvrouw heeft astma, reuma, hartklachten, een tumor en is licht dementerend. Ze wil niet naar een verzorgingshuis, met de ingekochte zorg via het persoonsgebonden budget (pgb) kan ze in haar aanleunwoning aan het water blijven wonen. Van Dasselaar regelde hulpmid delen, taxivergoedingen en huis houdelijke hulp, en nam haar mee naar buiten. Allemaal onbetaald liefdewerk. Toen de schippersvrouw in 2010 een persoonsgebonden bud get kreeg om zorg in te kopen, werd het vrijwilligerswerk be taald werk. De zorg werd zwaar der en intensiever en Van Dasse laar regelde extra hulp. „Tot 2015 was de zorgverlening geen pro bleem. Mevrouw was tevreden met de welverdiende zorg om haar heen en ik was gelukkig om dat ik dit mensje die zorg kon ge ven." De huishoudelijke hulp is weg- bezuinigd. Van Dasselaar heeft, 'Ik blijf voor mevrouw zorgen omdat ik dat beloofd heb. Maar mijn energie raakt op' naast zichzelf, vier zorgverleners ingehuurd met het pgb-geld. Die komen iedere ochtend een uurtje om te helpen met wassen, aankle den, ontbijten en medicatie. „Ik kom zelf bijna elke middag en avond bij haar langs", vertelt Van Dasselaar. De laatste weken gaat het slechter met de schippers vrouw. Ze had een flinke griep en heeft bij een val haar heup en schouder zwaar gekneusd. Ze is aan huis gekluisterd. Sinds medio januari is Van Das selaar er vele uren per dag. Ze maakt afspraken met hulpverle ners, heeft gesprekken met de huisarts en wijkverpleegkundige, en gaat naar de apotheek voor me dicatie. Bijna dagelijks zit ze over papieren gebogen. „Als ik 's avonds laat terugkom, ga ik achter de computer zitten. Ik heb slapelo ze nachten." Er zijn veel partijen bij betrokken. De gemeente, het zorgkantoor, het Centrum Indica tiestelling Zorg (CIZ), de Sociale Verzekeringsbank (SVB), het so ciaal wijkteam, de wijkverpleeg kundige, de huisarts. Ze werken langs elkaar heen, verwijzen naar elkaar en verzuimen cliënten te in formeren. De schippersvrouw kreeg afge lopen november opeens te horen dat ze 3.600 euro moest terugbeta len, omdat ze onterecht pgb voor huishoudelijke hulp had gekre gen. En nu is er gesteggel over wie verantwoordelijk is voor de zorg: de gemeente of het zorgkantoor. „Er gaat te veel tijd zitten in de ad ministratieve rompslomp. Dat brengt veel narigheid met zich mee. De trein had ik na jaren rege len goed op de rails. Maar organisa ties als de gemeente, het zorgkan toor, de SVB en alles eromheen zorgen voor ontsporing." Van Dasselaar heeft een indica tieverhoging gevraagd omdat me vrouw, naast huishoudelijke hulp, veel meer zorg nodig heeft. In af wachting van een besluit van het CIZ krijgt ze sinds begin dit jaar geen pgb. De zorgverleners, inclu sief Van Dasselaar, krijgen daar door al twee maanden niet be taald. Dat kan nog tot eind april duren. „De SVB heeft alle declara ties teruggestuurd. Terwijl de zorgovereenkomst is ingevuld en mevrouw een beschikking heeft van 2014 tot 2027. Ik ben bang dat ik de zorgverleners kwijtraak door de onzekere betaling." De stress trekt een grote wissel op haar privéleven. Met haar ge pensioneerde man had ze plannen voor overwintering in de zon. „Dat kan niet op deze manier. Ik heb weinig tijd voor mezelf. Als ik op vakantie wil, moet ik er reke ning mee houden dat er voldoen de zorg voor haar is." Het ministe rie van VWS, waar Van Dasselaar aan de bel trok, heeft gezegd dat de gemeente Leeuwarden direct tot uitbetaling moet overgaan. Dat is nog steeds niet gebeurd. Er móet iets veranderen, zegt Van Dasselaar. Veel mensen zitten vast in deze 'afschuwelijke pgb-jungle'. „De menselijkheid wordt vergeten. Het veranderen van de zorg maakt veel mensen overstuur en overspannen. Ik blijf voor mevrouw zorgen, omdat ik dat beloofd heb. Maar het belem mert mij in mijn dagelijks leven. Ik kan het zo allemaal niet aan. Mijn energie raakt op." In een reactie laat staatssecreta ris Martin van Rijn (Volksgezond heid) weten het verhaal van Marie ke van Dasselaar zeer aangrijpend te vinden. „Toen we hoorden dat er hier iets niet goed zat, is het mi nisterie direct in deze zaak gedo ken. Het is echter nog niet opge lost, dus we duiken er opnieuw in en zullen betrokken instanties aanspreken." effeuueg.nl/alpen Zeil am See ALL-INCLUSIVE va.€319 Tirol, Kufstein en Tegernsee va. €399 Oostenrijkse bergen en meren va. €459 Zwitserse Alpen met bus en trein va. €519 Saas-Grund -Wallis va. €559 Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 door Tonny van der Mee De administratieve rompslomp bezorgt Marieke van Dasselaar slapeloze nachten, foto Comé Sparidaens Marieke van Dasselaar zorgverlener op alle reizen naar s,de Alpen! 8/10 daagse busreis ALL-INCLUSIVE Diverse vertrekdata Highlights: Krimmler watervallen Grossglockner Kitzbühel 8 daagse busreis Halfpension Diverse vertrekdata Highlights: Rattenberg Hinterthiersee Innsbruck Chiemsee 8 daagse busreis Halfpension Vertrek: 2 mei, 24jun, 22 jul Highlights: Attersee Salzburg Hallstatt Grossglockner 8 daagse busreis Halfpension Vertrek: 30 apr, 17 jun, 15 jul Highlights: Glacier Express Simplon Express Lötschental 10 daagse busreis Halfpension Vertrek: 16 mei, 25 jul, 19 sep Highlights: Mattmark See Mondain Saas Fee Matterhorn Fouten voorbehouden. Excl. reservedngskosten en Calamiteitenfonds. COUPONCODE WEG10 O CM X u O cc co cc O _l O CM LIJ CC 3 X U O cc co cc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8