Valerie Lievens treedt in voetsporen van vader Inwoners Wissenkerke betwijfelen of supermarktdiscounter er nog wel komt BEVELANDEN en THOLEN 15 Of en wanneer de Aldi komt, weten ze in Wissenkerke niet. Wat ze wel weten, is dat het lang duurt. Te lang. De laarzen van Al- di-buurman Jan Hoogerland uit Wissenkerke sop pen door het dras sige grasveld naar de gestutte zijmuur van zijn huis aan de Voorstraat. „Dit is nu al drie jaar zo", zegt hij, terwijl hij te gen de houten stellage tikt. Bij de sloop van de garageloods op de hoek van de Voorstraat en de Oostvoorstraat is de zijgevel van het huis van Jan en Cobie Hoogerland beschadigd. Ook zijn op verschillende plaatsen in de muren en vloeren scheuren ont staan. De gemeente Noord-Beve land heeft beloofd de schade te herstellen, maar pas nadat de Aldi er gebouwd is. „De bouw wordt elke keer uit gesteld", verzucht Hoogerland. „Eerst was het oktober 2015, maar dat werd verschoven naar het eer ste kwartaal van 2016. Het kwar taal is bijna voorbij, maar er is nog steeds niets gebeurd." Hij maakt een wegwerpgebaar. „Ik ben niet tegen de komst van de Aldi. Het maakt mij niet uit wat er naast ons komt, als er maar iets komt. Wij willen dat ons huis er weer netjes uit komt te zien." „Ik heb ei genlijk geen idee wat de stand van zaken is", zegt Ineke Hardurs. Ze zet haar fiets neer bij buurtsuper Attent. „Volgens mij weet nie mand in het dorp iets. Alleen dat het wel erg lang duurt allemaal." Hardurs is voorstander van een Aldi in het dorp. Ze denkt dat het de positie van Wissenkerke kan verstevigen en is blij dat ze dan niet meer naar Goes of Kapelle hoeft te rijden. „Ik kom toch wel bij de Aldi, dus een vestiging dich terbij zou ik heel prettig vinden." Ze werpt een blik richting het braakliggende terrein en schudt haar hoofd. „Ik heb het idee dat Al di er vanaf ziet. Ik weet niet waar om. Misschien omdat het zo lang 'Volgens mij weet niemand in het dorp iets. Alleen dat het wel erg lang duurt allernaar duurt. Maak er dan maar een park je van. Dat zou best leuk zijn." Nelleke Koets uit de Weststraat heeft sowieso liever een park voor haar deur dan de Aldi. Ze staat op de straat voor haar huis en levert morele steun aan haar partner, die met behulp van startkabels zijn oude Volkswagen Kever uit 1971 aan de praat probeert te krijgen. „Ik snap niet waarom een grootgrutter als Aldi in het cen trum van Wissenkerke moet ko men", zegt ze schouderophalend. „Dat soort winkels kan zich beter buiten het dorp vestigen, bijvoor beeld op het industrieterrein. Bo vendien is de dorpskern helemaal niet ingesteld op veel verkeer en dat krijg je dan wel." Koets is bang dat de supermarktbezoekers ge luidsoverlast veroorzaken. „Ons huis is straks omringd door par keerplaatsen. Dat betekent draaiende motors, rammelende winkelwagens en milieuvervuilen de uitlaatgassen." Terwijl de kever met veel ka baal en rookontwikkeling tot le ven komt, vertelt Koets hoe blij ze is met berichten die ze bij de su permarkt heeft opgevangen. „Ik hoorde dat de Aldi er misschien helemaal niet meer komt vanwege een proces dat andere supermark ten hebben aangespannen. Wat er van waar is, geen idee. De gemeen te is er heel goed in om haar inwo ners in het ongewisse te laten." EEN LANGE GESCHIEDENIS Ze is zakelijk, maar an ders dan haar vader. Impresariaten noemen hem soms 'een ouwe brombeer'. Valerie Lie vens (31) lacht; ze noemt zichzelf 'vriendelijker'. Maar het doel is hetzelfde. Frans Lievens, stammend uit een familie met een duidelijke handelsgeest en vooral groot ge worden in de horeca, stapte zo'n vijftien jaar geleden een nieuwe wereld in: die van het theater. „Aanvankelijk benaderde ik alles puur zakelijk, maar de theaterwe reld en die hele cultuur eromheen nam me steeds nadrukkelijker in beslag. Ik zal - dat geef ik toe - nooit zo'n pure cultuurridder wor den, maar het is wel een machtig mooie wereld. Geen dag is hetzelf de. We doen sinds een paar jaar ook de theaters in Goes en Middel burg. Ik kan alleen maar zeggen dat het iets magisch heeft." Valerie studeerde cultureel maatschappelijke vorming in Eind hoven. Daarna ontdekte ze de we reld, ging naar Australië, Bali en Nieuw-Zeeland, maar zwichtte uiteindelijk voor het aanbod van vader Frans om in het Schelde- theater te komen werken. „Inboe ken, kaartverkoop, arrangementen regelen en nu ook programmeren voor alle drie de grote Zeeuwse theaters en dus intensief overleg met de impresariaten. Ik heb het allemaal geleerd. En nu is het tijd 'Het theater moet een warm bad zijn. Voor het publiek natuurlijk, maar ook voor de artiesten' voor een stapje hoger." Niet dat va der Frans helemaal uit beeld ver dwijnt. Hij blijft immers directeur van de Schouwburg in Middel burg en De Mythe in Goes. Maar Valerie zwaait wel de scepter over het Terneuzense Scheldetheater. Die drie Zeeuwse theaters heb ben ieder hun eigen karakter. In het Scheldetheater staan vooral de grote producties, veel gerenom meerde cabaretiers en Vlaamse ar tiesten. Valerie: „Dat sluit hele maal aan bij het Bourgondische van de grensstreek. Maar ook voor goed toneel is ruimte. Dat beseft nog niet iedereen. Daar ga ik dus aan werken." De Middelburgse schouwburg biedt veel toneel, ook experimenteel. En De Mythe is vooral een podium voor amateur toneel en populaire genres. Haar vader knikt goedkeurend als zijn dochter zegt: „Het theater moet een warm bad zijn. In de eer ste plaats voor het publiek, maar ook voor artiesten, technici en al les daaromheen. We proberen ze zoveel mogelijk in de watten te leggen. Daar ga ik nog meer aan dacht aan besteden. Maar verder ga ik de aanpak van m'n vader niet al te rigoureus veranderen." Ze roemt het team waarmee ze het Scheldetheater runt. „We zijn in het totaal met z'n zessen, alle maal mensen met hart voor thea ter. Ze zijn bereid zich dagelijks van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, tot ver na de voorstellingen in te zetten. Zonder hen zou ik het nooit kunnen bolwerken." MAANDAG 7 MAART 2016 'Maak er maar een parkje van' Jan Hoogerland op het braakliggende terrein waar een Aldi moet komen. Rechts achter hem de gestutte zijgevel van zijn huis. foto Johan van der Heijden door Ellen Jobse Ineke Hardurs, inwoner Wissenkerke Een Aldi-supermarkt in Wissenker ke? Ja, zei de gemeenteraad van Noord-Beveland in april 2011. In 2012 begon de procedure voor de bouw van de grootgrutter. Verschillende mensen tekenden in 2013 beroep aan tegen het be- stemmings- en bouwplan. De Raad van State verklaarde hun bezwa ren eind 2014 ongegrond. Wel werd het bouwplan aangepast. In oktober 2015 zou de bouw be ginnen. Dat werd verschoven naar 2016, na veranderingen in afspra ken tussen de ontwikkelaars. door Wout Bareman Valerie Lievens, Zeelandtheaters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69