Publiekslieveling gaat kopje onder 1499 ï&MsSSEÏ Transatlantische cruises NIEUWS 5 'Asielzoekers verkracht' I I I I Minderjarige jongens zijn slachtoffer geworden van ver krachting in het provisorische migrantenkamp bij Calais. Me dische hulpverleners die als vrijwilliger werken in de 'Jungle' hebben dat tegen de Britse krant The Independent gezegd. In het afgelopen half jaar hebben de vrijwilligers naar eigen zeggen zeven jon gens behandeld die vertelden dat ze waren verkracht. De slachtoffers waren tussen de 14 en 16 jaar. Slechts een van hen is naar een ziekenhuis ge bracht. De anderen wilden dat niet, uit schaamte of vrees voor repercussies. Uitvinder e-maii overleden Internetpionier Raymond Tomlinson, de bedenker van de e-mail, is overleden. Tom linson (74) verstuurde in 1971 als eerste een tekstbericht van de ene naar de andere compu ter via ARPANET, de voorlo per van internet. Ook gaf hij het @-teken zijn functie in e-mailadressen. IS veroorzaakt bloedbad in Irak Terreurbeweging Islamitische Staat (IS) heeft gisteren op nieuw een bloedbad veroor zaakt in Irak. Doelwit was een controlepost bij de ruïnes van Babyion, aan de rand van de stad Hilla. Een zelfmoord terrorist liet er een tankauto ontploffen. Zeker zestig men sen kwamen om het leven. 1499 1799 1999 De wereld is Kras Zeecruises Ga naar Kras.nl/msc of bel 0900-96977ocPg mSm invloed kunnen zijn op de stand, het broedsucces en de sterfte van wilde eenden. „We willen in kaart brengen hoeveel jongen worden geboren en hoeveel een den het overleven." De wilde eend is de meest voorkomende eendensoort in ons land. Niemand maakte zich tot dusver zorgen over deze watervo gel. Ten onterechte, vindt De Jong. „De wilde eend is nog steeds heel algemeen. Maar uit jaarlijkse tellingen blijkt dat de populatie sterk afneemt en dat dit al sinds 1990 aan de gang is." Iedereen kan bijdragen aan het onderzoek. „Als mensen een nest in hun tuin of buurt hebben, kun nen ze heel voorzichtig een kijkje nemen en het aantal eieren tel len. Dat is waardevol voor ons. Het moet wel echt verantwoord gebeuren, anders werkt het ave rechts." Zelfs mensen die geen interes se hebben in de natuur, zijn nog dol op de wilde eend, zegt Adri Remeeus, voorzitter van de Haag se Vogelbescherming. „Zijn ge drag is leuk, vooral wanneer hij in de winter op versiertour gaat en soms met drie mannetjes ach ter één vrouwtje aanvliegt. Of die moeders die in april, mei onver stoorbaar over een verkeersweg lopen met acht kuikens achter zich aan." Toen de kuifleeuwerik in de ja ren '80 verdween, rouwde nie mand daar om, vertelt Remeeus. „Dat was een bruin, onopvallend vogeltje. Maar de wilde eend is een publiekstrekker. Het is één van de eerste vogels die je als kind leert kennen wanneer je met je ouders naar het park gaat. Het zou heel jammer zijn als hij uit zicht verdwijnt." Deskundigen houden er reke ning mee dat vogels door de zach te winters minder de neiging heb ben om in Nederland te overwin teren, maar dat verklaart niet de sterke daling van het aantal een Eenden in Nederland den. Tegelijk met de wilde eend krimpt ook de populatie tafeleen den en kuifeenden, en daarop mag sinds 1996 niet meer worden gejaagd. De krakeend is aan een enorme opmars bezig: van acht honderd broedparen in 1975 tot naar schatting tienduizend nu. Mogelijk heeft de afname te maken met veranderingen in de biotoop. Ellen van Donk van het Nederlands Instituut voor Ecolo gie leidt een internationaal onder zoek naar de verstorende wer king van resten van geneesmidde len in oppervlaktewater. Dat kan een factor zijn bij de voortplan ting of zelfs de sterfte van waterdieren. Er is nooit onderzoek gedaan naar de specifieke ge volgen voor de wilde eend. Dat dieren in proble men kunnen komen door medicijnrestanten bleek al uit ander onder zoek. „Algen die minder eetbaar worden, met hongerige water vlooien en vissen tot gevolg. Wa terdieren die ongewild van ge slacht veranderen. Of vissen op trektocht die hun paaiplaats niet kunnen vinden. De gevolgen wor den wereldwijd steeds zichtbaar der in meren en plassen", aldus Van Donk. In elke sloot of plas zwemmen nu nog wilde eenden rond, maar hun aantal loopt hard achteruit. Telde Nederland in het jaar 2000 nog maximaal zo'n 500.000 broedparen, dat aantal ligt nu on geveer 20 procent lager en de da ling lijkt niet te stoppen. Boven dien overwinteren ook steeds minder wilde eenden in Neder land. Deskundigen staan voor een raadsel, want elders in Europa ge beurt dit niet. Sovon Vogelonder- zoek en het Nederlands Instituut voor Ecologie starten daarom in opdracht van het Faunafonds een groot onderzoek. Na de zomer moet het rapport klaar zijn. Volgens Sovon-woordvoerder Albert de Jong bestuderen de on derzoekers alle factoren die van 2100 1900 MAANDAG 7 MAART 2016 CALAIS Raymond Tomlinson foto HH SAN FRANCISCO HILLA Unieke vaarprogramma's, nu supervoordelig! Bij Kras inclusief vliegreis per KLM, transfers en alle maaltijden aan boord. Reserveer snel, want het aantal plaatsen is beperkt! Italië naar Brazilië Van Venetië naar o.a. Malta, Mallorca, Casa blanca, Tenerife en diverse steden in Brazilië. Per MSC Musica***** Incl. stadstour en hotelnacht Sao Pauio Vertrek: 29 november Zie: Kras.nl/37497 Italië naar Cuba Van Genua naar o.a. Marseille, Barcelona, Madeira, diverse Caribische eilanden en Cuba. Per gerestyled MSC Opera**** Incl. stadstour en hotelnacht Havana, Cuba Vertrek: 13 november Zie: Kras.nl/37494 Italië naar Argentinië Van Venetië naar o.a. Malta, Malaga, Kaap verdië, Recife, Salvador, Rio en Buenos Aires. Per MSC Orchestra***** Incl. stadstour en hotelnacht Buenos Aires Vertrek: 6 november Zie: Kras.nl/37493 22 dagen 23 dagen 24 dagen CRUISES Incl. vliegreis én transfers! 22 dagen al v.a ix MSC Orchestra anvr Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds door Anne Boer foto Getty Images Q Wilde eend 400.000 broedparen in Nederland Q Kuifeend 20.000 QKrakeend 10.000 Q Slobeend 8000 Bergeend 7000 Het aantal broedende paartjes is sinds 2000 met ongeveer 20 procent gedaald. NIJMEGEN. De wilde eend heeft het moeilijk. De populatie neemt al jaren in dramatisch tempo af en niemand weet hoe dat komt. Een groot onderzoek moet helpen de vogel te behouden voor onze wate ren. @Eidereend 5000 Q Wintertaling Q Tafeleend 2000 QZomertaling Krooneend 500 Bron:vogelvisie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5