Stralende zon bij start van de strao Ellemeet Circus naar Landzicht Oud-Zierikzeeënaar Clarijs is gepassioneerde koffiemaker SCHOUWEN-DUIVELAND 15 Oud-Zierikzeeënaar Rob Clarijs maakt Zeeuwse koffie. De Zeeuwse Branding komt binnenkort op de markt. Zeeuwse koffie! Het be staat sinds kort. „Nou ja, echte Zeeuwse koffie be staat natuurlijk niet", rela tiveert maker Rob Clarijs gelijk. „Koffie groeit alleen rond de eve naar. Maar ik heb een koffie ge brand die aansluit bij de wens van de Zeeuw. Niet te gek, niet te uit gesproken." Zeg het woord 'koffie' tegen Rob Clarijs en hij gaat hele maal los. Gepassioneerd vertelt hij over de bonen, het branden en na tuurlijk over koffie zetten. Want een mooie koffie verdient in zijn ogen ook de volle aandacht tij dens het zetten. Maar koffie is koffie, zou je als leek denken. Wat maakt een kof fie nu een Zeeuwse koffie? „Ik heb iets gezocht dat aansluit bij het Zeeuwse eten. Mosselen, kreeft, maar ook het zoete van de bolus en de babbelaar." Iets met zoet en zilt? „Nee, nee, zilt smaakt abso luut niet. Koffie met Oosterschel- dewater gemaakt is heel vies", zegt hij. Het idee voor de Zeeuwse kof fie ontstond vorig najaar. „Ik zat op het strand met mijn vriendin en we hadden het over koffie. Ik zat naar de golven te kijken en zei: waarom is er eigenlijk geen koffie die past bij Zeeland?" Het liet de geboren en getogen Zierikzeeënaar niet meer los. Niet zo verwonderlijk als je kijkt naar zijn achtergrond. Hij is - zoals hij zelf zegt - een trotse Zeeuw. Maar hij is ook barista (een sommelier onder de koffiemakers) en hij is koffiebrander. Clarijs ging aan het mengen, want zo doe je dat als koffiebran der. Je zoekt bonen van verschil lende koffieboeren uit verschillen de koffielanden bij elkaar en gaat aan het branden. Dat is alles, er ko men geen toevoegingen aan te pas. „Dat is heel erg not done. Je haalt het uit de bonen. De bonen uit Kenia zijn bijvoorbeeld zoet, door de vruchten die daar groeien. Ethiopië geeft meer cit rus en bonen uit Colombia of Bra zilië zijn notiger. De boon haalt net als bij wijn de smaak uit de grond." De volgende stap is de ma nier van branden, wat meer hitte, wat korter of langer en daarna (niet onbelangrijk) op de juiste manier zetten. „Je bent net zo lang bezig met experimenteren tot je de smaak hebt die je wilt", zegt Clarijs. De koffie kreeg de naam 'Zeeuwse Branding', toepas selijk, maar hoe smaakt de koffie nu eigenlijk? „Ik heb twee soor ten. Windkracht 4 is een wat zach tere koffie. Die is eventueel ook ge schikt voor filterkoffie. Wind kracht 6 is meer uitgesproken, meer gedurfd." De koffie is vooral bedoeld voor de horeca. „Maar niet voor za ken waar met een druk op de knop een kop koffie wordt ge maakt. Het is een specialiteiten dingetje, je moet er de tijd voor ne men. Ze krijgen ook altijd een workshop van mij hoe de koffie moet worden gemaakt." En Clarijs gaat verder, want hij moet er niet aan denken dat zijn koffie in een kopje van een ander merk wordt geserveerd. Dus zijn er speciale kopjes met eigen logo gemaakt. „We hebben zelfs onze eigen suikerzakjes met rietsuiker. 'De koffieboon haalt net als bij wijn de smaak uit de grond' Ik zou nooit adviseren om suiker in je koffie te doen, maar als je dat wilt, gebruik dan rietsuiker. Dat is zachter dan kristalsuiker." De Zeeuwse Branding wordt op 19 maart gepresenteerd in café de Biet in Zierikzee. Daar is de kof fie gratis te proeven tussen 12.00 en 17.00 uur. Voor particulieren komt de kof fie te koop in de koffie- en thee winkel in Zierikzee en in een nieuw te openen winkel in Mid delburg. Verkoop in meer zaken sluit Clarijs niet uit. „Maar wel al leen in Zeeland, want het is een echte Zeeuwse koffie." ELLEMEET. Massa's papieren bloe metjes, rijkelijk versierde paar- denbillen en traditionele kle ding voor de berijders. De strao in Ellemeet liet zich weer van de mooiste kant zien af gelopen zaterdag. Het stralende zonnetje droeg daar zeker aan bij. De 52 rijders verzamelden zich op het dorpspleintje voor de traditionele keuring van de paarden en de rijders en de eer ste ronde door het dorp. Toen de paarden voor de twee de keer langs het plein kwamen blies de voorrijder op zijn hoorn en ging de tocht dan echt van start. Wat opviel was dat nage noeg alle rijders een cap droe gen, al dan niet verborgen onder de traditionele hoed. Vorige week viel een van de rijdsters in Noordwelle zo hard van haar paard dat de traumahelikopter ge alarmeerd moest worden. Toen is een dringend beroep op de rijders gedaan om vooral een cap te dragen tijdens de tocht, waaraan veel gehoor is ge geven. Nadat de benen van de paar den waren gewassen in zee keer den de paarden in de loop van de middag terug in Ellemeet waar ze werden binnengehaald met muziek. BURCH-HAAMSTEDE. Circussen die neer willen strijken in Burgh-Haamstede kunnen dit jaar terecht op een nieuwe locatie. De gemeente heeft vergunning gege ven voor het opzetten van de tent op het terrein naast camping Land zicht aan de Bouwmansweg in Haamstede en vlak bij de uitvals weg van Haamstede richting Zie rikzee. Het eerste circus dat naar de nieuwe plek komt, is circus Moscow. Dat komt in juli. Of er nog een tweede circus komt, is nog niet bekend. De circussen stonden eerder al tijd langs de Kraaijensteinweg, in de bocht naar de Oosterscheldeke- ring. MAANDAG 7 MAART 2016 door Melita Lanting die past bij de Zeeuw Rob Clarijs: Koffie begon voor mij a hobby, toen werd het passie en nu is 1 obsessie, foto Marieke Mandemaker Rob Clarijs, koffiebrander Koffie De paarden vertrekken voor de tocht richting het strand. Daar werden tra ditioneel de benen van de paarden gewassen in zee. foto Marieke Mandemaker door Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54