IwJd^/ffJzJrLril Mm uu fflj sSSrrS Beknotting persvrijheid brengt gesprekken over EU-lidmaatschap in gevaar 4 NIEUWS Europa trekt sprint naar cruciale asieltop Felle protesten in Turkije tegen het monddood maken van de grootste kritische krant, dagblad Zaman. 599,- 11 BRUSSEL. Europa heeft gistera vond een diplomatiek slotoffen- sief ingezet naar de wellicht span nendste dag in de slepende vluch- telingencrisis. Het dubbele doel, op twee toppen vanmiddag: Tur kije vastspijkeren op zijn belofte alle economische migranten te rug te nemen, en definitieve slui ting van de vluchtelingenroute over de Balkan. Als die twee slagen, krijgt de cri sis voor het eerst weer beheersba re proporties. Om de kans op suc ces te vergroten, bogen de 28 Euro pese ambassadeurs zich onder Ne derlands voorzitterschap over extra steun aan Griekenland. Dat is door de afgesloten Balkanroute ineens het eindstation van eind deze maand naar schatting al 100.000 vluchtelingen. Nog be langrijker was het aansluitende vooroverleg van kanselier Merkel en premier Rutte met de man die het lot van heel Europa in handen heeft: de Turkse premier Ahmet Davutoglu. Als hij vandaag be looft alle niet-asielzoekers terug te nemen, is Europa in één klap van een derde tot de helft van zijn migrantenstroom verlost. Of die oplossing er vandaag komt, durfde niemand gisteren hardop zeggen. ISTANBUL. De Europese Unie heeft haar zorgen uitgesproken over de brute overname van dagblad Za man door de Turkse autoriteiten. Dat 'brengt de vooruitgang die Turkije op andere terreinen heeft geboekt in gevaar", aldus eurocom missaris voor Uitbreiding Johan nes Hahn. Vlak voor de top over de vluch- telingencrisis, waarin Turkije wis selgeld eist voor het tegenhouden van asielzoekers richting Europa, werd de kritische krant mond dood gemaakt. Beteugeling van de persvrijheid brengt de door Tur kije verlangde gesprekken over het EU-lidmaatschap in gevaar. Het hele weekeinde waren er protesten in Istanbul. Betogers vin den dat Turkije in sneltreinvaart afglijdt naar een autoritair regime. Grondrechten als de vrijheid van meningsuiting en persvrijheid worden met voeten getreden, vin den ze, en justitie loopt aan de lei band van de regering van presi dent Erdogan. Ruim 70 procent van de kran ten en tv-zenders zijn inmiddels propagandakanalen van de rege ring. Een dag na de overname van Zaman, de grootste krant van het land, verscheen de 'vernieuwde' krant met alleen nog pro-Erdogan artikelen. Op verzoek van de conserva- tief-islamitische regering gaf een rechtbank in Ankara vrijdagmid dag opdracht een bewindvoerder aan te stellen bij de uitgeverij van de kritische krant. Dat ging ge paard met grof geweld van de op roerpolitie, traangas en rubberko gels. Veel lezers hadden zich uit pro test tegen de aanstaande overna me van hun krant opgesteld bij het gebouw van de redactie. Vrou wen vielen flauw door het buiten sporige gebruik van traangas of werden met bebloede hoofden af gevoerd. Kort nadat de bewindvoerder onder begeleiding van de oproer- De hoofdredacteur van Zaman werd ontslagen, inlogcodes onbruikbaar gemaakt en het digitale archief werd vernietigd politie het gebouw was binnenge gaan, werd de hoofdredacteur van Zaman ontslagen, de inlogcodes van de journalisten onbruikbaar gemaakt en het digitale archief vernietigd. De rechtbank gaf geen uitleg bij het besluit om een be windvoerder aan te stellen. Regeringsgezinde kranten maakten bekend dat de overname deel uitmaakt van onderzoek naar de staatsondermijnende activitei ten van aanhangers van Fethullah Gülen (74), met wie Zaman ban den onderhoudt. Deze invloedrij ke, in de VS wonende islamitische leider, was tot 2010 een belangrij ke bondgenoot van Erdogan en diens AK-partij. Hoogoplopende meningsverschillen in december 2013 tot een definitieve breuk. 12 dagen Makarska Riviera en Dubrovnik 12 dagen De ongerepte Hoge Tatra en Praag 12 dagen Rondreis Noord-West Spanje, de schatten van Galicië 12 dagen Rondreis Dalmatische kust Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! ii 1 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur www.bolderman.nl Tlirkse democratie onder druk door onze correspondent Mare Guillet Vertrekdata: 18 april/2,16,30 mei13, 27 juni etc. Vertrekdata: 2,30 mei27 juni25 juli etc. Vertrekdata: 18 april 9, 30 mei 20 juni etc. Vertrekdata: 18 april 2,16, 30 mei 27 juni etc li Vertrekdata: 11,25 april !9 mei 20 juni 4 juli etc Brochure en (Q318) 58 09 58 boekingen: Een vrouw is huilend ineen gezakt nabij het gebouw van het Turkse dagblad Zaman. Zaterdag werd het kan toon van de kritische krant, die nu onder cura tele staat van president Erdogan, onder zware politiebewaking hero pend. foto Ozan Kose/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4