Het seizoen van Ireen Wüst duurt paar maanden te kort (nog) niet goed genoeg voor de top Dirk Kuyt: penaltykoning van Nederland SPORT 9 De scenario's voor Oranje r - 'Het zou fantastisch zijn als ik in Amsterdam het allrounden kan afsluiten met een tiende wereldtitel' Jumbo aan te sluiten. Ireen Wüst volgde een dag la ter. Ook zij heeft nog geen zeker heid voor de komende seizoenen. En staat best open voor een her eniging met haar oude TVM- vriend, 'de grootste sportman van Nederland'. Kramer staat met zijn profes sionaliteit en kwaliteit op eenza me hoogte in Nederland. Zijn voormalig ploeggenoten vlogen uit, wilden zelf kopman of -vrouw worden. Maar in onzeke re tijden weten ze één ding zeker. Van trainen met Sven Kramer worden ze écht beter. 'Ik wil nu even nagenieten van dit toernooi. Voor mij is dit zilver met een gouden rand' simpelweg nog een inhaalslag ge maakt worden om aan te sluiten bij de top van de wereld. Tegelij kertijd heeft Nederland wel de po tentie om dat op langere termijn voor elkaar te krijgen: kennis, een vijver vol talent én motivatie. Je kunt de internationals geen gebrek aan geestdrift en ambitie verwijten. Eigenlijk zonder uit zondering. Iedere speelster heeft haar eigen verhaal. Neem links back Dominique Janssen (21). Ze speelde in Nederland nooit in een vrouwenteam, vertrok naar de Bundesliga en verliet afgelo pen zomer het vertrouwde Lim burg voor een profbestaan in Lon den bij Arsenal. Samen met de andere interna tionals Sari van Veenendaal, Danielle van de Donk en een Spaanse speelster delen ze een huis in Noord-Londen, vlakbij het trainingscomplex van de club. Natuurlijk ging het daarin de woonkamer over het ultieme doel: die Spelen in Rio. „Niet dat we elkaar gek hebben gemaakt, Het wordt voor de voetbalsters van Oranje een enorme klus om de Olympi sche Spelen van Rio de Janeiro te ha len. Een overwin ning is woensdag op Het Kasteel te gen Zweden sowie so een vereiste. Dat is al lastig ge noeg, maar Oranje is ook afhankelijk van het resultaat tussen Noorwegen en het al uitgescha kelde Zwitserland. Als Noorwegen niet wint van de Zwitsers, volstaat een zege van Oran je. Maar als de Noor se vrouwen 'ge woon' zegevieren tegen Zwitserland, moet Nederland met vijf doelpun ten verschil win nen van Zweden om kwalificatie voor Rio af te dwin gen. maar vrouwenvoetbal is een gro te olympische sport. Anders dan bij het mannenvoetbal ja." Dus speelt dat toernooi altijd in het achterhoofd. „Het is fantas tisch om in Londen te wonen. Ze ker de eerste maanden heb ik de stad ontdekt, maar uiteindelijk kom je toch in het ritme van spe len, trainen, rusten." Natuurlijk ook met Rio én het EK volgend jaar in eigen land als beloning. Door die eerste ambitie kan bijna een streep. Maar die laatste wedstrijd moet nog ge speeld worden, dus is het een beetje onzin om de hoop nu al op te geven, vindt Janssen. Ja, hoop. Dat is eigenlijk het enige waaraan de Oranjevrouwen zich nog kun nen vasthouden. COLUMN Diederik Smit Het moet maar eens gezegd: Dirk Kuyt is de penaltykoning van Nederland. Het voelt wat onwennig om het vast te stellen, want com plimenten aan Kuyt betreffen van oudsher zijn werklust, zijn onver zettelijkheid en zijn rol als oer- Nederlander. Zo hebben we het geleerd op school. Dirk Kuyt die tegen de Spanjaarden vocht, zijn vinger in de dijk stak en bij Lobith ons land binnenkwam. U kent het verhaal. Maar op strafschoppengebied is er bij Kuyt geen greintje Nederlan derschap te bekennen. De man schiet ze erin. Of het nu de halve finale van het WK is of de halve fi nale van de KNVB-beker. PSV kampt al enige tijd met een penalty-syndroom en nog niet zo lang geleden gold dat ook voor Feyenoord. Lex Immers, Tonny Vilhena en Graziano Pellè bleven elkaar falend afwisselen. Het Feye noord van nu heeft vele proble men, maar penalty's horen daar niet meer bij. Dit seizoen nam Kuyt er zes, allemaal op momen ten dat de wedstrijd nog niet be slist was. Hij miste er niet één. Bij strafschoppen is er bij Dirk Kuyt geen greintje Nederlanderschap te bekennen Kuyt presteert daarmee bedui dend beter dan het supertrio van FC Barcelona, de beste aanvalsli- nie ter wereld. Neymar nam dit seizoen tien strafschoppen en miste er vier. Luis Suarez nam er vier en miste de helft. Lionel Mes- si nam zes penalty's en ook hij kwam in de helft van de gevallen niet tot scoren. Toegegeven, naast twee gemiste strafschoppen zat daar ook nog die Cruijffiaanse penalty-assist op Suarez bij, maar toch. Danny Blind hoeft op het WK van 2018 maar één ding te doen om Louis van Gaal te overtreffen. Tijdens de finale, Nederland - Qa tar, 0-0 na 119 minuten: een dub bele wissel. Tim Krul voor Jasper Cillessen, vanzelfsprekend. Maar ook: Memphis Depay eruit en de 37-jarige Kuyt erin. Hij zal de win nende penalty binnenjassen. Mis schien zelfs nog wel in de verlen ging. BERLIJN. Wat had Ireen Wüst zich thuis voor de tv zitten opvreten, de eerste helft van het seizoen. Op het wonderijs van Calgary en Salt Lake werden geweldige races gereden en sneuvelden wereldrecords. En zij zat op de bank, mocht niet eens aan de we reldbekerwedstrijden méédoen. De na sleep van een hersenschudding ver stoorde haar voorbereiding en dus haar seizoen. Ze kon niet anders dan het accepteren. „Het werd één groot ge vecht met mezelf. En de tijd." Met Wüst wel als winnares. Van haar had het schaatsseizoen tot half april mogen duren. Want ze is helemaal te rug. Met het puntentotaal van afgelo pen weekeinde was ze op de laatste vijf WK's allround op laaglandbanen telkens kampioene geworden. Er was er in Berlijn alleen eentje die in de vorm van haar leven verkeert. Martina Sablikova (28) kon de opgelo pen achterstand van twee seconden op de afsluitende 5 kilometer ruim schoots goedmaken en kroonde zich voor de vierde keer tot 's werelds bes te allroundster. Wüst tekende voor 'zil ver met een gouden randje' en zag ploeggenote Antoinette de Jong naar brons schaatsen. Wüst sloot haar seizoen op een waardi ge manier af. Ze reed zaterdag een dijk van een 3 kilometer, onder de 4 minu ten. Sablikova had een nog scherpere tijd in haar mars, maar op de 1500 me ter was de Brabantse in een recht streeks gevecht wel de baas. De 1.54,83 betekende een baanrecord. En het volgende goede nieuws: vol gens Wüst 'kan het nog heel veel be ter*. Ze kan niet wachten om het ge vecht aan te gaan met Jorien ter Mors en de Amerikaansen Richardson en Bo- we op de 1500 meter. En weer met Sa blikova op de 3 kilometer. „Ik heb er al le vertrouwen in dat ik hun niveau ook in me heb." Het slechte nieuws: Wüst moet wachten tot volgend sei zoen. Komend weekeinde bij de we reldbekerfinale mag ze alleen de ploeg achtervolging rijden. Het zou haar daarbij een lief ding waard zijn als ze in april weer eens van een zorgeloze vakantie kan genie ten. Daarvoor is een handtekening no dig van een sponsor die zich tot en met de Spelen van 2018 aan haar zelf opgerichte ploeg conformeert. Voorals nog ontbreekt die partij. Wüst, die het team de eerste maanden deels zelf fi nancierde, is er behoorlijk druk mee. „Drukker dan goed voor me zou zijn. Geen geouwehoer is altijd beter. Maar ja, het is mijn project. Ik heb door die sores nu al twee jaar geen echte vakan tie gehad. Ik zie de eerste grijze haren. Maar dat kan ook MAANDAG 7 MAART 2016 Sven Kramer Sven Kramer De wereldkam pioenen allround van 2016: Sven Kramer en Martina Sablikova. foto ANP Ireen Wüst door Rik Spekenbrink Ireen Wüst foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38