Oranjevrouwen simpelweg gBQ1938H F^F Sven Kramer won de laatste jaren veel, maar kreeg soms ook op de broek. Nu heeft hij weer alles op orde. 8 SPORT WK ALLROUND Gehavend Oranje blijft Spanje voor Perfecte score Van Gerwen Nederland treft Rusland De Nederlandse turnmannen hebben met flinke marge ge wonnen van Spanje. In de in terland in Nijverdal was Ne derland met 342.60 punten te gen 333.70 duidelijk de beste in het eerste openbare optre den in voorbereiding op het olympisch kwalificatietoer nooi in april. Nederland moest het doen zonder Epke Zonderland en Jeffrey Wam mes en Casimir Schmidt. Bart Deurloo zette een persoonlij ke topscore neer van 89.35 punten. Het hoogste waarde ringscijfer (25.70) was voor rin- genspecialist Yuri van Gelder. Darter Michael van Gerwen kreeg zaterdag in Minehead bij de UK Open het publiek op de banken met een nine- darter oftewel een perfecte score. De 26-jarige Brabander, toch al nauwelijks af te stop pen, deed dit in de vierde ron de tegen de Engelsman Rob Cross (9-5). Zeven pijlen ver dwenen eerst in de triple 20, daarna eentje in de triple 19 en de afsluiting was een dub bel 12. In de legs voor en na zijn ninedarter gooide de we reldkampioen van 2024 ook de maximale score van 170 uit. Nederland moet het in juli in de Davis Cup opnemen tegen Rusland. De Russen wonnen dit weekeinde gemakkelijk van Zweden en strijden in de tweede ronde tegen het team van captain Jan Siemerink, dat een bye had voor de eerste ronde. Vrijdag wonnen de Russen al beide enkelspelen van de Zweden, zaterdag was het Russische team ook in het dubbelspel te sterk. Jevgeni Donskoi en Konstantin Krav- tsjoek klopten in Kazan Johan Brunstrom en Robert Lind- stedt met 6-3 7-6 (5) 6-3. BERLIJN. Ook twee overijverige Duitse beveiligers houden de we reldkampioen schaatsen niet te gen als die in de perstent even met de kranten gaat praten. Sven Kramer regisseerde dit weekein de in Berlijn niet alleen de we reldtitelstrijd allround, maar ook alles eromheen. Als vanouds. Titel nummer acht lijkt op het eerste oog another day at the office. Maar in dit goud zit meer verborgen. De 29-jarige Fries is weer de onoverwinnelijke Kra mer van een jaar of zes, zeven ge leden. En straalt dat ook uit, in di verse rollen. Er ontgaat Kramer in het Sportfo- rum van Berlijn weer helemaal niets. Als zijn oog zaterdag valt op een ongelukkige foto van pers bureau ANP, laat hij die direct uit het archief verwijderen. Is de ruimte voor de interviewtjes in de catacomben aan de krappe kant? Kramer verzet de afzetlin- ten wel even. Op de WK zelf heerst Kramer vanaf het allereerste moment. Als hij op zaterdagmiddag om kwart voor één zijn 500-metertijd (36,54) ziet, balt hij beide vuis ten. Zonder grote fouten maakt is de buit al binnen. En Kramer maakt op een allroundtoernooi nooit grote fouten. Een paar uur eerder twijfelde Kra mer nog even. De buizen van zijn schaatsen zijn na drie jaar aan ver vanging toe. Het beste wissel je van materiaal tijdens een wed strijd, weet Kramer. Maar het is ook een gokje. Toch doet hij het, zelfverzekerd van het gat dat gaapt tussen hem en de concur rentie. Het is even wennen en zorgt voor best wat spierpijn, maar het gaat goed. De perfectionist in Kra mer heeft na dag één toch een wat onbevredigend gevoel. „Ik had er hier natuurlijk meteen een klap op moeten geven", baalt de Friese van zijn tijd (6.14) op de 5 kilometer. „Als anderen steken la ten vallen, heb ik de kans om een nog dominanter toernooi te rij den. Dat verzuim ik." De één, Bart Swings, valt. De an der, Denis Joeskov, geeft er al na 500 meter de brui aan. De derde, Jan Blokhuijsen, wordt in de nacht van zaterdag op zondag ziek. Sverre Lunde Pedersen pakt zilver en verwacht dat hij vol gend jaar meer kans heeft om Kra mer te verslaan. Deed het er allemaal iets toe? Nee. Kramer was deze WK ge woon te goed voor iedereen. En dat is hij al sinds eind december. Alleen in Salt Lake City leed hij een nederlaag, die hem wel zijn wereldrecord kostte. Maar daarna ging het crescendo. „Het is een zeer geslaagd seizoen geweest. Al les is weer meer in balans. Maar het kan en moet nog beter." Het was een open sollicitatie. Jan Blokhuijsen gaf aan de voor avond van de WK aan prettig sa men te werken met zijn coach De- sly Hill. Maar nu teamsponsor Stressless heeft aangegeven te stoppen, heeft het zijn voorkeur om, twee jaar voor de Olympi sche Spelen, bij Team LottoNL- Zwemkampioenen Pieter van den Hoogenband en Ranomi Kromo- widjojo hadden voor dit kwalifica tietoernooi in een speciale video boodschap nog laten weten hoe mooi de Olympische Spelen wel niet zijn. Hun woorden hadden in druk gemaakt op de internatio nals van Nederland. Maar mis schien daarom echode de teksten zaterdagavond extra pijnlijk na in de catacomben van Het Kasteel in Rotterdam. De hoop op Rio is letterlijk nog niet vervlogen, maar de afstraffing tegen Noorwegen was confronte rend. De Noorse tegenstander werd op voorhand redelijk gelijk waardig ingeschaald, maar op het Spartaanse kunstgras was daar niets van te merken. Veel te groot was het klasseverschil. In kracht, techniek, maar vooral overtuiging. Natuurlijk, bondscoach Arjan van der Laan miste in elke linie een be langrijke speelster (Stefanie van der Gragt, Sherida Spitse en Lieke Martens), maar een verklaring voor de 4-r nederlaag mocht dat nooit zijn. Meetlat Steeds weer als de Oranjevrou wen een belangrijke wedstrijd spe len, haalt voetballend Nederland de meetlat erbij. Hoe goed zijn 'we' nu eigenlijk? Alles vliegt voor bij: van ongenuanceerde vooroor delen tot afgewogen zuivere beoor delingen. Dat eerste is een bijna onvermijdelijke reflex voor een sport waarin mannen historisch gezien altijd bepalend zijn. Maar de voetbalvrouwen hebben na tuurlijk recht op het laatste. En wat dat betreft: op de be langrijke momenten is het (te) vaak niet goed genoeg. Ook zater dag tegen Noorwegen. Er moet TURNEN DARTS TENNIS Alles draait weer om door Rik Spekenbrink SVEN, DE CONTROLEUR SVEN, DE PERFECTIONIST SVEN, DE KAMPIOEN SVEN, DE MAGNEET Dominique Janssen, Kelly Zeeman, Renée Siegers en Shanice van de San- den (v.l.n.r.) druipen af na de kansloze nederlaag tegen Noorwegen, foto ANP door Daniël Dwarswaard ROTTERDAM. Een olympisch ticket afdwingen wordt voor de voetbal sters van Oranje een hels karwei. Tegen Noorwegen liet de ploeg zien nog niet klaar te zijn voor zo'n groot mondiaal toernooi (kansloos 1-4 verlies). Tegen Zweden is er woensdag overigens nog wel een kans. Al kunnen de Oranjevrouwen zich eigenlijk maar aan één ding vasthouden: hoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37