TO©S Vincent maakt kering Klokhuis Werelderfgoed Waterschap bereid tot overleg over monument Verwant 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Staatssecretaris Van Rijn moet opstappen. Uw Mening r ONEENS paul kusters Kinderen maken herrie Portugezen bij Scalda Beveiliging kerncentrale column Marleen Blommaert Een zeer goede vriend is altijd wat somber over de mens in het alge meen. 'Hij leert nooit', volgens die vriend. Als we dan we weer eens in een der gelijke discussie verzeild raken, beweer ik altijd dat er wél voor uitgang is. Nou zal ik niet ontken nen dat mijn vooruitgangsgeloof de laatste tijd wel een tikje op de proef wordt gesteld, maar ik ben nog niet zover om het geloof in de toekomst overboord te gooien. Dat 'hij' nooit leert klopt mis schien toch wel bij nader inzien. Het blijkt dat het DNA van onze Big deal, denkt u misschien. Dat is dan vermoedelijk uw gorillabrein dat spreekt. mannetjes meer overeenkomt met dat van gorillamannetjes dan met dat van chimpanseemanne tjes. Big deal, denkt u misschien. Dat is dan vermoedelijk uw goril labrein dat spreekt. Gorilla's leren niet zo snel. Chimpansees daaren tegen wel. Overigens zijn beide apensoorten gemene schreeuwers, die óf vals hun agressie botvieren óf met bru te kracht. Dus de verwantschap van de mens met deze soorten, die pak hem beet tussen de 95 en 99 be draagt, is sowieso al droef De evo lutiebioloog wist verder nog te vertellen dat de mannetjeschim pansee wel geëvolueerd was in miljoenen jaren en de mannetjes mens eigenlijk niet. Zo. Ik verzin dit niet. Mannen, ik zou zeggen, grijp uw kans. Of probeer op zijn minst niet onder te doen voor die chimpansee. En de vrouwtjes dan? Geen idee, wij hebben geen Y-chromosoom, dus daar hield het verhaal van de evolutiebioloog op. Bij de apen wringt de vrouw zich in tal van bochten om maar nageslacht van de Grote Leider te mogen ontvan gen. Macht voor hen en voor hun nageslacht. Daar gaat het de vrouwtjesapen om. Ik zet de tv aan en zie een paar zil verruggen vechten. Ze gooien met modder. Ze spugen. Ze bijten elkaar. Wie is of heeft de grootste, wie het mooiste wijfje? De troep joelt en krijst. De verkiezings strijd is in volle gang. Ik kijk en denk: zou dat niet wat aan de voorzichtige kant zijn, 95 tot 99 procent? Vrouwendag is niet meer nodig. 257 reacties toosenhenk.nl D AVONTUURLIJKE VAKANTIES IN TREK Leerlingen van 69 Zeeuw se scholen maken donder dag om 10.30 uur een mi nuut lang herrie op het schoolplein. Ze doen mee aan de actie 'Wij trekken aan de bel' van het Liliane Fonds. Het fonds vraagt aandacht voor onderwijs aan kinderen met een handicap in ont wikkelingslanden. 23 mil joen kinderen kunnen niet naar school. Op de Bis schop Ernstschool in Goes is wethouder Derk Alsse- ma aanwezig. In het hele land doen 720 scholen mee aan de actie. Twaalf Portugese studen ten volgen komende week lessen bij de toerisme-op- leidingen van mbo-school Scalda. Hun bezoek is onderdeel van een uitwisselingspro ject. De Portugezen maken onder meer kennis met Middelburg, Amsterdam, Neeltje Jans, Renesse en Veere. Ze overnachten bij gastgezinnen in Middel burg. In april gaat een groep Scalda-studenten naar Portugal. De Partij voor Zeeland (PvZ) wil dat ook de kern centrale Borssele bewaakt wordt. De Statenfractie van de PvZ pleit hiervoor bij Ge deputeerde Staten, nu Bel gië 140 militairen inzet om kerncentrales en andere plekken waar met nucleair materiaal wordt gewerkt te bewaken. GS zouden dit bij de landelijke overheid moe ten aankaarten. Mensen Het televisieprogramma vroeg kijkers om het - in hun ogen - mooiste of meest bijzondere na tuurgebied, gebouw, dorp, stad of landschap van Nederland voor te dragen voor de prijs. Vincent was al een paar jaar onder de indruk van de kering. „Mijn vader liet me oude kran ten lezen en ik heb ook filmpjes op internet bekeken. De Storm vloedkering is bijzonder, omdat hij een deel van Zeeland en Noord-Brabant beschermt tegen het water. Op andere plekken in de wereld hebben ze zoiets niet en daar overstroomt het land elk jaar. En de dam kan ook nog open en dicht. Daardoor kunnen er zeehonden, mossels en kok kels nog gewoon in de Ooster- schelde leven." Vincent is ook wel eens op de kering geweest. „Hij is heel erg groot. Ik dacht: 'hoe hebben ze zoiets kunnen bouwen en kunnen bedenken?' De leerling uit groep 6 van ba sisschool Sint Bavo in Oostburg was één van de twintig jonge Klokhuiskijkers die zaterdag wa ren uitgenodigd in de Van Nelle- fabriek in Rotterdam. Vincent was beduusd toen hij ineens op het podium geroepen werd en de prijs in ontvangst mocht nemen van Boris van der Ham, voorzitter van de Stichting Werelderfgoed Nederland. „Ik wist niet zo goed wat ik moest zeggen, maar ik vind het heel leuk dat er iets uit Zeeland ge wonnen heeft." Als prijs mag Vincent alle we relderfgoederen in Nederland be zoeken. De kering won van on der meer van de Afsluitdijk, Het Anne Frank Huis en het Sprook jesbos van de Efteling. De win- 'Toen ik daar stond, dacht ik: hoe kunnen ze zoiets bouwen?' naar werd gekozen door een offi ciële jury. Bij de stormvloedkering komt een kunstwerk te hangen van Mohana van den Kroonenberg. Dit is een speciale Klokhuisver sie van het kunstwerk dat bij alle werelderfgoederen in Nederland hangt. Het Monument voor de Verdron ken Dorpen, ontworpen door de Amsterdamse kunstenares Lydia Schouten, staat sinds 2009 op de zeedijk bij Colijnsplaat. De pro vincie is eigenaar, maar die wil af van het gedenkteken, omdat zij vindt dat het beheer en het onderhoud een zaak van de loka le overheid zou moeten zijn. De gemeente Noord-Beveland staat echter niet te springen om het monument over te nemen en heeft ook op de rol van het waterschap gewezen. Dat erkent, in antwoorden op vragen van de fractie van Water Natuurlijk, dat het een rol zou kunnen spelen, aangezien het toenmalige water schap Zeeuwse Eilanden destijds ontheffing heeft verleend. „Het dagelijks bestuur geeft zich re kenschap van de verantwoorde lijkheden van zijn voorgangers bij de gebeurtenissen die reden waren voor het oprichten van het monument." Toch is het waterschapsbe stuur niet van plan zelf actie te ondernemen om de kwestie uit de impasse te halen. „Het dage lijks bestuur is bereid om in over leg te treden met het provinciaal bestuur en het gemeentebestuur van Noord-Beveland als zij hier voor een formeel verzoek ont vangt. Tot dusver is dit verzoek niet ontvangen." VAN DE VOOR PAGINA HUH? WAAROM S &E SAFARI PLOTS OERWOUC» SELUItsEM. VLISSINCEN MIDDELBURG MIDDELBURG VLISSINGEN Johan Derksen maakt muziek in CCXL Theater Johan Derksen en de pio niers van de Nederpop staan komende zaterdag in het CCXL Theater in Vlissin- gen. Derksen is bekend als voetbalanalist, maar in CCXL maakt hij muziek, sa men met onder meer de Haagse band The Clarks, de legendarische zangers van The Golden Earrings (Frans Krassenburg), The Shoes (Theo van Es) en Johnny Kendall and the Heralds (Johnny Kendall). door Cornelleke Blok DRAAIBRUG. Dankzij Vincent Roe lans (10) uit Draaibrug is de Stormvloedkering zaterdag be kroond tot 'Het Klokhuis Wereld erfgoed'. Vincent Roelans, Draaibrug Woensdag (18.23 uur op NP03) be gint Het Klokhuis een serie over we relderfgoederen in Nederland. door Rolf Bosboom COLIJNSPLAAT. Waterschap Schel- destromen voelt zich medeverant woordelijk voor het Monument voor de Verdronken Dorpen. Toch neemt het niet zelf het initiatief om een oplossing te vinden voor het monument. Vincent Roelans uit Draaibrug kreeg de prijs uitgereikt door Boris van der Ham (rechts), voorzitter Stichting Werelderfgoed Nederland, foto NTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2