Kloosteropdracht zat Mol Klaas heel erg dwars Vrolijke Paas wijnen CULTUUR SHOW 23 onderdeel van de lichtshow. „We heb ben altijd al graag gebruikgemaakt van de laatste mogelijkheden op het ge bied van videoschermen, lasers en lichtshows", zei zanger Bellamy aan de vooravond van de tour. Om de drones te mogen gebruiken, moesten de ontwerpers eerst nog wel voldoen aan een aantal veiligheidsei sen. De Nederlandse software draagt er volgens ontwerper Metcalfe zorg voor dat de vliegende machines elkaar niet raken. De superieure techniek dreigt intus sen wel de aandacht af te leiden van de muziek en, misschien voor de band leden nog wel erger, het idee daarach ter. Het album Drones is immers een aanklacht tegen de technologisch hoogstaande manier van tegenwoordi ge oorlogsvoering. Bellamy verklaarde in interviews bang te worden van dro nes, op grote afstand bestuurd, die ge richt mensen om het leven brengen. Hij stelde zich bij het schrijven van de nummers op Drones voor dat de Ameri kaanse president Barack Obama 's och tends met behulp van een computer even wat kill decisions maakt, voordat hij aan de rest van zijn dag begint. Het voor Bellamy beangstigende idee dat de macht over leven en dood steeds meer bij machines komt te liggen, in spireerde hem. In dat licht bezien is de naar technologische perfectie neigende show haast een tegenstrijdigheid. De afhankelijkheid van de technolo gische omlijsting maakt Muse, dat vo rig jaar Pinkpop nog aandeed, kwets baar. Zo moest de band optredens in Las Vegas en San Diego uitstellen we gens 'logistieke en technische proble men' en in Houston daalde begin de cember een van de drones tot in het pu bliek, overigens zonder schade aan te richten. Een dag later bleek in Dallas dat probleem nog niet verholpen en werd het optreden na een paar uur ver traging uiteindelijk zonder drones afge werkt. Gelukkig, zo valt te lezen in de inter nationale concertrecensies, biedt Muse meer dan alleen show. De muzikale be oordelingen van de bombastische rock van het driemanschap zijn over het al gemeen dik in orde. Met of zonder dro nes. Superieure techniek dreigt wel aandacht af te leiden van de muziek „In het begin wel. Maar ik kwam vooral mezelf tegen. Vooraf doe je mee aan allerlei psychologische testen. Ik heb na die ene hint een van die psychologen gebeld voor advies. Hij beaamde dat alles wat mij een goede programmamaker maakte, zich even tegen me keer de. Ik moest mezelf vooral niet kastijden. Het gevoel verdween ge lukkig snel weer. Nog altijd meer dan de helft van Nederland dacht dat iemand anders de Mol was. En veel mensen waren ook heel blij dat ze eindelijk een keer op de goe de Mol zaten." „Dat was bij tijd en wijle best pittig. Zeker omdat het zo'n leuke groep was, had je soms ook zin om even je hart te luchten. Ik had wel de ma kers om me heen, maar die spreek je zo in het geheim dat je niet de tijd hebt even een boom op te zet ten. Je doet dit toch voornamelijk alleen." „Met een kater. Wel van een erg gezellig feestje na de uitzending. Ik kon eindelijk ontspannen me zelf zijn en mijn ervaringen delen met oud-Mollen die over al rondliepen. Ik moet vandaag mijn telefoon nog even bijwerken. Er staan nog zo'n driehon derd berichten open! Overweldigend te zien hoeveel mensen idolaat zijn van dit programma." „Ja man! Begin dit seizoen was er die kloosteropdracht met een hint die veel kijkers doorhadden en ik dacht: dit loopt volgens mij niet zoals het hoort." Hij verwijst naar een veelbespro ken hint in aflevering 3 met de ti tel 'Het Laatste Woord... Letterlijk' waarin oud-Mollen als Susan Vis ser en Anne-Marie Jung ieder cryptische aanwijzingen gaven in een oud klooster. Wie de laatste letters van hun laatste woorden - 'molboek', 'oordeel', 'legenda', 'contra' en 'focus' - in volgorde achter elkaar zette, las 'Klaas'. Het was voor menig Molloot hét teken aan de wand. Vooral vanwege de geforceerde aanpassing van het woord 'molboekje' in 'molboek'. „Dat was zo'n in your face aanwij zing, dat ik even dacht dat het een gelopen race was. Ik ben zelf tv-maker en ik voelde de behoefte om in te grijpen, om op wat voor manier dan ook het publieke de bat te beïnvloeden. Maar dat ging natuurlijk niet. Het was een soort beroepsdeformatie waar ik niet zo veel plezier aan beleefde." Bestel nu op pzc.nl/wijn Pasen proefpakket: NI^OO Geen 18, geen alcohol MAANDAG 7 MAART 2016 Muse Drones World Tour, Ziggo Dome, van avond, woensdag en donderdag. De Britse band Muse tijdens een optreden in Brussel. Deze week is de band in Nederland. foto Paul Bergen door Gudo Tienhooven Klaas van Kruistum (39) mag na bijna tien maanden pokerface ein delijk van de daken schreeuwen dat hij dé Mol is. De tv-presentator is eerlijk: het was een onvergetelijk avontuur, maar de rol van meester- bedrieger in Wie is de Mol? was niet altijd een plezierige. Hoe eenzaam was het Mol-zijn in een kandidaten- groep waar iedereen zo goed met elkaar klikte? Hoe werd je vanochtend wakker? Blij dat het achter de rug is? Je begint er opvallend genoeg zelf over. Het 'Mollen' gebeurt ook deels achter de schermen door de makers. Was je boos op ze? Klaas van Kruistum foto Bart Maat IEDG NOEGE CHARDONNAY lx Villa Trevi Prosecco DOC Treviso Spumante Extra Dry lx Pierre Baptiste Pays d'Oc IGP Chardonnay Oaked 2014 lx Santa Bella Syrah-Malbec Gran Reserva Mendoza Valley 2014 lx Cerro Anon Rioja DOCa Crianza 2013 lx Goedgenoegen Rose WO Western Cape 2015 lx Peter Flemming Estates California Merlot 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24