maestro Pure en authentieke 1929-2016 22 Een podium dat in een uur tijd ronddraait en vliegende drones. De Britse rockband geeft deze week een masterclass concertbeleving in de Ziggo Dome. Zangeres Leona Philippo beste dirigent in Maestro 2016 Van Veen niet voorgoed weg Media Entertainment nares. Behalve de verplichte com positie mochten de finalisten op de slotavond een stuk naar eigen keuze uitvoeren. Beiden kozen voor werk van de Amerikaanse (film)componist John Williams: Boom voor het thema van de speelfilm Jurrasic Pare, Philippo voor de muziek van het bioscoop succes E.T. Al snel werd duidelijk dat Philippo de jury het meest imponeerde. „Je nam me mee naar een andere planeet", prees jurylid Dominic Seldis haar. En zijn collega Vincent de Kort: „Leona, je hebt het allemaal." 'Houd op. Ik wil er niets over horen' Je moet ervan houden. Een con cert met technologisch vrijwel perfect getimede effecten. Een bombastische combinatie van ge luid, licht, beeld, een rond draaiend podium en.vliegende objecten. Niet voor niets kreeg de Drones World Tour de naam van het vorig jaar verschenen album Dro nes. Met software van Nederlandse ma kelij worden de onbemande drones be stuurd die op meerdere momenten tij dens het concert door de arena vliegen. Niemand zal ontkennen dat zanger Matt Bellamy, drummer Dominic Ho ward en bassist Chris Wolstenholme samen met ontwerper Oli Metcalfe knap werk hebben afgeleverd. „Het is onze versie van The Wall", refereerde Bellamy op de radio bij de BBC aan het U2 bood al een visueel hoogstandje, maar Muse gaat verder legendarische project van Roger Wa ters. Wie deze week een van de drie uit verkochte concerten bezoekt, beleeft een audiovisueel spektakel dat in Ne derland zelden is vertoond. De drones dragen daaraan bij, maar er is meer. Muse heeft gekozen voor een podium in het midden van de zaal, met aan twee kanten een uitloper in de vorm van een pijl. Het middelste, cirkelvor mige deel draait in een uur tijd de klok rond. Het idee van een lang podium dat de zaal in de lengte doorsnijdt, lijkt op wat U2 deed in de laatste tour. Ook de Ieren boden visueel spektakel, maar Muse gaat een stap verder. De video- wall die U2 gebruikte, is bij Muse een rij grote, transparante doeken waarop beelden worden geprojecteerd. Het po dium zelf is bovendien een wezenlijk met de Nederlandse klavecinist en organist Gustav Leonhardt al le, ruim tweehonderd cantates van Johann Sebastian Bach op - een gedenkwaardige onderne ming die de muziek van Bach prachtig conserveerde. Hij werk te veel en graag met het Konink lijk Concertgebouworkest (KCO), dat hem in 2000 benoem de tot ere-gastdirigent. Vermaard waren zijn uitvoeringen van de Johannes- en Matthaus Passion tussen 1975 en 1989. Het KCO was zijn eerste gezelschap dat wel met 'eigentijdse' instrumen ten speelde. Zijn bijzondere interpretaties van componisten als Beethoven, Bruckner, Schubert en Johann Strauss jr. behoren tot de mooi ste uitvoeringen ooit verschenen. Televisiekok Rudolph van Veen (49) blijft ondanks zijn plotse linge vertrek bij 24Kitchen wel te zien op het kookkanaal dat hij in 2011 zelf lanceerde. Moge lijk zelfs met nieuwe program ma's, zegt een woordvoerder van FOX, sinds eind 20t4 volle dig eigenaar van de zender. „Ru dolph zei een halfjaar geleden dat hij zijn vleugels breder wil uitslaan", zegt de woordvoer der. „Die ruimte willen we hem geven. Als er nieuwe projecten komen die voor beide partijen interessant zijn, valt daarover te praten." Vandaag begint een ver se serie van Rudolphs program ma Bakery. Zangeres Leona Philippo is win nares geworden van Maestro 2016. Een grote verrassing was het bepaald niet dat ze de finale won en daarmee beslag legde op de Gouden Baton. Want hoezeer medefinalist Daan Boom tijdens de apotheose ook boven zichzelf uitsteeg, de voor een liefhebber uitzonderlijk getalenteerde Leo na Philippo lag al acht weken op koers voor de eerste plaats. Met in totaal 253 punten (gegeven door de jury, het orkest en de kij kers thuis) tegen 92 voor Daan Boom, werd ze overtuigend win- 'Code M' boert goed in buitenland De Nederlandse jeugdfilm Code M doet goede zaken in het bui tenland. De film met in de hoofd rollen Raymond Thiry, Derek de Lint, Beau Schneider en Senna Borsato, is inmiddels verkocht aan vijf landen, waaronder Tur kije en Brazilië. Ook in Frankrijk wordt de film in de bioscoop uit gebracht. Bovendien is Code M geselecteerd voor tien festivals over de hele wereld, waaronder het prestigieuze Toronto Interna tional Film Festival. Dat heeft producent Bijker Film Tv be kendgemaakt. Charlie Sheen wil alimentatie verlagen Omdat hij maandelijks geen aan deel meer krijgt van de winst van zijn hitserie Two and a Half Men, wil Charlie Sheen in de rechtbank afdwingen dat zijn ali- mentatiekosten fors omlaag gaan. De acteur heeft een twee ling met zijn ex Brooke Mueller. Sheen betaalt nu 55.000 dollar per maand. Hij zegt dat zijn inko men is gedaald van 600.000 naar 167.000 dollar per maand. Er zijn weinig orkesten waar Harnoncourt niet als gastdirigent optrad. Hij gold als een van de grootste muzikale leiders van de ze tijd. Hij studeerde in Wenen en was onder de grote Herbert von Karajan cellist in de Wiener Symphoniker. In die tijd richtte hij met zijn echtgenote, de violis te Alice Hoffelner, het ensemble Concentus Musicus Wien op. Met het gezelschap voerde hij fe Nikolaus Harnoncourt met name barokmuziek uit op ko pieën van instrumenten uit dat tijdvak. Zijn hang naar het au thentieke typeerde hem. In die zin was en bleef hij een purist. Zo nam hij tussen 1971 en 1990 Chantal Janzen 'beste presentator' Chantal Janzen heeft zaterdaga vond tijdens de opname van het tv-programma It takes two het TV-Beeld voor de beste presenta tor van 2016 ontvangen. De tv-beelden zijn de Nederlandse televisievakprijzen waarmee ma kers en bedenkers uit de indus trie elkaar jaarlijks eren. Janzen kreeg de onderscheiding van Trijntje Oosterhuis, die haar 'overviel'. Rockster Noel Gallagher wil niet dat dochter Anaïs vriendjes ter sprake brengt Cultuur door Alexander van Eenennaam TV-KOK FILM TV door Arno Gelder Hij beëindigde vorig jaar zijn rijke carrière, want Nikolaus Harnon- court wist dat hij ernstig ziek was. Zaterdag overleed een van de grootste dirigenten van deze tijd op 86-jarige leeftijd. Rudolph I van Veen I foto Marlies j^Wessels TV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22