Janssens schildert prachtig en ongrijpbaar Pianotrio met passie en rijpheid FZC Rijkswaterstaat investeert dertig miljoen euro Bij Terneuzen wordt een huzarenstukje verricht. Terwijl de scheepvaart gewoon doorgaat, worden de West- en Oostsluis klaargestoomd voor de toekomst. I 16 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0139910 Op haar gisteren geo pende expositie in Ga lerie Gerritse toont Andrea Janssens (1953) zes schilderijen en vijf objecten. Ze zijn prachtig en ongrijpbaar. Prachtig, in de zin van verleide lijk, oogstrelend. Ongrijpbaar, om dat ze niet beantwoorden aan een bepaald schoonheidsideaal en evenmin hun betekenis zo maar prijsgeven. Het werk start meestal met en kele lijnen in acrylverf die Jans sens neerzet op een op de vloer liggend doek. In de lijnen tekent zich vaak een lichaam af of een deel ervan. De lijnen krijgen gezel schap van de kleur. Naast 'ge woon' met een kwast verf opbren gen, zie je sporen van vegen, vloeien, spetteren en deppen. De compositie groeit vanuit een com binatie van emotie en intuïtie, met als uiteindelijk bepalende fac tor schilderkunstige kwaliteit. Voor Andrea Janssens zijn schil deren en leven één geheel. In haar werk reflecteert zij op haar en hét bestaan. Schilderen is het schep pen van een eigen wereld. Het on derzoeken en leren kennen van die wereld. In het innerlijk erva ren schuilt de essentie. Zo is reflec teren geen rationeel beschouwen, maar zo diep mogelijk doordrin gen in het onbewuste. Vanuit het verlangen vrede te hebben met het leven. En de vreugde te sma ken in het op het leven gewonnen beeld iets te hebben gezien dat aan het wezenlijke ervan raakt. Uiteindelijk heeft alles te ma ken met verhoudingen. Vreugde en verdriet, orde en chaos, kracht en onzekerheid, ruimte en invul ling van ruimte. Die verhoudin gen krijgen vorm en vooral kleur. De aanleiding voor een werk kan persoonlijk zijn, maar een schilde rij van Janssens heeft het in zich een universeel kader te zijn voor het stilststaan bij het leven. Je kunt er je eigen ervaringen in her kennen en in dialoog met het kunstwerk je opvattingen scher pen. In 'Wings of liberation' zie je leven en dood terug in oranje en roze naast paars en grijs. De kracht en de kleur van leven in al zijn facetten bruist het beeld bin nen en werpt een troostend licht op de dood. De objecten maakte Janssens samen met collega Ellen van der Made. In de bouw gebruik te 'stempels' zijn het statief van speelse constructies bestaande uit alledaagse en wat minder alledaag se voorwerpen die de fantasie prikkelen. In Wings of liberation zie je leven en dood terug in oranje en roze naast paars en grijs. Galerie Gerritse toont verder al tijd sieraden. Naast werk van Ina Sponselee is er nu tijdelijk een pre sentatie met werk van Anneke de Vries. Haar sieraden in natuurlijke materialen zoals hout en soep been, gecombineerd met zilver en koper zijn kleine, sobere, maar ge raffineerde sculpturen die je nog kunt dragen ook. TERNEUZEN. Het moest nu gebeu ren, de modernisering van de West- en Oostsluis bij Terneuzen. Sinds enkele maanden zijn de werkzaamheden in het veld volop bezig. „We hebben het onderhoud in tijd vooruitgeschoven", vertelt Jos Geluk, omgevingsmanager bij Rijkswaterstaat Zee en Delta in Middelburg. „Nu is het echt nodig dat er iets aan gebeurt, voor de be trouwbaarheid richting de scheep vaart." Rijkswaterstaat kan zich eigen lijk nooit permitteren dat een sluis onverwacht uitvalt. In Terneuzen ligt dat de komende jaren nog ge voeliger. Het werk aan de grote Nieuwe Sluis bij Terneuzen begint volgend jaar en zal tot 2021 duren. Om de Nieuwe Sluis te kunnen bouwen, moet één van de drie be staande sluizen, de Middensluis, buiten bedrijf worden gesteld. De capaciteit om schepen te schutten neemt tijdelijk af. „Voordat de bouw van de Nieuwe Sluis begint, moeten de West- en Oostsluis daarom tiptop in orde zijn", stelt Martin Oosse. Hij is als hoofd dis trict Zuid van Rijkswaterstaat Zee en Delta verantwoordelijk voor het Terneuzense sluizencom- plex. De werkzaamheden aan de West- en Oostsluis zijn veelom vattend. De aandrijving, bestu ring en bediening van beide slui zen worden compleet ver nieuwd. Wie de laatste maan den wel eens over één van de bruggen van de Westsluis heeft gereden, heeft gezien hoeveel (graafjwerk daarbij komt kijken. En dat is nog maar het spreek woordelijke topje van de ijsberg. De installaties voor de bedie ning van de vijf sluisdeuren, de twee bruggen, het spuien van Kanaalwater naar de Wester- schelde en het nivelleren van het waterpeil in de sluis zijn aan het oog onttrokken. Juist daar moet het meeste werk aan ge beuren. Een belangrijk onderdeel van de modernisering van de twee sluizen bij Terneuzen is dat ze ook klaar worden gestoomd om eind dit jaar van afstand be diend te worden. De nautische verkeerscentrale aan de Wester- schelde is daarvoor al uitgebreid. Rijkswaterstaat heeft met het ombouwen van sluizen voor be diening op afstand de afgelopen jaren veel ervaring opgedaan. Vier kleinere sluizen, onder meer de Zandkreeksluis tussen het Veerse Meer en de Ooster- schelde en de Grevelingensluis bij Bruinisse, zijn tussen 2004 en 2009 omgebouwd. Ze wor den sindsdien bediend vanuit het Topshuis op het vroegere werkeiland Neeltje Jans bij de Oosterscheldekering. De Kreek- raksluizen in het Schelde-Rijnka- naal bij Rilland zijn vorig jaar on derhanden genomen, de eerste beroepsvaartsluizen in Neder land die op afstand worden be- Het Pianotrio Busch: Christine Busch/ viool, France Sprin- guel/cello en Jan Vermeulen/pianoforte speelt op periode instrumenten en daar door klinkt de muziek anders en zachter. De musici vormden een totale harmonische eenheid en de muziek die zij speelden was be zonken en gerijpt. In de Sonatensatz D28 van Schubert vielen de stevige accen ten op. Het jeugdwerk dat slechts uit een deel bestaat schreef hij toen hij 15 was. Het decoratieve van de compositie en de mooie melodielijnen kwamen prachtig uit. De 3 Romanzen van Clara Schumann zijn decoratieve werk jes waarin piano en viool elkaar goed aanvullen. Qua compositie doen zij onder voor de 3 Phantasiestücke van Robert Schu mann. Dit werk is evenwichtiger en knap geschreven. De cello zong de vloeiende melodie en dialogeer- de krachtig in het levendige twee de deel. Vermeulen en Springuel vormen een super duo Werkelijk schrijnend mooi werd het Pianot rio in Es D929 van Schubert ver tolkt. Het samenspel was schitte rend, sprankelend en er werd al tijd aandacht besteed aan de afwis selingen qua ritme en dynamiek. De tragiek van het werk kwam in dringend over. Het publiek kon ge nieten van de vele klankkleuren vanwege de modulaties, de canon in het robuuste scherzo en het dro merige thema van het trio. In het lange slotdeel (Allegro moderato) werd de strijd tussen het vrolijke beginthema en de terugkerende tragische passage intrigerend. He lemaal in de geest van Schubert eindigde dit werk in majeur. KUNSTBESCHOUWING door Nico Out T/m 23/4. Galerie Gerritse, Londense- kaai 19, Middelburg. Vr. en za. en 1e zo. v/d mnd. 13.00 - 17.00 uur. Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 - 12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. t Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Sluizen krijgen Voor de vele ka bels voor de bedie ning van de West- sluis zijn betonnen kabelgoten aange legd, wat wel zo ge makkelijk is bij on derhoud. foto Adri van de Wege door Harmen van der Werf Het onder Pana mese vlag varende vrachtschip Lefkes (bijna 180 meter lang en 28 meter breed) passeert zondag de Terneu zense Westsluis 'in verbouwing' op weg naar de haven van Gent. foto Ronald den Dekker RECENSIE door Jeanette Vergouwen France Springuel en Jan Ver meulen. Muziekpodium Zeeland Werken van Schumann en Schubert. Door Pianotrio Busch, Springuel, Ver meulen. Gehoord zondag 6 maart in St. Jacobskerk in Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16