Denk niet wit of zwart, maar grijs Prinsen en prinsessen doen mee aan benefietactie 'De Hollandse 100' 10 NIEUWS Om geld in te zamelen voor lymfklierkanker, kreeg prins Bernhard hulp van zijn familie. Ze is toch al 73, maar 12 ki lometer schaatsen is voor prinses Margriet geen enkel probleem. Al thans, niet na de serieu ze trainingsarbeid van de afgelopen maanden. Bij gebrek aan natuurijs op de Veluwe toog ze 'vier, vijf keer' naar De Scheg in De venter, vanuit Paleis Het Loo bezien de dichtstbijzijnde kunstijsbaan. Daar reed ze rondje na rondje, om in vorm te komen voor de benefietactie van haar zoon, prins Bernhard: De Hollandse too. Daarover straks meer. Eerst toont de prinses haar fitheid met een sprintje, juichend holt ze naar een groepje mannen toe, die ze uitgelaten knuffelt. Het zijn prins Pieter-Christi- aan, één van haar zoons, maar ook de twee mannen waarmee hij net 10 ki lometer schaatste. „Dat zijn de artsen die Bernhard zo ontzettend goed ge holpen hebben in het AMC", legt prinses Margriet even later uit. Wie ben je als ouder meer dankbaar dan de medici die je doodzieke kind gene zen? Niemand, als je het prinses Mar griet hier vraagt - op een ijsbaan in Flevoland op zondagochtend. Bij de tweede zoon van haar en Pieter van Vollenhoven, prins Bern hard, werd drie jaar geleden lymf klierkanker vastgesteld. Na een reeks taaie behandelingen genas de onder nemer, die toen tot zijn verbazing ontdekte dat er nog geen fonds be stond om geld in te zamelen voor on derzoek naar deze vorm van kanker. Dat is er nu, op initiatief van de prins, wel: Lymph&Co. Om geld in te zamelen voor onderzoek deden hon derden stevig gesponsorde sportieve- lingen gisteren mee aan De Holland se 100: eerst 10 kilometer schaatsen op de buitenijsbaan (FlevOnice), daar na 90 kilometer fietsen langs het Ve- luwemeer. Niet-fietsers, zoals zijn moeder (rugnummer 487), kunnen ook deelnemen aan een familie-esta fette op de schaats. De complete 'Apeldoornse' vleu gel van de Oranjes is naar de polder afgereisd voor het goede doel: Bern- 'Heerlijk, die zwetende koppen. Ik heb prachtige foto's van je, jongen' hards ouders, echtgenote prinses An nette en hun kinderen Isabella, Sa muel en Benjamin, maar ook zijn drie broers. „De ziekte hebben we met z'n allen beleefd, dit gelukkig ook", merkt prins Bernhard op. Hij schaatst zelf niet mee, om zijn linker been zit een brace. „Dat heeft niets met de ziekte te maken, maar alles met dit evenement. Tijdens het trai nen op de ijsbaan heb ik mijn knie banden ingescheurd." Samen met twee vrienden haalt zijn jongste broer, prins Floris, bijna roo.ooo euro aan donaties binnen in een feloranje jack. Opschrift: Voor Willemijn. „Een erg verdrietig ver haal", zegt de prins. „Een zakenpart ner van één van ons heeft zijn 12-jari- ge dochter Willemijn verloren aan de- ze ziekte. We hebben zijn toestem ming dit voor zijn dochter te doen." Tussen het schaatsen en fietsen door warmt prins Floris zich op met een kop thee, als zijn vader hem om helst. „Heerlijk, die zwetende kop pen. Ik heb prachtige foto's van je, jongen." Met zijn imposante fototoe stel op de borst en Swarovski-verre- kijker voor zijn bril, volgt Pieter van Vollenhoven de verrichtingen van zijn familieleden. Hij en zijn echtge note zeggen 'diep onder de indruk te zijn' van alle verhalen van patiënten en overlevers. En ze zijn trots op zoon Bernhard. Z'n vader: „Het is zo makkelijk gezegd: je moet de moed niet opgeven. Maar je dient de moed wel zelf omhoog te houden. Dat heeft hij gedaan, werkelijk waar." Ze hadden 'ja' gezegd voordat ze zich goed realiseerden wat het inhield. Studenten van de Universiteit Utrecht zoeken nu naar oplossingen om het geweld dadig extremisme in Nederland, en wereldwijd, in te dammen. De aanleiding: een wedstrijd van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Ame rikanen hopen dat jongeren een beter antwoord hebben op het groeiend aantal mensen dat zich aangetrokken voelt tot geweldda dig extremisme dan wat tot nu toe is geprobeerd. Daarom be dacht Buitenlandse Zaken een in ternationale wedstrijd, waarbij 45 universiteiten campagnes op socia le media bedenken. De Universiteit Utrecht is de enige Nederlandse universiteit die meedoet. De Amerikanen moes ten er wel wat voor doen om terro- rismeonderzoeker Jacco Pekelder zover te krijgen. Uiteindelijk be sloot de hoogleraar de opdracht aan te nemen. Dus bivakkeren 21 studenten al wekenlang op de zol derkamer van een universiteitsge bouw om een goede campagne te bedenken. „Wij denken dat mos limjongeren een vertekend beeld hebben van het maatschappelijk debat", vertelt studente Dorine van de Klashorst. „Ze horen alleen extreme geluiden van jihadisten die aanvallen uitvoeren en de rechtse extremisten die zeggen dat alle islamieten terroristen zijn. Terwijl heel veel mensen genuan ceerde ideeën hebben." Het grijze midden, noemen de studenten dat. Met de campagne 'Dare to be grey' willen ze een tegengeluid la ten horen. Student Jordy Nijenhuis: „We willen zo veel mogelijk mensen uitdagen een ander geluid te laten horen dan dat extreme ge schreeuw." Die gematigde menin gen moeten de norm worden; met filmpjes op YouTube, Facebook en Twitter willen de studenten tus sen de oren van potentiële jihadis ten komen. Ze gaan die bood schap niet zelf verkondigen. Want, zo beseffen ze, de jongeren gaan echt niet luisteren naar een clubje 'witte mensen'. Ze zoeken bekende Nederlanders en boeg beelden in bijvoorbeeld de Haagse Schilderswijk. In de filmpjes kan een ex-jihadist vertellen over hoe hij op het juiste pad is geholpen door een wijkagent. Of een bewo ner kan uitleggen dat hij wekelijks een buurtetentje organiseert. Tsja, of de jonge wetenschap pers hiermee de wedstrijd win nen? „We willen maatschappelijk iets betekenen. De wedstrijd is geen doel meer", zegt Jordy. Waar op Dorine en haar docent Pekel der roepen: „Maar het zou natuur lijk geweldig zijn om te winnen." Oranjes samen het ijs op door Jeroen Schmale Pieter van Vollenhoven Prinses Margriet leg de 12 kilometer af. foto Robin Utrecht Onder: prins Bernhard ANP Jordy Nijenhuis foto Shody Careman door Ellen van Gaaien Hoe voorkom je dat jongeren radi caliseren? Utrechtse studenten zet ten in op een tegengeluid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10