Banksy ontmaskerd Vluchtelingenstroom nog niet ingedamd De instroom van asielzoekers moest binnen acht weken dalen. Dat lukte niet. Nu vestigt Rutte zijn hoop op de top in TUrkije. Spanje en Kroatië! CaLeLta HoTeL Miami SoLmait Tours 8 NIEUWS 10 DAGEN HP DEN HAAG/BRUSSEL. Begin januari waarschuwde Rutte nog dat de vluchtelingeninstroom 'binnen zes tot acht weken sterk moet zijn teruggedrongen'. Regeringsleiders en Europees president Donald Tusk waarschuwden voor het voortbestaan van de EU als er niet snel een oplossing kwam. Nu die deadline bijna is verstreken en het aantal vluchtelingen dat dagelijks van Turkije naar Europa reist al leen maar is gestegen, noemt Rut te het ineens 'geen ramp' als de deadline niet wordt gehaald. „Met die stroom vanuit Turkije gaat het niet goed", erkent Rutte. In de eerste twee maanden van dit jaar zijn er vanuit dat land al net zo veel vluchtelingen overge stoken naar Europa als in het eer ste halfjaar van 2015. De IOM (In ternationale Organisatie voor Mi gratie) verwacht dat het aantal eind deze zomer al uitkomt op 1 miljoen, net zo veel als in heel vo rig jaar. Rutte: „We moeten nu het startmotortje op gang krijgen om die toestroom te stoppen. Maar het is geen ramp als dat nog niet meteen lukt. Ik verwacht dat door maatregelen die we nemen de instroom op termijn toch zal dalen." De uitspraken van Rutte ko men op het moment dat Brussel, voor het eerst in maanden, aan het eind van de tunnel iets van licht waarneemt. Europese leiders hopen op een lunchbijeenkomst maandag met de Turkse premier Ahmet Davutoglu afspraken te ma ken over, in elk geval, economi sche vluchtelingen. Rutte heeft goede hoop dat er afspraken kun nen worden gemaakt met Turkije om alle niet-asielzoekers die vanaf dit moment nog de Egeïsche Zee oversteken, meteen weer terug te nemen. „In de praktijk komt dat neer op alle niet-Syriërs. Dat is zo'n 40 procent van alle vluchte lingen." Tijdens een lunch met premier Davutoglu hopen Europese leiders afspraken te maken Deze week gebeurde dat al met een eerste groep van 308 uit Grie kenland. Twee dagen van inten sief overleg in Istanbul en Ankara stemmen de Europese regerings leiders optimistisch dat afspraken over zo'n terugkeerregeling voor alle economische migranten nu mogelijk is. Stok achter de deur voor Turkije is het vrijere reizen voor Turkse onderdanen naar Eu ropa, dat normaal gesproken dit najaar (oktober) zijn beslag moet krijgen. „Met die regeling zijn we er nog lang niet", erkent Rutte. De ko mende tijd moet verder worden gesproken met Turkije over het te genhouden van alle vluchtelingen die via de westkust willen overste ken naar Griekenland. In ruil moe ten Europese landen beloven een nader te bepalen aantal (Syrische) vluchtelingen rechtstreeks van Turkije over te nemen. Het pro bleem is dat het vertrouwen tus sen Turkije en veel Europese lan den inmiddels zo laag is dat beide partijen op elkaar zitten te wach ten. „Dit is het moment waarop ie dereen moet leveren", zegt Euro commissaris voor Migratie Dimi- tris Avramopoulos. Europa is al verdeeld over het overnemen van zo'n 160.000 vluchtelingen (meest Syriërs, maar ook Irakezen en Afghanen) die nu in kampen zitten in Italië en Griekenland. Hoewel vorig jaar al is afgesproken die eerlijk te ver delen, is dat nog amper gebeurd. Dat maakt het moeilijk het eens te worden over nog eens extra vluchtelingen die moeten worden overgenomen uit Turkije. Avramo poulos hoopt dat ook de Midden- en Oost-Europese landen, die daar tot nu toe niet erg happig op wa ren, zullen bijdraaien. Europa beschouwt de komende vluchtelingentoppen, eerst maan dag en vervolgens op 17 en 18 maart, als beslissend, omdat het betere weer deze maand al de oversteek van de Egeïsche Zee ver gemakkelijkt, en vanaf april ook die van de Middellandse Zee. Op de top maandag in Brussel zullen de leiders ook speciale aan dacht geven aan Griekenland, dat sinds de bijna-sluiting van Europe se grenzen verderop (Macedonië, Hongarije, Oostenrijk) steeds meer het openluchtopvangkamp voor heel Europa wordt. Grieken land wil economische steun, bo venop de 300 miljoen aan humani taire noodhulp die Brussel wil uit trekken voor voedsel, medicijnen, sanitair, dekens en tenten. Britse onderzoekers hebben bij wijze van wetenschappe lijk stuntje een ge avanceerde statistische opspo ringstechniek gebruikt om achter de identiteit te komen van de mysterieuze graffiti artiest Banksy. Conclusie van de onder zoekers van de Londense Queen Mary University: de kunstenaar luistert naar de naam Robin Gunningham. Precies zoals de Britse krant Daily Mail in 2008 al onthul de. Banksy zelfheeft dat nooit ontkend of bevestigd. Om de mysterieuze graffi tikoning te ontmaskeren, is 'geografische profilering' toe gepast. Daarvoor werden 140 muurschilderingen geselec teerd in Londen en Bristol die worden toegeschreven aan Banksy. De onderzoekers analyseerden tegelijk het 'ruimtelijk patroon' van een aantal potentiële verdachten. De wetenschappers profi leerden een pub, een speel- tuintje en een woonadres in Bristol alsook drie adressen in Londen. Allemaal locaties waar ene Robin Gunning ham langere of kortere tijd verbleef. Toen advocaten van de kunstenaar vervolgens ver zochten de studie niet te pu bliceren en de naam van de onderzochte persoon geheim te houden, was meteen elke twijfel weggenomen. Robin Gunningham, de veertiger wiens guerilla art inmiddels wordt verzameld door de grootste musea en be roemdheden als Christina Aguilera en Angelina Jolie is geen wilde anarchist maar de keurig opgevoede zoon van een contractmanager en een directiesecretaresse. Met hun demonstratie wil den de wetenschappers die werken volgens de methode van de Amerikaanse crimino loog en ex-politieman Kim Rossmo laten zien dat ze ook 'een graffitispuiter' kunnen profileren en opsporen. Het zelfde geldt voor plegers van ernstiger overtredingen en terroristen. Uitgangspunt is dat daders het liefst toeslaan op voor hun bekend terrein. SPANJE Prima ligging, gezellig """'hotel 13 mei 2016 Beste prijs, goede reis! Incl. Royal Class bus tap Meer aanbiedingen: www.solmar.nl 0495-588740 Alles hangt af van Turkse top door Frans Boogaard en Hans van Soest door Bob van Huët Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2pk, evt vroegboekkorting reeds verwerkt, kind(eren) gratis geldt bij bijplaatsing extra bedden op een 2pk, betalen alleen busreis. Adm kst 10,-/€ 15,-. Voor voorwaarden www.solmar.nl Typefouten voorbehouden. Banksy in levende lijve: Engelsman Robin Gunningham bereidt een nieuw graffitiproject voor. Rechts een aantal beroemde werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8