fjJ Leider sociaaldemocraten zet, in het zicht van de verkiezingen, coalitiepartner WD 6 NIEUWS Diederik Samsom poetst het PvdA- profiel op. Ditmaal moet Nederland belastingparadijs het ontgelden. jJU M Hij is de zoveelste PvdA'er die de fis cale trucs aan ban den wil leggen, maar nu is het menens. „Ik ben er echt klaar mee." Zijn oor kleurt nog rood als Diederik Samsom zich naar de fotograaf haast. De te lefoon rinkelt vandaag non-stop: iedereen wil meer weten over zijn plan om via een luchtbrug elke dag vierhonderd vluchtelingen uit Turkije naar Europa te halen. Het is weer zo'n opvallend plan, waar mee Samsom zich in de kijker speelt. De PvdA-leider schaakt op meerdere borden tegelijk: na de vluchtelingencrisis, de toekomst van het onderwijs en het energie vraagstuk lanceert Samsom van daag alweer een ander voorstel: grote, internationale bedrijven moeten meer belasting gaan beta len. De plannen die het kabinet daarvoor heeft ontvouwd, gaan hem lang niet ver genoeg. Coalitie partner VVD wil het bedrijfsleven niet tegen zich in het harnas ja gen. Samsom wil nu buiten de WD om het kabinet tot steviger standpunten te dwingen. „Als je een kleurplaat niet inkleurt, mo gen anderen dat doen", stelt hij monter. „We hebben nu pas de kans om het waar te maken. Je hebt hier an dere landen bij nodig. Een geza menlijke aanpak liet lang op zich wachten. Nu ligt er een Europese richtlijn. Die gaan we omzetten in nationale wetgeving." „Kern van het onrecht is dat be drijven niet eerlijk belasting beta len. Het onrecht wordt groter als bedrijven groter zijn: die kunnen zich via internationale construc ties rijk manipuleren. Schrik niet, het gaat hier om too tot 240 mil jard euro wat we per jaar wereld wijd aan belasting mislopen. Dat is geld wat voor zorg, onderwijs en andere zaken had moeten die nen. Voor Nederland komt dat neer op 1 tot misschien wel 4 mil jard euro. Wij willen als eerste de renteaftrek beperken. Bedrijven kunnen daar nu heel makkelijk mee schuiven. Beperk je die, dan levert dat al een miljard tot ander half miljard euro extra aan belas ting op. Met een zwarte lijst van belastingparadijzen willen we zor gen dat het wegsluizen van geld naar landen als Bermuda niks meer oplevert. Omdat in Bermu da geen belasting wordt betaald, gaan we hier heffen." „Ik ben niet naïef. Als we op basis van zwarte lijsten hier belasting gaan heffen, dan is zo'n bedrijf na tuurlijk meteen vertrokken uit Ne derland. Maar aan dat bedrijf, aan zo'n brievenbus, had ik toch niks: het zorgt niet voor werkgelegen heid, draagt niets bij aan de econo mie. De onderzoekers hebben niet meegerekend wat je er voor terug krijgt: bedrijven die wel gewoon belasting betalen en niet hun win sten via de Zuidas wegsluizen naar Bermuda." „Ik snap dat algemene chagrijn, maar laat dat niet ons optimisme wegblazen. De lelijkheid van het proces in Europa kent bijna geen grenzen. Dat is bij de vluchtelin gen zo, dat was bij Griekenland zo en dat is ook bij de aanpak van be lastingontwijking zo. Alleen is het bij de vluchtelingen zichtbaarder, want dat is een humanitair dra ma. Toch presteert Europa het al tijd om langs de rand van de af grond resultaat te boeken." 'Het vraagstuk rond vluchtelingen blijft nog jaren bij ons. Vijf of zes jaar is geen onzinnige inschatting' In december zei u dat Nederland 200.000 vluchtelingen aankon, in ja nuari repte u over 250.000 voor heel Europa en nu heeft u het weer over 400 per dag via een luchtbrug. We kunnen u amper nog volgen. „Het vluchtelingenvraagstuk blijft nog jaren bij ons. Vijf, zes jaar is geen onzinnige inschatting. Zelfs als de oorlog nu stopt, is de Syri sche ellende niet voorbij. Door in Europa eerlijke afspraken te ma ken zou je jaarlijks zo'n 250.000 vluchtelingen over de bereidwil lige landen kunnen verdelen. Als je dat voor Nederland omrekent, kom je inclusief de gewone asiel stroom uit op zo'n 200.000 men sen, niet per jaar, maar in totaal." „Dat toont misschien het verschil in wereldbeeld tussen WD en PvdA. Onderhandel je in vertrou wen of wantrouwen? Ik doe dat noodgedwongen uit vertrouwen, want het gaat over mensen. Dan moet je namelijk sneller dan an ders tot een oplossing komen. Ver- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! www.bolderman.nl 15 dagen Byzantijnse Rondreis 10 dagen Istrië Opatija 15 dagen Rondreis Andalusië 10 dagen Toscane - Umbrië en Rome 12 dagen Rondreis Berlijn, Praag, Boedapest en Wenen Ik ben klaar met belastingontwij kers door Jan Hoedeman en Laurens Kok De PvdA heeft het al jaren over de aanpak van brievenbusmaatschappij en. In de formatie had u dat kunnen regelen. Hoe precies? En het Nederlandse vestigingskli maat dan? Die brievenbusfirma's zijn goed voor 3 miljard euro en 8.000 banen, blijkt uit onderzoek. Uw voorstellen vallen of staan met een Europese aanpak. Dat geldt ook voor de vluchtelingencrisis. Maar Eu ropa speelt niks meer klaar. Waarom zou je Turkije meer speel ruimte geven? Ze hebben al geen haast gemaakt met afsluiten van een illegale route, zegt ook de WD. v.a. slechts Brochure en (Q318) 58 09 58 boekingen: lij i Vertrekdata: 18 april 19 mei6 juni/Ajuli etc Vertrekdata: 11,18, 25 april/2, 9,16,23 mei etc. Vertrekdata: 11,25 april 9, 23 mei 6, 20 juni etc. Vertrekdata: 11 april/9 mei6 juniA juli etc. Vertrekdata: 11 april/2, 23 mei13 juni etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6