Medipoint neemt hulpmiddelen over Zierikzeeënaar helpt bij herstel van watersport aan Macedonisch meer SCHOUWEN-DUIVELAND 9 Zeilmaker Hugo Scharff rijdt in de zomer naar Macedonië met een vrachtwagen vol bootjes, zeilen en zwemvesten voor de jeugdopleiding van de vereniging Aquatica. Het verbaasde me. Een meer zo groot als de Oos- terschelde, waar op maar een en kel bootje vaart. Zelfs in het hoogseizoen is het aantal watersporters op de vingers van één hand te tellen." Zeilmaker Hugo Scharff uit Zie- rikzee gaat de laatste jaren met va kantie naar het Meer van Ohrid in Macedonië. „Het viel me op dat er wel ooit een bloeiende watersport heeft bestaan. Dat zie je aan de af brokkelende kademuren en de ver zakte steigers." Scharff denkt te weten hoe dat komt: „Macedonië heeft zich na het uiteenvallen van Joegoslavië direct onafhankelijk verklaard. Daardoor is er praktisch geen oor log geweest. Maar de economie heeft wel een flinke knauw gekre gen. Ohrid was een industriestad, maar met het communisme ver dwenen ook geleidelijk de gepriva tiseerde auto- en de textielfabrie ken. Hotels in Ohrid kwamen leeg te staan, de boulevard raakte in verval. De bevolking is nooit ge leerd ondernemend te zijn, want onder het communisme had ieder een te eten. Het resultaat is dat mensen zich afwachtend opstel len. Geld voor aanschaf van een bootje heeft niemand, laat staan voor onderhoud. Zo groeit een he le generatie op die het meer al leen maar gebruikt om in te zwemmen. De nautische kennis is ook vrijwel verdwenen. Er is nog één smid, die stalen sloepjes bouwt. Als watersporter grijpt me dat aan." Zeilcoach Tijdens een vakantie met zijn ge zin ontmoette Scharff de Macedo niër Stefan Stavrev. Hij richtte vo rig jaar de watersportvereniging Aquatica op met als doel de water sport op het meer nieuw leven in te blazen. „Vorig jaar heeft Stefan in Bulgarije het certificaat interna tionaal zeilcoach gehaald", vertelt Scharff. „Omdat de jeugd de toe komst is, wil hij zeillessen gaan ge ven aan kinderen. In eerste instan tie aan de kinderen van Ohrid, la ter ook aan kinderen van toeris ten. Het ontbreekt hem alleen aan middelen. Ik heb hem beloofd te helpen." „In onze Zeeuwse havens kom ik geregeld bootjes tegen die door de eigenaar zijn achtergelaten. Ik ben op zoek naar kleine bootjes voor de jeugdinstructie. Optimis ten en Lasers bijvoorbeeld. Maar een meerpersoonsboot als een Valk kunnen we ook gebruiken. Het mogen best opknappertjes zijn. Ik ga er met de hogedruk spuit overheen en als er zeiltjes ge repareerd of vervangen moeten worden, zorg ik daar voor." Een oproep onder de leden van de wa tersportvereniging Zierikzee heeft al een rubberboot voor de coach opgeleverd. Scharff kan daar nog een buitenboordmotortje bij ge bruiken en reddingsvesten in kin dermaten zijn ook welkom. „In juni hoop ik wat bij elkaar te hebben. Tien Optimistjes zou al mooi zijn. Dan ga ik er met de vrachtwagen naartoe. Wat zou het mooi zijn als ik daar een zeilma ker kon opleiden. Nee, zelf ga ik daar niet beginnen. Ik kan er niets verdienen. Daar is de levensstan daard te laag voor. Tweehonderd vijftig euro per maand is een mo daal inkomen in Macedonië. Daar door is het ook een van de goed koopste vakantiebestemmingen in Europa." MACEDONIË PE lasfittingen Meeuwse handelsonderneming bv PE Klemfittingen ZIERIKZEE. Schouwen-Duivelan- ders die vanuit de WMO recht hebben op hulpmiddelen als een rollator, toiletstoel of scootmo- biel, zijn vanaf 1 juni een stuk be ter af. Dat is althans de bedoe ling. Het bedrijf Medipoint uit Utrecht neemt op die datum de levering en het onderhoud over. De afgelopen jaren werd deze service verzorgd door de firma Beenhakker. Door klanten werd regelmatig geklaagd over onder meer te late of verkeerde leverin gen. Het Samenwerkingsverband Welzijnszorg Oosterschelderegio (SWVO) heeft na een Europese aanbesteding het Utrechtse Me dipoint als nieuwe leverancier ge kozen. Het bedrijf zet in Goes een nieuwe vestiging op. Daar ko men het kantoor, de werkplaats, een winkel en een showroom. Verder wordt de dienstverlening verbeterd met mobiele service punten en rechtstreeks contact tussen de klanten en Medipoint. Meer van I Ohrid ZATERDAG 5 MAART 2016 Het Meer van Ohrid met daarin gemonteerd watersporters uit de communistische tijd na de Tweede Wereldoorlog, foto Stefan Stavrev Spookbootjes voor Ohrid door Ton van den Nouweland botenvoorohrid@gmail.com Zierikzeeënaar Hugo Scharff tijdens een vakantie aan het Meer van Ohrid. Macedonië, met de hoofdstad Skopje, telt 2,1 miljoen inwoners. De republiek bleef buiten de Bal kanoorlog, maar had wel te kam pen met de etnisch-Albanese min derheid die in 2001 de wapens op nam tegen het regeringsleger. De politieke situatie in Macedonië is nog niet stabiel. Er was 1,5 jaar geleden een studentenoproer in Skopje. De verkiezingen van april zijn uitgesteld. De stad Ohrid ligt op 700 meter hoogte en telt ongeveer 55.000 in woners. In de zomer is het overdag bij het Meer van Ohrid rond de 30 gra den. De avonden zijn koel. Spookboten zijn pleziervaartuigen die door de crisis waardeloos zijn geworden. Eigenaren kunnen het onderhoud niet meer betalen. Nederland telt ongeveer zesdui zend spookschepen. Albert Plesmanweg 6, 4462 GC Goes Tel. 0113-212620 - Fax 0113-232214 Email: info@meeuwse-goes.com Tirana MACEDONIË GRIEKENLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69