Britse baanwielrenners houdt gemoederen bezig SPORT 7 Wüst: 'Nog één keer tot het gaatje' Europese titel gaat toch naar Bouwmeester Keizer tweede in proloog Rusland lonkt voor Oranje Ligtlee behaalt bronzen plak 500 meter, wordt het een lang en zwaar toernooi voor me." Maar Kramer heeft ook gehoord dat Joeskov sterk overweegt geen afsluitende to kilometer te rijden. „Als je dat aan de voorkant van het toernooi al zegt, weet ik niet of je moet meedoen. Dan ken ik ie mand die graag zijn plaats in neemt", doelt Kramer op zijn ploeggenoot, eerste reserve Patrick Roest. In Minsk was het toernooi al na 500 meter min of meer beslist. Als Kramer daar de schade beperkt houdt, kan hij op de 5 en 10 kilome ter toeslaan. Voor zijn uitdagers is het dus zaak zelf een goede sprint te rijden en dan te hopen op een mindere race van Kramer. „Bij de EK verloor ik op de 500 meter al op Sven", zegt Swings. „Dat moet ik nu echt om zien te draaien. Al leen: Sven maakt zelden fouten op zo'n kampioenschap. Terwijl ik zelf nog nooit een foutloos WK heb gereden, dat is gewoon heel moeilijk. Ik geef me niet verloren, maar mijn doel is het podium", zegt de bescheiden Belg. In Kramers eerste jaren was de WK allround vaak ijzersterk bezet. Dan moest hij afrekenen met Ha- vard Bokko, met Enrico Fabris, Chad Hedrick, Shani Davis en dan nog twee landgenoten. „Als het dicht bij elkaar zit en je kan hem toch nog naar je toe trekken, is dat mooi. Maar nog liever heb ik een saai toernooi", herhaalde Kramer deze week. Als misschien wel de grootste fan van het meerkampen, gaf ook hij aan dat de WK allround aan importantie heeft ingeboet. „Ik heb nog maar één echt belangrijke wedstrijd: de Olympische Spelen over twee jaar. Dan moet ik in fe bruari goed zijn op de 5 en 10 kilo meter. Dat is dit seizoen alvast ge lukt, en daarna is de spannings boog ietsje losser gaan staan. Voor mijn eerste WK in Heerenveen moest ik er 's nachts nog vijf keer uit. Dat heb ik allemaal niet meer. Neemt niet weg dat ik hier echt geen tweede wil worden." Joeskov dus niet. Zijn afstandstitel op de 1500 meter in zijn eigen Rus land, dat was zijn doel voor dit sei zoen. In Noorwegen is de WK all round nog altijd de hoogmis van het seizoen, zegt bondscoach Sond- re Skarli. „Hier worden de koning en koningin van het schaatsen ge kroond." Maakt zijn pupil Pedersen kans? Net als bij Swings is het voorzich tigheid troef. „Vorig jaar werd Sver- re derde. Misschien dat hij nu twee de kan worden, want we komen elk jaar ietsje dichterbij. Hij is pas 23 jaar en heeft echt als doel om ooit van Sven te winnen. Opgeven, zoals Shani Davis in het allroun den heeft gedaan, zullen we nooit doen. Sven inspireert en motiveert enorm. Hij is zo professioneel en toegewijd, mentaal ook de beste. Daar leren wij van. Ooit wordt Sverre wereldkampioen, en niet één keer. Maar misschien is het nu nog te vroeg." BERLIJN. Als ze reëel is, weet Ireen Wüst dat er maar één topfavoriete is voor de wereldtitel allround: Martina Sablikova. Maar zich daar bij voorbaat bij neerleggen, kan en wil de Brabantse natuurlijk niet. „De drie maanden achterstand die ik in de voorbereiding opliep door een hersenschudding, haal je tij dens het seizoen gewoon niet meer in. Ik wil daar eigenlijk niet te veel bij stilstaan, maar ik ben misschien tachtig procent. Nou, dat moet dan maar genoeg zijn om het Sablikova moeilijk te maken. Het begint met vertrouwen, en dat heb ik wel." Wüst ging een paar weken gele den bij de WK afstanden in Ko lomna behoorlijk diep. „Daarvan moest ik echt even herstellen. Maar het niveau was goed. En ik heb daarna nog een stap gezet. Vol gende week bij de wereldbekerfi nale rijd ik alleen een ploegachter volging. Dus ik ga hier nog één keer tot het gaatje. En dan wordt het, denk ik, heel spannend." Marit Bouwmeester heeft in de twaalfde en laatste race van het EK in de olympische klasse Laser Radial het goud gegrepen. De Friese zeilster begon in Gran Canaria de dag als klassementsleidster. Door een twaalfde en dertiende plek zakte de tweevoudig we reldkampioene naar de derde positie, maar in de beslissen de wedstrijd sloeg ze alsnog toe. Door daarin als vierde te finishen hield ze de concur rentie achter zich in de eind rangschikking. Bouwmeester (27) veroverde zilver bij de Olympische Spelen van 2012. Martijn Keizer heeft net naast de winst gegrepen in de pro loog van de Driedaagse van West-Vlaanderen. De 27-jari- ge wielrenner van LottoNL- Jumbo legde het parcours van 7 kilometer langs de kust bij Middelkerke afin 7 minuten en 56 seconden. Alleen Tom Bohli van BMC was sneller (7.50). De 22-jarige Zwitser zette al vroeg een scherpe tijd neer waar iedereen zich op stuk beet en vierde zijn eerste overwinning als prof. De Pool Lukasz Wisniowski eindigde op 10 seconden als derde. De Nederlandse tennissers kunnen zich in de Davis Cup (groep 1 Europees/Afrikaanse zone) bijna gaan opmaken voor een ontmoeting met Rus land. Het Russische team nam gisteren in de eerste ron de een 2-0 voorsprong tegen Zweden. Andrej Koeznetsov en Tejmoeraz Gabasjvili won nen in Kazan hun partijen te gen respectievelijk Isak Ar- vidsson en Daniel Windahl. Oranje heeft een bye voor de eerste ronde en speelt medio juli een uitwedstrijd tegen Rusland of Zweden. De Nederlandse baancoach Jabik- Jan Bastiaans: „De Britten hebben voor het baanwielrennen een bud get dat net zo hoog is als het bud get van alle Nederlandse olympi sche sporten bij elkaar. Natuurlijk hebben ze soms materiaaltechni sche voordelen. Die willen ze niet delen met anderen en daarom ver bergen ze soms wielen. Dat lijkt me logisch, ik zou hetzelfde doen als ik hun was. En die Fransen? LONDEN. Ze bewoog niet. Elis Ligtlee lag begin dit jaar languit op de piste van Rot terdam. De klap die ze even daarvoor te gen het hout had ge maakt was enorm. Aanvankelijk leken de consequenties er van dat ook. De orga nisatie van de Zes daagse van Rotter dam besloot de rest van het programma op die avond te sta ken: Ligtlee werd per brancard afgevoerd. Nu, anderhalve maand later, staat ze bij de WK met een bronzen plak om haar nek, behaald op de 500 meter tijdrit. Na haar uitschakeling op de keirin, waarop ze vorig jaar tweede werd op het WK, kon ze het succes goed ge bruiken: het is de be vestiging dat ze niet ver van haar topni veau is. Ach, die roepen zoveel." De materiaaloorlog hoort bij baanwielrennen: in een sport waarin duizendsten van een se conde de doorslag kunnen geven is materiaal een belangrijke factor. Bastiaans noemt het 'een wapen wedloop'. Op deze WK is vooralsnog wei nig te merken van de Britse over heersing, met voorlopig slechts één keer goud. En die ene keer dat een speciaal setje wielen uit de hoezen werd getrokken, leverde het niet het gewenste succes op; de vrouwen plaatsten zich niet eens voor Rio. Het zal de Fransen niet minder achterdochtig maken, want de Britten bewaren hun snufjes doorgaans voor de Spelen. En die zijn pas over vijf maanden. ZATERDAG 5 MAART 2016 Sven Kramer? Wat is de sleutel voor de uitdagers van Kramer? Hoe staat het allrounden er nu voor? Wie wil behalve Kramer nu écht heel graag wereldkampioen worden? ZEILEN WIELRENNEN TENNIS Laura Trott zorgde op het onderdeel scratch voorlopig voor de enige Britse wereldtitel. Ze onttroonde Kirsten Wild. foto EPA keer bror hij zeven op rij kar Sven Kramer begint aan zijn tiende WK all round. Na twee brons werd keer foto ANP - -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60