Met Kras naar de zon NIEUWS 5 Celstraf voor smokkelaars Aylan Kurdi Bisschop benoemd Hof: poker is een kansspel Commotie over een filmpje van een aapje dat al een jaar alleen in een kooi in een verlaten dierentuin in Wassenaar zit. 749 799 849 849 Ga naar Kras.nl/zoj^f bfel 0900-9697: Twee Syriërs zijn gisteren door een rechter in Istan bul veroordeeld tot vier jaar en twee maanden ge vangenisstraf wegens men sensmokkel. Het zijn de smokkelaars die het Syri sche gezin Kurdi had inge schakeld om van Turkije naar Griekenland te varen. De moeder en twee kinde ren, onder wie de peuter Aylan Kurdi, kwamen bij de ondergang van het smokkelbootje in septem ber om het leven. Beelden van het aangespoelde lichaam van Aylan schok ten de hele wereld en zorg den voor veel medeleven en aandacht voor vluchte lingen. Gerard de Korte wordt van daag gepresenteerd als nieuwe bisschop van Den Bosch. Op de site van het bisdom was gisteravond kortstondig de gelukswens te lezen van zijn voorgan ger Antoon Hurkmans aan het adres van De Korte, die vandaag wordt gepresen teerd op een persconferen tie in de Brabantse hoofd stad. De 6o-jarige De Korte is nu bisschop in het noor den van het land. Poker is een kansspel, geen behendigheidsspel. Daar om is er een vergunning nodig om een pokertoer- nooi te kunnen organise ren. Het gerechtshof in Am sterdam heeft dat gisteren bepaald. De zaak draaide om drie mannen die wa ren aangeklaagd voor po- kertoernooien in een café in Bussum. De organisato ren van de toernooien kre gen een voorwaardelijke boete van r.250 euro elk. Een hoogbejaarde slinger aap die in eenzaamheid zijn laatste dagen slijt op het terrein van voormalig Dierenpark Wassenaar, staat plotseling in de schijnwerpers. De vroegere eigenaren roepen op het dier met rust te laten. „Hij wordt met zeer grote toewijding verzorgd", verzekeren zij. Want daar zit je dan als hoogbejaar de slingeraap in je kooi op het land goed in Wassenaar. Je denkt hier te mogen genieten van een rustige oude dag totdat twee brutale programmama kers van het YouTube-kanaal StukTV door een gat van het hek kruipen en opnamen maken van de overwoekerde restanten van het in 1985 gesloten Die renpark Wassenaar. Plots gaan er vage beelden over het net van een eenzame aap die aan zijn lot lijkt te zijn overgelaten. De Stich ting Aap wordt om commentaar ge vraagd en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit kondigt een nieuwe inspectie aan naar de levensomstandig heden van het 57 jaar oude dier. Het voormalige Dierenpark stond eerder dit jaar ook al ongevraagd in de belangstelling. Toen vloog een drone van de jonge Brabantse filmmaker Ralph Denessen door het park. Denes sen heeft als hobby het maken van vi deo's van verlaten en vervallen Neder landse pretparken. De familie Louw man sommeerde hem het filmpje van internet te halen, waaraan hij mor rend tegemoet is gekomen. Cheeta's Nadat de Wassenaarse zoo zijn deuren sloot zijn de medebewoners van het apenhuis in de loop der jaren uitge zwermd over andere dierenparken. Ook na de sluiting bleef de familie Louwman voor de dieren zorgen. Ze werden niet zomaar verkocht aan de eerste de beste opbieder, maar er werd gezocht naar plekken waar een goed tweede leven gloorde. Onder de naam Wildlife Breeding Center heeft op het terrein nog lange 'Apen zijn sociale dieren. Maar verhuizing naar een verblijf met andere oude apen elders levert veel stress op' tijd een fokprogramma voortbestaan. Zo werden meer dan 215 cheeta's in Wassenaar geboren, maar ook lammer gieren, monniksgieren en kleine kat- achtigen zoals de zeldzame goudkat. Mevrouw Louwman ging er in 1989 mediterrane miniatuurezels houden, de Piccolo Farm. De twee slingerapen zijn echter nooit overgeplaatst. In 1985 waren ze al ouder dan 25 jaar, terwijl ze door gaans niet ouder worden dan een jaar of 30. De apen hebben een uitzonder lijke leeftijd bereikt. Vorig jaar over leed het ene aapje, 60 jaar oud. De an der zit sindsdien moederziel alleen. Of dat goed is? „Apen zijn precies als mensen, sociale dieren", zegt apen- deskundige Patrick van Veen. „Maar verhuizing naar een verblijf met ande re oude apen elders levert veel stress op voor het dier. De slingeraap heeft wel al een flinke tik gekregen toen het andere dier vorig jaar is overleden, dus zo bezien kan hij een verhuizing mis schien nog best aan. Helemaal alleen is niet zaligmakend." Piet Louwman opende de dieren tuin in 1937. Hij was auto-importeur en stortte zich in de jaren '60 op de in voer uit Japan. Zelfs de papegaaien wa ren geïnstrueerd en kwetterden er in het dierenpark op los met de slogan 'koop een Toyota bij Louwman'. Behalve dieren zijn de Louwman nen ook gek op auto's. De familie bezit een van de grootste collecties oldti mers ter wereld en die is te zien in het imposante Louwman Museum, dat en kele jaren geleden zijn deuren opende op enkele honderden meters afstand van de oude dierentuin. De vroegere eigenaren praten maar mondjesmaat - en nog altijd vol emo tie - over het verlies van hun levens werk. Buitenstaanders worden zelden toegelaten op het terrein. In 2011 maak te de familie een uitzondering voor filmmaker Jelmar van Belle, die een ontroerende minidocumentaire maak te. Daarin loopt de laatste eigenaar Jan Louwman - zoon van oprichter Piet - mijmerend met zijn kleindochter door het park. De wandeling eindigt in het apenhuis voor een ontmoeting met Sammy, een van de slingerapen. Ren je rot Wie verder op internet speurt, stuit op oude opnamen van jeugdprogram ma Ren je Rot van wijlen presentator Martin Brozius. Eigenares en verzorg ster Hanneke Louwman mocht in elke aflevering aantreden met een vertede rend dier uit het park. Die gratis recla me mocht niet baten. Op 1 december 1985 ging het hek definitief op slot. Met de gemeente Wassenaar is sindsdien nooit overeenstemming be reikt over een nieuwe bestemming en sindsdien woekert de natuur er. In 2010 namen twee krakers hun intrek in de vroegere ontvangstkas. Zij wer den met pek en veren door de eigena ren verjaagd, mede om de rust van de apen te garanderen. De Nederlandse Voedsel- en Waren autoriteit heeft na het opduiken van het filmpje extra inspectie verricht en deelt mee dat het goed gaat met de aap. Haar conclusie: het beestje mag blijven. De wereld is Kras Zonvakanties ZATERDAG 5 MAART 2016 ISTANBUL DEN BOSCH AMSTERDAM 'Laat oude aap met rust' door Nico Heemelaar Tot vorig jaar woon den er twee slingera pen in Dierenpark Wassenaar. Eén over leed op 60-jarige leef tijd, de ander is nu 57. foto Jelmar van Belle/Vimeo Patrick van Veen apendeskundige Dominicaanse Republiek Viva Wyndham Dominicus Beach**** Modern en luxe Ultra All Inclusive resort Direct aan het parelwitte strand Klantbeoordeling 7,8 Zie: Kras.nl/31714 Mexico I Catalonia Riviera Maya**** All Inclusive hotel direct aan het zandstrand Met 7 restaurants en 5 zwembaden Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/31258 Aruba I Divi Village Golf Beach Resort**** Culinair restaurant op 9-holes golfbaan Stijlvolle en ruime appartementen Klantbeoordeling 8,7 Zie: Kras.nl/22297 Bonaire Hamlet Oasis Resort**** Inclusief huurauto tijdens gehele verblijf Zeer geliefd bij Nederlanders Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/31635 9 dagen 9 dagen v.a. 9 dagen v.a. 9 dagen fiwff Prijzen per persoon o.'o.O. 2 personen exclusief rëSe^r r gskostyn en Calarniteiper 7* 70 cpg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5