FC Twente ORT 3 Shaqueel voetbalt bij de jeugd van Fenerbahge, Dina zit op paardrijden. Ze maken veel vriendjes en vriendinnetjes. We wonen fantastisch. En wat mijn eigen spel betreft, ik voel en zie de vooruitgang, óók voetbaltech- nisch. Als ik nu een vooractie maak en los kom van een tegen stander, word ik al veel vaker ge vonden dan een paar maanden geleden. Dat was destijds geen onwil, hoor. Maar de manier van denken en voetballen is gewoon echt anders. Het is heel intens, chaotisch soms." „We hebben ook een groepje van Engelstalige jongens. Maar los daarvan: het is ook wel weer boeiend om een weg in te vin den in een andere cultuur, in een andere taal. We hebben een vaste vertaler, die zichzelf de hele dag helemaal suf vertaalt. En uiteinde lijk vind je elkaar dan echt wel in het voetbal zelf. Met jongens zo als Volkan Sen of Alper Topuk bij voorbeeld, die vaak op de vleu gels spelen, praat ik heel veel over het spel. Dan merk je aan al les dat die jongens enorm graag willen." Ogenschijnlijk hebben zijn moeizame eerste maanden nog amper im pact gehad op zijn populariteit bij Fenerbahce. Je ziet het in het stadion, op straat en in de kran ten; overal prijkt het hoofd van Van Persie. Om de haverklap staat er wel iemand aan de tafel, in dit stijlvolle restaurant in Istan- 'We doen nog mee om het kampioenschap, spelen nog in Europa én het bekertoernooi' bul, klaar om met de Nederlan der op de foto te gaan. Van Persie geldt hier impliciet als een soort statussymbool. Een beetje zoals dat bij Sneijder bij Galatasaray ging, in januari 2013, aan de Europese kant van de Bospurus. Allebei gelden ze als de eerste échte superaankopen van de twee Turkse topclubs. Vroeger kwamen grote namen hier pas in de allerlaatste fase van hun loopbaan aanwaaien. Sneij der (28) en Van Persie (31) waren nog relatief gezien jong. „Die dankbaarheid voel je aan alle kanten", aldus Van Persie. „En kijk eens hoe dat hier gaat op de tribunes. In Engeland kon ik al genieten van de sfeer, maar dit is gewoon van een andere orde." „Daarom is het ook prettig dat we nog steeds volop meedoen om het kampioenschap. We zit ten nog in de Europa League en in het bekertoernooi: wat dat be treft gaat het zo slecht nog niet. Je zag het tegen Besiktas ook weer: de mensen staan echt vier kant achter ons." „Je zou het misschien niet zeg gen, maar in veel opzichten is het hier juist heel relaxed. Tegen Be siktas mochten Shaqueel en Dina mascotte zijn. Je weet niet wat je ziet: die huppelen dus tien minu ten voor de aftrap nog vrolijk door de kleedkamer. Ons trai ningscomplex is volledig afgeslo ten van de buitenwereld, maar kinderen zijn echt altijd welkom. Dat zegt wel iets. In Engeland of Nederland zou dat nooit kunnen. Ondenkbaar. Ik hou wel van zo'n ontspannen houding." COLUMN Sjoerd Mossou «X Volgens Bert van Oost veen heeft FC Twen te niet alleen Harry Houdini nodig, maar ook nog Hans Klok. Het was jammer dat hij good old Hansje Kazan onvermeld liet, mijn favoriete goochelaar aller tij den, maar gelukkig maakte Bert dat goed met nóg een paar stevige oneliners. Het was bij Twente niet vijf voor twaalf, zei Van Oostveen, maar twee óver twaalf. Het lijk lag niet alleen voor de kist, nee, nee; de begrafenis was al besteld. Trou wens, er was niet zozeer één lijk uit de kast gevallen, maar 'een compleet massagraf. En zo ging het nog wel even door, alsof Van Oost veen een avond lang op de meest lugubere, af schrikwekkende metaforen had zitten studeren. Toen ik het las, dacht ik: tsjonge- jonge. Als in: tsjongejonge, wat doorzichtig. Bert van Oostveen wilde hier overduidelijk de boel op scherp zetten, in een ultieme Als FC IVvente in deze fase iets nodig heeft, dan is het wel een opzichtig mes op de keel poging om die Twente luchtfiet sers en koekenbakkers nou einde lijk eens écht het mes op de keel te zetten. Hij sloeg daar enigszins in door, vond ik. Bert ging een beetje over the top met al zijn lijken en massa graven en begrafenissen en weet ik-veel, maar hé: het doel heiligt natuurlijk de middelen. FC Twen te moet gered worden, desnoods met (hier volgt nog een metafoor- tje) gestrekt been en de noppen vooruit. Maar veel mensen werden juist heel boos op Bert van Oostveen. Ze doorzagen de erg doorzichtige strategie niet, blijkbaar. Ze von den het misplaatst en gemeen en overdreven en schan-da-lig. Johan Derksen bijvoorbeeld be schermde liever Joop Munster man nog een keertje, zijn trouwe vriend, en een van zijn laatste bronnen in de voetbalwereld. Welnu, lieve mensen, om maar eens een oud-Hollands gezegde uit de kast te trekken: Don't shoot the messenger (ook niet als die Bert van Oostveen heet). U mag onze KNVB-directeur natuurlijk een enorme lui vinden, maar denkt u nu werkelijk dat de voetbalbond het slecht voor heeft met FC Twente, het Oost-Nederlandse voetbalbolwerk? Een club met een brede regionale achterban en een enorm draagvlak? Met poten tieel pakweg 30.000 toeschou wers? Natuurlijk bestaat er stiekem heel veel leedvermaak over de ineen storting van FC Twente, bij con currerende clubs vooral. Feye- noord, sc Heerenveen, Heracles Almelo, PEC Zwolle, FC Gronin gen. Direct of indirect zijn ze ja renlang genaaid door de Twentse grootheidswaanzinnigen. Zij la chen in hun vuistje. Ze ruiken bloed nu - en potentiële nieuwe sponsors. Klopt, de KNVB voelt zich ook misleid door FC Twente, en al he lemaal door Joop Munsterman en Aldo van der Laan. Maar dat 'het Nederlandse voetbal' gebaat is bij een gezond FC Twente, lijkt me nogal wiedes. Een open deur. Dat snapt elke halve zool. Als FC Twente in deze fase nou iets nodig heeft, dan is het wel een opzichtig mes op de keel. Heeft u die halfslachtige perscon ferentie gezien, eerder deze week in Enschede? Ze wilden nog net de vlag niet buiten hangen. Ze hadden - heel stoer en daadkrachtig - de direc teur op een zijspoor gezet, keurig zoals dat in een rapport was aan bevolen. Het was nog even door bijten allemaal, maar de operatie was bijna geslaagd, en het ging nu allemaal écht de goede kant op. Zag u Joop Munsterman een paar dagen later het slachtoffer uithan gen? Hoorde u hem piepen hoe 'emotioneel' het allemaal wel niet was? Joop wilde heus wel een cre diteurenakkoordje ondertekenen, maar hij wachtte op initiatief van FC Twente, en - ach wee - dat kwam maar niet. Exact. En precies daarom hebben ze in Tukkerland een gemene bo ze boeman nodig, die bij alle hoofdrolspelers een vat buskruit in hun reet steekt. Het gaat om FC Twente, verder om helemaal niets of niemand. Snap dat dan. ZATERDAG 5 MAART 2016 Een groot deel van de spelersgroep bestaat bij Fenerbahqe uit Portuge zen en Brazilianen, het andere deel is Turks, terwijl de trainer ook een Portugees is. Voel je je in dat op zicht nooit eenzaam? Robin van Persie Dat neemt niet weg dat de verwach tingen rondom jou extra hoog zijn. Als het goed gaat, is het ongetwij feld fantastisch om hier te spelen, maar in tijden van rampspoed kan het opeens omslaan. Maar past dat wel bij jou: al die hevi ge, intense emoties, dat opgefokte? KNVB-directeur Bert van Oostveen haalde fel uit naar FC Twente, foto ANP De moeizame eerste maanden hebben nog amper impact gehad op de populariteit van Robin van Persie bij Fenerbahce. foto VI Images^^^B

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56