2 SPORT INTERVIEW ROBIN VAN PERSIE Wesley Sneijder (31) en Robin van Persie (32) worstelen elk op hun eigen manier in Turkije Vandaag deel 2 van het tweeluik: een interview met Van Persie. Hoog boven de stra ten van de wijk Kadiköy prijkt het hoofd van Ro bin van Persie, op een enorm licht gevend billboard. Beneden, in de provisorische kraampjes van de straatverkopers, prijkt zijn portret op talloze Fenerbahce-sjaaltjes. En iets verderop in de etalage van de fanshop: Robin van Persie uit de Jaffadwarsstraat, Kralingen. De ar men zelfbewust over elkaar gesla gen. Alleen al de aanloop naar een topwedstrijd van Fenerbahce, zo als deze week tegen koploper Be- siktas, is een belevenis op zich zelf. Het ruikt hier overal naar dürüm, uitlaatgassen en gerooster de kastanjes. Luid gezang klinkt uit de straten rondom stadion Sükrii Saracoglu. Als kort voor de aftrap luidruch tig zijn naam weerklinkt van de tribunes, loopt Van Persie eerst naar de ene korte zijde van het sta dion en even later naar de andere. Met drie klassiek Turkse armgeba ren groet de Nederlander zijn uit zinnige aanhang. Gebrul weer klinkt. Van Persie zwaait nog een keer, de hand hoog boven het hoofd. Wie niet beter weet, zou den ken dat de toi-voudig internatio nal bezig is aan een glorieus sei zoen bij Fenerbahge. Dat hij weke lijks zijn status waarmaakt, sco rend aan de lopende band, als in zijn beste jaren bij Arsenal en Manchester United. Maar voor wie het ontgaan was: dat is niet zo. Van Persie is er bedreven in om in zijn interviews altijd van het positieve uit te gaan, sprekend in vaak boeiende vergezichten en ver makelijke zinnen. Maar het was niet zo moeilijk om de onvrede van zijn lijf te zien stralen bij Fe nerbahce - in het bijzonder op de dagen dat hij wisselspeler was. „Maar de tijd dat ik dat soort dingen mee naar huis nam, is al een tijd voorbij hoor", zei Van Per sie daar onlangs zelf over. Grijn zend: „Vraag maar aan Bouchra." Toch is zijn eerste jaar in Tur kije er vooralsnog eentje van han gen en wurgen, vallen en opstaan. En, zeker in zijn eerste maanden: van zuchten en steunen. Eind ok tober waren we hier ook, bij de be laden derby tegen Galatasaray. Van Persie leek wel verdwaald in een nieuwe wereld, te midden van al dat intense, opgefokte chaosvoetbal. „Wat dat betreft is het nu wel beter, hè?", vraagt Van Persie reto risch, niet lang na afloop van de 2-0 winst op Besiktas. „Het is nog niet perfect hoor, maar ik merk dat mijn teamgenoten nu wat meer aan mij zijn gewend en ik aan hen. Het is gewoon zo: het voetbal is hier heel anders dan in Engeland. De onderlinge afstem ming was nog niet top. Zoiets heeft ook wat tijd nodig." Daar komt bij: Van Persie zelf was nog niet topfit en was sinds een enkelblessu re in februari 2015 bij Manchester United nooit meer helemaal in zijn ritme gekomen. Voor die bles sure speelde hij nog vrijwel alles, maar vanaf zijn terugkeer bijna niets meer onder Louis van Gaal. In de zomer van vorig jaar raakte hij in de voorbereiding zelfs volle dig uit beeld in Manchester, met zijn transfer naar Uirkije als resul taat. Bij zijn nieuwe club Fener bahce kwam hij met een achter stand binnen. Soms was hij basis speler, dan weer invaller en de keer daarop werd hij weer vroegtij dig gewisseld. Gevolg: van een zorgvuldige fysiologische opbouw was geen sprake. Afgelopen november resulteer de de optelsom in een dieptepunt, toen bondscoach Danny Blind hem passeerde voor het Neder lands elftal, na 101 interlands. De boodschap: Van Persie moet zélf bewijzen dat er nog toekomst voor hem is als international, óók richting het WK van 2018. „Ik voel me sinds een tijdje ein delijk weer écht sterker en fitter worden", zegt hij nu. Het is een dag na de wedstrijd tegen Besik tas. De kinderen zijn naar school. Vandaag is een hersteldag, op don derdag wacht alweer een beker duel - en zo gaat het ritme nog wel even door. Verre reizen, veel wedstrijden. „Dat heb ik mezelf ook afge vraagd, zeg maar in de laatste maanden van vorig jaar. Ik merkte het gewoon: in de loop der jaren heb ik toch wat tikjes opgelopen. Op mijn leeftijd heb je lichamelijk nu eenmaal een verleden. Herstel len duurt langer, pijntjes kunnen zich gaan opstapelen. Het enige wat je dan kunt doen, is zorgen dat je fysieke basis helemaal top is. Dat het aan je reserves en je fundament niet ligt, als het ware." „Ik heb vanaf december een per soonlijke fitnesscoach in de arm genomen, die ik nog kende uit En geland. Met hem ben ik simpel weg extra gaan trainen. Letterlijk elke trainingsdag. Pilates, andere 'Ik wil wat neerzetten, laten zien dat ik nog zeker een paar jaar meekan op topniveau' vormen van fitness. Jezelf op een gezonde manier pijn doen. Wer ken aan je lichaam, naast de regu liere trainingen met het elftal." „Ik heb het vooral voor mezelf ge daan, vanuit mijn eigen drive en ambitie. Ik heb mezelf de simpele vraag gesteld: wat wil je nog? Ga ik hier nog een paar jaar mijn geld opstrijken? Dat kan ook, hoor. Lek ker lunchen elke dag, genieten van het leven. Maar ik wil hier wat neerzetten, laten zien dat ik nog zeker een paar jaar meekan op topniveau." Zijn personal trainer heet Matt Radcliffe, een beschei den oud-profVoetballer van Bury, die zijn eigen carrière al vroeg zag stuklopen op zwaar bles sureleed. De Engelsman is gespe cialiseerd in persoonlijke trai ningsprogramma's voor topspor ters en reist als een soort trouble shooter de wereld over. Van Persie werkte bij United ook al in perio des samen met Radcliffe. De fitnesscoach woont sinds de cember permanent in huis bij de familie Van Persie. Naast de eigen fitnessruimte thuis mag het duo gebruikmaken van de faciliteiten op het trainingscomplex van Fe nerbahce, in samenspraak met de clubpresident. „Geloof me, Robin is er elke dag als eerste, en hij doet als laat ste het licht uit", zegt Radcliffe. Grijnzend: „Ik kan het weten, want daarna rijden we samen weer naar huis." „Onze situatie en voorgeschiede nis zijn wat anders, maar we heb ben ook wel wat gemeen, ja. Eer zucht. De drang om je te blijven bewijzen. We hoeven er geen ge heim van te maken dat leeftijd een rol gaat spelen. Het kan snel gaan in deze fase van een carrière. Ik probeer me daartegen te wape nen. Het is zeker nog niet klaar. Mijn carrière als een nachtkaars la ten uitgaan? Dat is me echt mijn eer te na." „Niet heel specifiek. Ik heb het destijds gezegd en dat zeg ik nu nog steeds: ik ben en blijf beschik baar. We zien vanzelf wel hoe het loopt. Zaak is nu om dit door te trekken en gewoon goed te preste ren bij Fenerbahce. Als ik me al moet bewijzen, dan is het in de eerste plaats richting mezelf." „In heel veel opzichten bevalt het hier juist heel goed. De hartstocht van de mensen hier, daar geniet ik echt van. Het voetbal leeft hier op een ongelooflijke manier. Boven dien: de kinderen en mijn vrouw hebben het goed naar hun zin. door Sjoerd Mossou Hoe doorbreek je op jouw leeftijd het ritme van fysieke teruggang? Maar hoe precies? Robin van Persie Kwam dat ook voort uit het signaal van bondscoach Danny Blind? De ko mende tijd wordt misschien wel je laatste kans om alsnog aan te haken bij Oranje. Dit doet een beetje denken aan Wes ley Sneijder, in de periode voor het WK van 2014. Die nam ook een per sonal trainer in de arm (kickbokser Gokham Saki) in een soort ultieme poging om weer topfit te worden. Ook hij werd destijds gepasseerd voor Oranje. Is een terugkeer in Oranje daarbij het ultieme doel? Als een soort stip aan de horizon? Is het je tot nu toe tegengevallen hier? Je hebt vaker op de bank geze ten dan je lief is. Ook dit jaar nog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55