Gevaarlijk: Hellevoeter vliegt met drone op hoogte van vliegverkeer Holland wordt wat minder Nederlands Oplichters gewiekst te werk 4 NIEUWS Bedrijven dachten geld over te maken naar multinationals als Coca-Cola. 'Heer' Ari Olivier is betrokken bij de zaak. miljoen WILDERS BEZOEKT BELGIE AMSTERDAM. Bedrijven zijn voor miljoenen opgelicht door een in ternationale bende die op listige wijze inbreekt in het betalingsver keer. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant. In verband met één van de fraudezaken wil justitie in Luxemburg 'meesteroplichter' Ari Olivier uitgeleverd zien. „Het spel zit razend slim in el kaar", aldus de Luxemburgse dran kendistributeur Roland Heintz, die voor ruim 273.000 euro is opge licht. Ook Ellen Prummel, woord voerder van de Fraudehelpdesk, zegt: „Dit is een vorm van factuur fraude, maar wel de hogeschoolva riant." Deze krant legde de hand op inter ne stukken, zoals bankafschriften en valse facturen. Daaruit blijkt dat bedrijven vaak voor honderd duizenden euro's per keer werden opgelicht. In totaal gaat het fraude bedrag om minstens 20 miljoen euro. De bende speelt op gewiekste wijze bedrijven uit elkaar om gege vens te ontfutselen. Met mislei dende telefoontjes en professio neel vervalste e-mails slaagde de bende erin bedrijven te overtui gen dat multinationals als Coca- Cola van rekeningnummer waren veranderd. Argeloos maakten de bedrijven grote bedragen over naar de bende. Dat geld werd ver volgens razendsnel weggesluisd naar bankrekeningen in China. De fraudebende heeft banden met Israël, maar heeft ook in Ne derland geopereerd. Bekende Ne derlandse (oud-)criminelen wa ren betrokken bij het vinden van bankrekeningen van Nederlandse bedrijven, die zijn gebruikt om de fraudegelden te laten verdwijnen. Eén van hen is de 76-jarige 'heer' Ari Olivier, die vroeger be kendheid genoot als meesterop lichter. Vanwege een oplichtings zaak bij drankendistributeur Bois- sons Heintz wil justitie in Luxem burg hem uitgeleverd zien. Oli vier zegt met de Luxemburgse zaak niets te maken te hebben en vecht de uitlevering aan. Hij heeft inmiddels meerdere verklaringen afgelegd bij de FIOD. Ari Olivier en een compagnon zeggen bij de fraudezaak te zijn betrokken door de bekende crimi neel Itzhak M., die in 2008 in ho ger beroep tot 6,5 jaar werd veroor deeld wegens het afpersen van za kenman Erik de Vlieger. „M. spie gelde voor dat het om legale za ken ging", luidt het verweer van Olivier. Via zijn advocaat Bart Nooitgedagt ontkent M. met klem 'elke betrokkenheid' bij enige frau de. Rampspoed bleef uit, al komt de actie op een ongelukkig moment. De Franse luchtvaartorganisatie BEA meldde gisteren dat een Air bus A320 vorige maand aan een ramp is ontsnapt toen de piloot ternauwernood een onbemand vliegtuig wist te ontwijken. Dat gebeurde op r.700 meter hoogte. De bestuurder, die zich op You- Tube Tollymaster noemt, pochte in zijn filmpje dat hij het wereldre cord 'hoog vliegen met een consu- mentendrone' wilde verbeteren. De hobbyist kwam tot 3.400 me ter, ruim 3 kilometer boven de maximaal toegestane vlieghoogte van 120 meter. Rotterdam The Ha gue Airport ligt relatief in de buurt van Hellevoetsluis. Joost van Doesburg van de Vere niging Nederlandse Verkeersvlie gers kan zich kwaad maken om dergelijke fïmpjes. „Denk je eens in wat er zou zijn gebeurd als die drone een toestel met driehon derd passagiers had geraakt. Vrese lijk. Mogelijk krijgt hij een boete van enkele duizenden euro's. Ge vangenisstraffen zouden in som mige gevallen gepaster zijn." Het is nog onbekend wie Tolly master is. De politie stelt een on derzoek naar het filmpje in. Een woordvoerder vergelijkt de kwes tie met beelden die een hobbyist eind 2014 maakte van de Utrecht se Domtoren. Hij kreeg een boete. Uit tellingen van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) blijkt dat in Nederland in de perio de 2012, 2013 en 2014 vijftig inci denten met drones zijn voorgeko men. Het gros van de meldingen is gedaan door piloten. HOLLAND. De Amerikaanse stad Holland, in 1847 gesticht door Nederlandse kolonisten, verliest langzamerhand de band met ons land. De gemeente gaat alle bord jes met 'welkom' in het Neder lands weghalen. Er komen nieuwe borden bij de toegangswegen naar de stad. De bestuurders willen het erf goed op een 'moderne manier' in ere houden. De nieuwe vier meter hoge borden krijgen ab stracte verwijzingen naar tulpen en windmolens. Ze zijn oranje en hebben de vorm van een wiek van een windmolen. Directeur van publieke wer ken, Joel Dye, zegt: „Het doel is onze afkomst te blijven vieren, maar niet in i860 te blijven." Sommige inwoners laten op social media weten dat ze het niet eens zijn met het verdwij nen van de Nederlandse taal uit het straatbeeld. Dat de menin gen verdeeld zijn, verbaast raads lid Brian Burch niet. Volgens hem zullen de meeste mensen de nieuwe borden na verloop van tijd vanzelf gaan waarderen. Burch wijst er ook op dat niet iedereen in de stad een Neder landse achtergrond heeft. „We zijn een gevarieerde gemeen schap. Het deel van de stad dat ik vertegenwoordig, is overwe gend Zuid-Amerikaans." Bedrijven verliezen miljoenen door Koen Voskuil 20 Bedrijven werden vaak voor honderdduizenden euro's per keer opgelicht. In totaal gaat het fraudebedrag om minstens 20 miljoen euro. Lees verder op Economie: 'Razend slimme' fraude met facturen A|c 11 "thrill" BRUSSEL Voor Vlaanderen was gisteren even geen ontsnappen aan Geert WAAlj pdK Wilders. Hij stond in de krant, was op tv, sprak in het Vlaams parlement en \7l 3 3*^/4 hield een toespraak voor aanhangers van Vlaams Belang, de aan de PVV ttv V IddllUd C11 verwante partij. Wilders kondigt een 'patriottische lente' aan, 'met Trump (*Y nr*(T Kil' 'n Amerika en wij hier'. En: „Als ik volgend jaar premier van Nederland J word, geef ik Nederland terug aan de Nederlanders. En als u dat wilt, pak ik Vlaanderen er nog bij." Het applaus is uitbundig, foto Dirk Waem/Belga door Eric Oosterom HELLEVOETSLUIS. Een onbekende man uit Hellevoetsluis heeft de dro- newereld op zijn kop gezet met een filmpje van een gevaarlijke stunt. Op de beelden, inmiddels verwijderd van YouTube, stuurt de hobbyist zijn drone liefst 3,4 kilo meter omhoog, de hoogte waarop de burgerluchtvaart vliegt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4